Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
|
Мектеп:
Тараз
қаласы, Н.Тілендиев атындағы облыстық
мектеп-интернат
|
Күні: 13.07.2018ж.
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Абделиева Айсулу
Асылбекқызы
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар: 26
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Айнымалысы модуль таңбасының
ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді
шешу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
6.2.2.15
теңсіздіктер түрінде
берілген нүктелер жиынын координаталық түзуде
кескіндеу
|
Сабақтың
мақсаты
|
-
теңсіздіктер түрінде берілген
нүктелер жиынын координаталық түзуде кескіней
алады
-
Модулі бар теңсіздіктердің
шешімін қолданып, есептің жауабын бірігу арқылы жаза
алады
|
Ойлау
дағдылары
|
білу, түсіну,
қолдану
|
Бағалау
критерийі
|
-
Қос
теңсіздік түрінде жазады
-
Координаталық түзуде кескіндейді
-
Модулі бар теңсіздіктердің
шешімін қолданып, есептің жауабын бірігу арқылы
жазады
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік
мақсаттары
Пәнге қатысты лексика мен
терминология
Термин сөздер
: модуль, теңсіздіктер, жүйе,
координаталық түзу
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық
идеясының 5 бағыты « Жалпыға бірдей еңбек қоғамы»
|
Пәнаралық
байланыс
|
геометрия
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
Теңсіздіктер
жүйесі
|
Сабақтың барысы
:
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 мин
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу;
Түгендеу;
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру.
Жұпқа бөлініп, білім алушылар
бір-бірінің жұмысын тексереді.
1)ǀ хǀ ˂ 3 2) ǀ хǀ ≤
4
3) ǀ хǀ≥ 5 4) ǀ хǀ˃
2
Дескриптор:
Бағалау:
«Бас бармақ» әдісі
бойынша
Мұғалімнің ауызша кері
байланысы:
Әртүрлі геометриялық
фигуралардың көмегімен 3 топқа бөлінеді. Оқушылардың назарын
шоғырландыру арқылы
Ширату
жаттығулары
«Не туралы
сұрағанын анықта?» әдісі бойынша фигуралардың
артында жазылған сұрақтарға жауап беріп, өткен тақырыпқа шолу
жасалады, жетелеуші сұрақтар арқылы бүгінгі сабақтың оқу мақсаты
анықталады.
-
санның модулі дегеніміз
не?
-
кандай сан аралықтарын
білесіңдер ?
-
Бір айнымалысы бар
сызықтық
теңсіздік деп кандай
тенсіздікті атайды?
теңсіздіктер жүйесі дегеніміз
не?
Білім алушылармен бірге
тақырыпты айтып , сабақтың мақсатын айқындап
аламыз.
Мұғалімнің ауызша кері
байланысы:
-
Тамаша
құттықтаймын!
-
Жақсы ,
осы бағыттан тайма!
-
Сен дұрыс
жолда келе жатсың!
-
Өз қатеңді іздеуден
шаршама!
|
|
Сабақтың
ортасы
25
мин
|
1
тапсырма
«Конверттегі сұрақтар»
тәсілі. Топтық жұмыс .
Әр топқа конверттер беріледі.
Ішіндегі есептер арқылы жаңа сабақты түсінеді.Топтар өзара
түсіндіреді.
ǀ х-2ǀ ˂ 4
Қос теңсіздіктер
түрінде
-4 ? х
-2 ? 4
-4+2 ? х ?
4+2
-2? Х
6
теңсідіктер жүйесі
түрінде
Дескриптор: Білім
алушы:
Бағ ала
у:
«
Бағдаршам» әдісі бойынша
Мұғалімнің ауызша кері байланысы:
2-тапсырма: «Сәйкестікті
тап» әдісі Жұптық жұмыс
Төменде берілген
теңсіздіктерді шешіп, олардың кестедегі жауаптарымен
сәйкестендіріңіз:
5ǀхǀ≥10
|
|
0
|
0,5ǀхǀ≤
10
|
|
Кез келген
сан
|
-4ǀхǀ˂6
|
|
[-20;20]
|
4ǀхǀ≤ 0
|
|
(-∞;-2] U
[2;∞)
|
Дескриптор:
Білім
алушы:
- теңсіздіктерді
|??| >
??, |??| ≥ ??, |??| <
??, |??| ≤ ??
түріне
келтіреді;
- есептің шешімдерін
координаталық түзуде бірігулері арқылы
кескіндейді;
- жауаптардың сан аралығында
кескіндейді
«Мен саған, сен маған»
әдісі бойынша жұптар бір бірін
бағалайды
Мұғалімнің ауызша кері
байланысы:
3 тапсырма
«Кім жылдам» әдісі . Жеке
жұмыс
А
-
ǀх+1ǀ˂ 7
2) ǀх+1ǀ˂ 2,5
В
-
ǀ4х+1ǀ˂ 7
2) ǀх+1ǀ˂ 2,5
С
-
ǀ0,5х-2ǀ˂
2 2) ǀ2,5х+3,5ǀ˂ 8,5
Дескриптор:
Білім
алушы:
-
теңсіздікті қос теңсіздік түрінде жазады
-
теңсіздікті шешеді
-
шешімдерін координаталық түзуде
кескіндейді
-
Теңсіздіктің шешімдері және оның шешімдері болатын бүтін
сандар жиынын жазады
Бағалау :
дескриптор арқылы өзін –өзі
бағалау
Мұғалімнің ауызша кері
байланысы:
ми
Мұғ
|
G
W
І
|
Сабақтың
соңы
7 мин
|
«Не білгенімді анықтайық ?»
әдісі бойынша
-
Теңсіздіктерді қос теңсіздік түрінде қалай
жазамыз?
-
Қос
теңсіздіктерді модульді теңсіздік түрінде
жазамыз?
-
Шешімдер
жиынын координаталық түзуде кескіндейміз?
-
Теңсіздіктерді қалай шешеміз?
Мұғалімнің ауызша кері
байланысы:
Үй
тапсырмасы:
-
ǀ4х+1ǀ˂ 7
2) ǀ2х-5ǀ˂ 3
Дескриптор:
Білім
алушы:
-
теңсіздікті қос теңсіздік түрінде жазады
-
теңсіздікті шешеді
-
шешімдерін координаталық түзуде
кескіндейді
-
Теңсіздіктің шешімдері және оның шешімдері болатын бүтін
сандар жиынын жазады
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға
қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау –
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Мен сабақта
«Не
туралы сұрағанын анықта?» , «Конверттегі сұрақтар»
, «Кім
жылдам», «не білгенімді анықтайық
?» әдіс – тәсілдерін
сараланған тапсырмаларды қолдана отырып оқушылардың қажеттілігін
қанағаттандыра отырып олардын білім деңгейінің қай орында тұратынын
анықтаймын
|
«Бас бармақ», «Бағдаршам» ,
«Мен саған, сен маған», « өзін –өзі бағалау» оқушылардың қай сатыда
тұрғанын анықтау үшін бағалау
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары
мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.
Осы сабақта
қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне
не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|