|
Білім беру ұйымы: |
|
||||||
|
Бөлімі: |
Қазақ халқының музыкалық мұрасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Тасболат Сабира |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Айтыс өнері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.1-дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стильін, айтыстың түрлерін анықтау. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанрын анықтайды, дәстүрлі әншілер мектептерінің және халық композиторларының шығармаларын ажыратады, айтыс түрлерін ажырата білуді, айтыста қолданылатын көркемдік құралдары ажырата білуді. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу Сабақтың мақсатымен танысады. Оқушыларды 3 топқа бөлу
Өткенді еске түсіру: 1-тапсырма.Тыңдау. Талдау Кенен Әзірбаевтың «Көкшолақ» атты әнін айту Ұлдар 1ші топтың сөзін айтады Олай жүрші Былай жүрші Қыздар мінген Жанай жүрші Жамандатқыр Арам қатқыр Мені құртқан Қыздар 2 ші топтың сөзін айтады Көкшолақ Көкшолақ Байталды Көкшолақ Көкшолақ Көкшолақ Дауыс жаттығуларын жасау Кім біледі әдісі: Әр топтан 1 оқушыдан шығып ұяшық таңдап сұраққа жауап береді.Кейбір ұяшықтың ішінде жасырылған видео болады соған жауап беру Жаңа сабақ: Айтыс өнері Айтыс тез арада өз ойынан шығарып,сөз жарысы.Бірінің айтқан өлеңіне бірі жауап қайтарып,суырыпсалма өнерін көрсеткен.Суырыпсалма-тез арада өз ойынан өлең шығару. Айтысқа қатысатын адамды айтыскер деп атайды
Айтыстың түрлері: Қыз бен жігіт айтысы,қайым айтыс,оқушылар айтысы,жұмбақ айтысы,бәдік айтысы.
Біржан Сара
айтысы бейнеролик 3-Тапсырма. Тыңдалым қайым айтыс Жігіт Сөз айтайық көшелі, Мерейің сонда өседі, Бабаларым шетінен, Ақын болған кешегі. Қыз Сөз айтайық көшелі, Мерейің сонда өседі. Шаттықтың білімді болсаң, Еседі самалы алдан. Балалар осы төрт жолды әуенге қосып орындап көрейік. 4-тапсырма.Өздік жұмыс.Балалар айтыстың әуенін өз қалауың бойынша түрлендір, яғни музыкалық импровизация жаса.Оқушылар бір бірімен домбыра аспабы арқылы айтысу . Сергіту сәті: Музыка қосып ырғақпен оркестр құру.Аспаптармен Шатасқан аспаптар әдісі: 3 топқа қиылған аспаптарды құрастырып көрейік
Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай
тапсырма қиын болды? |
1 топ: До 2 топ: Ми 3 топ: Соль Оқушылар ән айтады До-до-до-до Ре-Ре-Ре-Ре Ми-Ми-Ми-Ми Фа-Фа-Фа-Фа Соль-Соль-Соль-Соль Ля-Ля-Ля-Ля Си-Си-Си-Си До-До-До-До 10.10.10 20.20.20 Бейнероликті тамашалайды Оқушылар «Біржан мен Сара» айтысын тыңдап бейнетаспада көрген ойларын айтады. Бейнероликті тамашалайды Бір –бірімен айтысады Домбырамен бір бірімен сөз таластырып айтысады Шулы аспаптармен ырғақта орындайды Оқушылар суретке байланысты әңгіме құрастырады |
Дескриптор Тыңдаған әнге сипаттама береді.Әнді орындайды. Жұмбақты тапқан оқушыны смайликпен бағалау
Топты бағалау Оқушыларды смайликпен бағалау Оқушыларды смайликпен бағалау Дескриптор кестеге қарап ырғақты орындау Дескриптор Қима қағаздарды құрастырады,және қорғап шығады |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Айтыс өнері 5 сынып
Айтыс өнері 5 сынып
|
Білім беру ұйымы: |
|
||||||
|
Бөлімі: |
Қазақ халқының музыкалық мұрасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Тасболат Сабира |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Айтыс өнері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.1-дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стильін, айтыстың түрлерін анықтау. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанрын анықтайды, дәстүрлі әншілер мектептерінің және халық композиторларының шығармаларын ажыратады, айтыс түрлерін ажырата білуді, айтыста қолданылатын көркемдік құралдары ажырата білуді. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу Сабақтың мақсатымен танысады. Оқушыларды 3 топқа бөлу
Өткенді еске түсіру: 1-тапсырма.Тыңдау. Талдау Кенен Әзірбаевтың «Көкшолақ» атты әнін айту Ұлдар 1ші топтың сөзін айтады Олай жүрші Былай жүрші Қыздар мінген Жанай жүрші Жамандатқыр Арам қатқыр Мені құртқан Қыздар 2 ші топтың сөзін айтады Көкшолақ Көкшолақ Байталды Көкшолақ Көкшолақ Көкшолақ Дауыс жаттығуларын жасау Кім біледі әдісі: Әр топтан 1 оқушыдан шығып ұяшық таңдап сұраққа жауап береді.Кейбір ұяшықтың ішінде жасырылған видео болады соған жауап беру Жаңа сабақ: Айтыс өнері Айтыс тез арада өз ойынан шығарып,сөз жарысы.Бірінің айтқан өлеңіне бірі жауап қайтарып,суырыпсалма өнерін көрсеткен.Суырыпсалма-тез арада өз ойынан өлең шығару. Айтысқа қатысатын адамды айтыскер деп атайды
Айтыстың түрлері: Қыз бен жігіт айтысы,қайым айтыс,оқушылар айтысы,жұмбақ айтысы,бәдік айтысы.
Біржан Сара
айтысы бейнеролик 3-Тапсырма. Тыңдалым қайым айтыс Жігіт Сөз айтайық көшелі, Мерейің сонда өседі, Бабаларым шетінен, Ақын болған кешегі. Қыз Сөз айтайық көшелі, Мерейің сонда өседі. Шаттықтың білімді болсаң, Еседі самалы алдан. Балалар осы төрт жолды әуенге қосып орындап көрейік. 4-тапсырма.Өздік жұмыс.Балалар айтыстың әуенін өз қалауың бойынша түрлендір, яғни музыкалық импровизация жаса.Оқушылар бір бірімен домбыра аспабы арқылы айтысу . Сергіту сәті: Музыка қосып ырғақпен оркестр құру.Аспаптармен Шатасқан аспаптар әдісі: 3 топқа қиылған аспаптарды құрастырып көрейік
Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай
тапсырма қиын болды? |
1 топ: До 2 топ: Ми 3 топ: Соль Оқушылар ән айтады До-до-до-до Ре-Ре-Ре-Ре Ми-Ми-Ми-Ми Фа-Фа-Фа-Фа Соль-Соль-Соль-Соль Ля-Ля-Ля-Ля Си-Си-Си-Си До-До-До-До 10.10.10 20.20.20 Бейнероликті тамашалайды Оқушылар «Біржан мен Сара» айтысын тыңдап бейнетаспада көрген ойларын айтады. Бейнероликті тамашалайды Бір –бірімен айтысады Домбырамен бір бірімен сөз таластырып айтысады Шулы аспаптармен ырғақта орындайды Оқушылар суретке байланысты әңгіме құрастырады |
Дескриптор Тыңдаған әнге сипаттама береді.Әнді орындайды. Жұмбақты тапқан оқушыны смайликпен бағалау
Топты бағалау Оқушыларды смайликпен бағалау Оқушыларды смайликпен бағалау Дескриптор кестеге қарап ырғақты орындау Дескриптор Қима қағаздарды құрастырады,және қорғап шығады |
|
|||
шағым қалдыра аласыз

















