| Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің есімі: |
Сабақтың тақырыбы | Бүгіннен бастаймын... |
СЫНЫП:6Сабақ | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: |
Тақырыбы | Әл Фараби «Қашықтасың туған жер», «Тіршілікте құрыштай бол төзімді»,
|
Сабақ негізделген оқумақсаты (мақсаттары) | 6.2.2.1 - әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;6.3.3.1 -әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
|
Сабақ мақсаттары | Барлығы: Туған жерге деген сүйіспеншілік айтылған жолдарды таба отырып, негізгі идеясын ұсынады.Кейбіреулері: Әл-Фарабидің туған жерге деген сүйіспеншілігн сезінеді |
Бағалау критерийі | Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын артадыу. |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
Пәнаралық байланыс | Музыка, қазақ тілі,тарих. |
Жоспарланғануақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы 5 минут
| Топқа бөлу 2 минутПсихологиялық ахуал қалыптастыру: «Көрші»Оқушылармен амандасып, топқа бөлемін, топ басшысы мен топқа ат қою керектігін айтамын.Топтарға өзара сұрақ әзірлету.Топтастыру жұмысын беруАмандасып, топқа бөлінеді, топ басшысын сайлап, топқа ат қояды. Суретке қатысты Ассосация құүру
Үйге берілген өлеңдерді жатқа сұрау, өлеңнің идеясы мен тақырыбына байланысты сұрақтар қою. Сонымен қатар Әл-Фарабидің өмірі мен шығармаларына байланысты сауалдар қою.Әл-Фарабидің шыққан тегі қандай?Ол қандай ғылым салаларымен айналысқан?Оның бізге қандай шығармалары жеткен?Оның ең танымал шығармасы қандай?Оның әдебиетке қатысты шығармасы қалай аталады? |
Жіпте жайылған фотосреттерді алып, түріне сай топтарға бөлінеді.
(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды) |
Ортасы 20 минут | Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.Қолдану 8 минут Постер жасату.Тіршілікте құрыштай бол төзімді,Сан мәртебе алдаса да өзіңді.Тағдырыңды еш уақытта жазғырмаТіпті кейде болса да әзәзіл азғырған.Өрге жүзген өнегелі ісіменТаңда да ал дос, өз теңіңнің ішінен.Жүргендер көп достық атын малданып,Алайда тек қалма оған алданып.Әдебиет теориясы: лирика туралы түсінікті тереңдету.
Лирика – көркем әдебиеттің сыр-сипаты өзгеше жанрының бірі. Өйткені кейіпкердің көңіл күйі, жан дүниесіндегі қуаныш-қайғысы осы жанр арқылы ашылады.Лирикалық туындының бас кейіпкері – ақынның өзі. Мұны лирикалық кейіпкер деп атайды.«Тіршілікте құрыштай бол төзімді» өлеңдерін, сондай-ақ «Қашықтасың туған жер», «Бауырым, қанша сүйгенмен», «Қағаздың түсіп бетіне» атты өлеңдерін көркемдік ерекшігіне талдау жасау. Үлгіні ұсына отырып оқушыларға троп түрлерін (ауыспалы мағынада қолданылып тұрған сөздер) тапқызу, содан соң олардың білдіріп тұрған мағынасын ашу және теориялық атауын айту. Осылайша төмен дегі кестені толтыру.
|
«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.
Постер жасату.Оқушылар өз ойларын постерге жазып оқып береді. |
Сергіту сәті 2 минут | Сергіту сәті «Қыдырып қайтайық»
| Видеожазбадағы би |
Аяқталуы 20 минут | Топпен жұмыс жасау: Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды
РефлексияОқыту/сабақтың мақсаттарына жете алдыңыз ба?Бүгін қатысушылар нені үйренді?Оқытуда атмосфера қалай болды?Менің дифференцирленген әдіс-тәсілдерім жұмыс барысында қаншалықты орындалды?Мен кестеге сай жұмыс жасадым ба?Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуіме болады |
«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі |
Үйге тапсырма: оқу, дәптермен жұмыс. |
Саралау – Сіз қосымшакөмек көрсетуді қалайжоспарлайсыз? Сізқабілеті жоғарыоқушыларға тапсырманыкүрделендіруді қалайжоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардыңүйренгенін тексерудіқалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланысҚауіпсіздік жəне еңбектіқорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағыбайланыс |
РефлексияСабақ / оқумақсаттарышынайы ма?Бүгін оқушыларне білді?Сыныптағы ахуалқандай болды?Мен жоспарлағансаралау шараларытиімді болды ма?Мен берілгенуақыт ішіндеүлгердім бе? Менөз жоспарымақандай түзетулеренгіздім жəненеліктен? | «Бағдаршам» әдісі |
Қорытынды бағамдауҚандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымдыжетілдіруге көмектесетін не білдім? |