Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
А.Кемелбаеваның "Шашты" әңгімесін оқыту әдістемесі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБАҚ: 2 4 бөлім Ұрпақ тәрбиесі |
Мектеп: №30 Хиуаз Доспанова атындағы жалпы орта білім беретін мектебі |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі. Кейіпкерлер бейнесі |
||||||||||||||||||||||||||
Күні: 02.05.2023ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Мәдениет Д.Н |
||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы Жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1. Б/С 7,2 Әдеби жанр түрлеріне даму барысында жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары ( Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: Әңгіме мазмұнын алдын ала бөлінген бөліктер бойынша түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Әңгімені заманауи тұрғысынан зерттейді. |
|||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады:Түрлі көз қараста әңгімеге баға береді. |
|||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Әңгімені заманауи тұрғыдан зерттейді. Түсінік қалыптастыру үшін талдап, пікірталасқа түседі. |
||||||||||||||||||||||||||
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Әңгіме ішіндегі алагөуім,шақша, сағақ, көлегөйлеу,қитар,қынжылу сөздерінің мағынасын ашу |
|||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Балаларға ұлттық құндылықтарды насихаттай отырып, ата- ана алдындағы жауапкершілікке баулу, түрлі көзқарасты талдай отырып, өзінің пікірімен салыстыру арқылы өз ойын ашық жеткізу дағдысы |
||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, география, өзін- өзі тану |
||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: |
Т.Әбдік «Қонақтар» әңгімесі. |
||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тәсілі |
Көркем әдеби шығарманы талдау барысында қолданылатын саралау тапсырмалары – әрбір кейіпкердің сөйлеу ерекшеліктерін зерттеп, оларды өзара салыстыра талдау. |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 7 минут 3 минут Ширату сұрақтары |
1.Ұйымдастыру. «Шаңырақ» тренингі арқылы ата – анаға арнап жағымды сөз және нақыл сөздер арқылы уықтар қадап шаңырақ көтеру арқылы жағымды орта қалыптастыру. 2. Туыстық атаулар арқылы топқа бөлу. І топ «Ата» ІІ топ«Әже» ІІІ топ«Бала» IV топ «Немере» 3. Тақырыпқа ену мақсатында қосымша сұрақтар. Ол сұрақтар: 1.Жеті атаны ата, 2.Отбасының дастархан басында орналасу ережесін кім біледі?, Жиеншардың туыстық жақындығын атап бер, Оқылымалды тапсырма Бағалау критерийі: I әрекет Жеке жұмыс .Берілген сұрақтар бойынша пікірталасқа түсу Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Қонақтың неше түрі бар? 2.Ерекеңнің үйіне келген қонақтарды қонақ деуге бола ма? Дескриторлар:
Шығармаға композициялық талдау жасау. 1. Әңгіменің басталуы - Ерғабыл шал мен кемпірінің әңгімесі. 2. Дамуы - Ерекеңнің малын іздеуі, ішкі ойы. 3. Байланысуы - Қаладағы баласының келуі. Ауыл қонақтары 4. Шиеленісуі - Сапабек пен әкесі әңгімелерінің жараспауы. Ауыл әні. 5. Шарықтау шегі - Мазасы кеткен қарт 6. Шешімі - Соңғы үміті орындалмаған қария. Құлазыған көңіл 2-тапсырма.Сұрақтар. 1). Ерғабыл шал таңертең не іздеп кемпірін оятты? (шақша) 2) Аспендиярдың мамандығы қандай еді? (тракторшы) 3). Қыста отын жоқ, бар кезде ойып алайын. Кімнің сөзі? (Ерқабыл) 4). Ерқабыл шалдың жасы нешеде деп ойлайсың?(жетпіс бес) 5). «Біздің мынау да геолог боламын деп жүр». Кімнің сөзі?(Сапабек) 6). «Қызыл жолақ дастархан жайылып, майы шылқыған күре бауырсақтар төгілді. Шайды... құйды. Кім шайды құйды?» (Тома)
1). Кеше кер ноқтаның сағағын байламапсың ғой, кер құлын ағытылып кетіпті. Кімнің сөзі?(Ерқабыл) 2). Үйбай, үйбай шалды қара тұра алмай жатыр, деп күлген кім? (көрші жігіттің бірі) 3). Киіміңді қимай отырсың ба? Бөркіңді есіңде болсын өзім аламын. Кімнің сөзі? (көрші шалдың) 4). Аспендияр домбырашының әкесінің аты кім? (Дүйсенбі) 5). Ерқабылдың ауылы қай жерде орналасқан? (Қаратүбекте) 6). «Жастардың бәрі сол, Ереке. Менің әлгі кішкентайым, мені бақпаймын дейді?» Кімнің сөзі? (Абыл) |
Тірек сөздер, қима қағаздар Қалыптастырушы бағалау «Менің баспалдағым» әдісі бойынша әр оқушы өз баспалдағын сабақтың әр бөліміне өз көзқарасын жазу арқылы бағалай алады. Мысалы, толықтай меңгердім, түсініксіз болды, меңгере алмадым т. б. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 15 минут 5 минут 10 минут |
Оқылым Бағалау критерийі II әрекет Топтық жұмыс: Шығарманың негізгі тақырыбы мен идеясын кейіпкерлер мінез- құлқы мен іс әрекеттерін «Балық қаңқасы» арқылы ашу, проблемалық сұрақтарға жауап іздееу Дескрипторлар:
Мысалы: I топ «Сапабектің тоғышар, сезімсіз, қатыгез болып өсуіне кім кінәлі? II топ « Сапабектің ата – анасына қарасуға жұмысбастылығы, жақсы маман болуы себеп деп ойлайсыз ба?» III топ « Ерғабылшалдыңқалаға көшкісі келмеуініңсебебі не?»сұрағын мәселе етіп алып оның себептерін дәлелдер арқылы қорытынды жасайды.
III әрекет Бағалау критерийі 1.Әңгіменің теориялық тапсырмасына талдау жасау 2 Сюжет желісін құрылымдау. Дескрипторлар:
I топ Мәтіннен көркемсөз айшықтарын табу. Мысалы:
II топ
III
топ
IV әрекет Бағалау критерийі 1.Мәтіннің заманауи тұрғыдан салыстырып баға беруТоптық жұмыс Дескриптор: Сұрақ:
«Ата – ана алдындағы борыш
ақшамен өлшене ме?» «Сары қалпақ» -үзіндіден жағымды тұстарын айтады. «Қара қалпақ» - жағымсыз тұстарын айтады. «Көк қалпақ» - «Мен Сапабек болсам....» деген сөздерді жалғастырып өз көзқарастарын айтады. Не үшін? Неге? Сұрақтарын талдайды. «Жасыл қалпақ» - тың идеялар мен болжамдар жасайды. «Қызыл қалпақ» -тұжырым жасайды. |
Мәтін,А4, А3 қағаздары, маркерлер, түрлі- түсті қағаздар
Қалыптастырушы бағалау
Кеспе қағаздар
Қалыптастырушы бағалау
«Менің баспалдағым» әдісі бойынша әр оқушы һз баспалдағын сабақтың әр бөліміне өз көзқарасын жазу арқылы бағалай алады. Мысалы, толықтай меңгердім, түсініксіз болды, меңгере алмадым т. б.
6 түсті қалпақ
Қалыптастырушы бағалау
«Менің баспалдағым» әдісі бойынша әр оқушы һз баспалдағын сабақтың әр бөліміне өз көзқарасын жазу арқылы бағалай алады. Мысалы, толықтай меңгердім, түсініксіз болды, меңгере алмадым т. б. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 3 минут
|
IV әрекет Бағалау критерийі «Атаңа не қылсаң, алдыңа сол келеді» тақырыбы аясында бейне үзік көрсету Дескрипторлар: 1 Бейне үзік желісінен алған әсерін өз көзқарасы тғрғысынан талдайды. 2. Өмірмен байланыстырады
|
Бейне үзік «Атаңа не қылсаң алдыңа сол келедә» «Менің баспалдағым» әдісі бойынша әр оқушы һз баспалдағын сабақтың әр бөліміне өз көзқарасын жазу арқылы бағалай алады. Мысалы, толықтай меңгердім, түсініксіз болды, меңгере алмадым т. б. |
|||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 2 минут |
« + және -» әдісі бойынша кері байланыс орнату Бес пікір жазылған парақ беріледі. Өзін бағалау үшін маркер арқылы тиісті тірек сөзді бояп белгі қою.
|