Бөлім:
|
Адам
|
Мұғалімнің
аты-жөні
|
Досмайлова
Жанар
|
Күні:
|
06.12.2022 жыл
|
Сынып: 3
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ағза аурудан қалай
қорғанады?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
3.4.1.1. Адам ағзасының
инфекциялардан қалай қорғанатынын түсіндіру, алған білімдерін
бағалау.
3.2.3.5 - адам ағзасының ауру
мен инфекциядан қорғану жолдарын түсіндіру
|
Сабақтың
мақсаты
|
-
адам ағзасының инфекциялардан
қалай қорғанатынын түсіндіре алады.
-
адам ағзасының ауру мен
инфекциядан қорғану жолдарын сипаттай
алады.
-денсаулықты шынықтырудың жолдарын атай
алады.
|
Ойлау
дағдыларының деңгейлері
|
Білу және түсіну,қолдану,
талдау , жинақтау, бағалау.
|
Сабақтың
кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
1 мин
Өткен білімді еске
түсіру
4 мин
|
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
Өткен тақырыпқа шолу және
жаңа тақырыпты ашу «Серпілген сауалдар» әдісімен
өтеді:
-Қанайналым жүйесін
ата.
-Қанайналымның неше шеңбері
бар?
-Күретамырдағы қан қай бағытта
ағады?
-Кішкентай балалардың тамыры
минутына неше рет соғады?
-Ал ересек адамдарда
ше?
|
Допты қағып
алады.
Сұраққа жауап береді.
Тақырыпты шығарады.
|
Оқу тапсырмасын орындаған
оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру,
тиімді кері байланыс жасау.
|
доп
|
Жаңа
білім
2 мин
3 мин
2 мин
2 мин
|
ОД:Білу және түсіну
«Миға шабуыл»
әдісі
1)Берілген буындардан сөз
құрау.
2) Сөздік жұмысы
-иммунитет.
3) Бүгінгі сабақтың
тақырыбы және қол жеткізетін мақсаттармен
танысады.
– Балалар, сендер бүгін ағзаның аурудан қорғану
жолдары және иммунитет пен
тынысасыздар.
«Ағза аурудан қалай қорғанады?» видеоролигін
көрсету.
Видеороликтен
кейін талқыланатын
сұрақтар:
-Адам денсаулығына не қауіпті
болуы мүмкін?
-Адам ағзасы қалай
қорғанады?
- Тыныс жолдарындағы шырышты
қабаттың қандай пайдасы бар?
- Неліктен
мұрынмен тыныс алу керек?
Оқулықпен
танысу
|
-
буындардан сөз
құрайды.
Видеоролик
көру
-Сұрақтарға жауап
береді.
Оқушылар оқулықтағы
мәтінмен,сурет-термен танысады.
|
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап
береді
-1
балл.
|
Оқулық
Видеоролик
https://youtube.com/watch?v=jIgYg-3WuM0&feature=share
Оқулық
|
5+7
мин
|
ОД :қолдану
Топтық жұмыс.1-тапсырма
1-топ «Денсаулық»
Тапсырма. Анықтау. Адам терісіндегі өзгерістерді анықтау және оны
қорғау жолдарын атау.
2-топ
«Дәрігерлер»
Тапсырма. Ереже
құру. Тыныс алу жүйесінде кездесетін ауруларды
анықта және дәрігерлік кеңес
бер.
3-топ «Иммундық жүйе»
Тапсырма.Анықтау. Ағзамыздың
өзін-өзі қорғау жолдарын анықта
және дәрігерлік кеңес бер.
4-топ «Аспазшылар»
Тапсырма.Ереже
құру. Ас бөлмесінің тазалығы
туралы әңгіміле және ереже
құр.
|
Бақылайды. Сұрақтарға жауап
іздеп, жауап береді.
|
Дескриптор:
Берілген тапсырмаларды
орындайды, жұмыстарын қорғайды
-2
балл.
|
|
2
мин
|
Сергіту сәті: «Қарды үрлеп ұшыр» ойыны
Шарты: балалар ақ қарларды үрлеп ұшырады. «Қар
жапалақтап жауып тұр» деген кезде жай дем шығарып қарды жай үпіріп
ұшырады, «Қар борап жауды» деген кезде терең дем алып,қатты үпіріп
қарды ұшыруы керек.
|
Оқушылар сегіту сәтін жасайды.
|
|
|
2+4 мин
|
ОД :талдау
(ЖЖ) 2-тапсырмада
«Сәйкестендіру» әдісімен жүзеге
асырылады.
|
Оқушылар берілген тұжырымдарды
сәйкестендіреді
|
Дескриптор:
-тұжырым-дарды
дұрыс сәйкестендіреді
-5балл.
|
|
2+4 мин
|
ОД :
жинақтау
(ӨЖ) 3-тапсырмада «Болжау»
әдісімен жүзеге
асырылады.
-Вирустық инфекция
науқастанған адамнан онымен бір бөлмеде отырған адамға қалай
тарайды?
-Елімізде карантин не себепті
жарияланды?
Қорытынды
жаса.
ЕББҚ
тапсырмасы.(ЗТГС)
Кластерге тыныс алу
мүшелерін жаз.Олардың қызметтерін
ата.
|
Оқушылар берілген сұрақтарды
болжап,дәптер-леріне жауапта-рын жазады.
|
Дескриптор:
-
Вирустық инфекция таралу жолын
айтады-1балл.
- Еліміздегі карантин
себептерін айтады-1балл.
|
|
Кері
байланыс
5 мин
|
ОД:Бағалау
Кері байланыс. «ҚҚҚ»
әдісі.
- Бүгінгі сабақтан қандай құнды мәлімет
алдың?
- Сабақтағы қай тапсырма қызықты
болды?
- Қай тапсырма қиындық туғызды?
Үй тапсырмасы:оқу,иммунитетті көтеру жолдарын
анықтау.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімін
сұрақ-жауап арқылы пысықтайды.
Дескриптор:
-
Бүгінгі сабақтың
құндылықтарын
атайды.
-
сабақтағы қызықты тапсырмаларға дәлел
кетіреді:
-қиындық туғызған тапсырмаларды
талдайды.
|
Барлығы
10 балл
Мадақтау,
өзін-өзі
бағалау, кері байланыс жасау.
|
|