Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы |
Мектеп: Шымкент қ. ФМБ НЗМ |
|||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Тилеубаева Г.П. |
|||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады? |
|||||||||||
Кәсіби даму мақсаты |
Тарихи деректерді қолдана отырып оқушылардың сыни ойлау дағдысын дамыту. |
|||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
|
|||||||||||
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Алаш Орда мен Қоқан автономиясының ұқсастығы/айырмашылығы анықтай отырып, «Қоқан автономиясы мен Алаш Орда үкіметінің ортақ идеясы неліктен жүзеге аспады?» тақырып сұрағына «Т-талдау» жүргізу (жазылым және айтылым дағдысы); |
|||||||||||
Кәсіби даму мақсат |
Тарихи деректерді қолдану арқылы білім алушылардың сыни ойлау дағдысын дамыту |
|||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Өмір бойы оқу; материалды білуге құ марлық, шығармашылық және сыншылдық тұрғыда зерттеу арқылы оқуға деген сүйіспеншілікті дағдыландыру; Өз көзқарастарын ашық білдіру; Бірін-бірі тыңдап және сұрақтарға жауап беру; Оқиғаның себебі мен салдарын анықтау |
|||||||||||
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындайалады Деректермен жұмыс жасайалады Мәтіндік талдау орындайды Тақырыптағы пәндік лексика терминология:
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын сөз тіркестер:
|
|||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» құндылықтары: Азаматтық теңдік- ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтарды дарыту; |
|||||||||||
Жаһандық азматтық |
Тәуелсіздік және мемлекетшілдік |
|||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ әдебиеті, дүние жүзі тарихы |
|||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларын дамыту. Ғаламтор ақпараттарын пайдалану. |
|||||||||||
Бастапқы білім |
Қазан революциясының ұрандарын халық қалай қабылдағанын біледі |
|||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы 2 минут 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. І. Үйге берілген тапсырмамен жұмыс «Кім жүйрік?» әдісі арқылы оқушылар кезекпен сұрақтарға жауап береді
Оқушылар кескін картаға қазақ жерінде Кеңес үкіметі құрылған қалаларды түсіреді Өзара бағалау жүзеге асады (визуальды қабілеті оқушылар өз мүмкіндігін көрсете алады) Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру Жаңа сабақабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру Зерттеу сұрақ Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының
Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға береді |
https://www.youtube.com/watch?v=o-USkEN6Fxo Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. 8 сынып. Қазақстан тарихы., Атамұра, 2012. Алаш автономиясы мен Қоқан автономиясы https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D2%AF%D1%80%D0%BA%D1%96%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD_%D0%BC%D2%B1%D1%81%D1%8B%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%8B%D0% |
||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут
|
Зерттеу сұрақ Оқушыларға Алаш және Түркістан автономиялары жайлы видио көрсетіліп төмендегі сұрақ қойылады.
Дескриптор: Алаш Орда мен Түркістан автономиясының маңыздылығын анықтайды. Бағалау өзара жүзеге асады Саралау түрі: Диалог арқылы қолдау көрсету
Фишбоун» әдісімен оқулықтағы тарихи дереккөзге сүйене зерттеу жүргізу Дескриптор: Алаш Орда мен Түркістан автономиясының маңыздылығын анықтайды. Саралау түрі: Диалог арқылы қолдау көрсету «Серпілген сауал» әдісі арқылы бағаланады Зерттеу мен талдау Т Оқушыларға Түркістанның Төтенше IV съезінің материалдарынан үзінді беріп, төмендегі тапсырма критерийлеріне сәйкес деректі талдату. Оқушылар съезд деректеріне сүйеніп нақты аргументтер мен дәлелдердің байланысын анықтайды. Тапсырма:
Дерекпен жұмыс істеу критерийлері: 1. Бұл құжат қашан, қайда пайда болғанын анықтайды; (оның пайда болуының тарихи шарттарын сипаттап жазыңыз). 2. Бұл құжаттың өзі немесе бөлімдері қандай қоғамдық әлеуметтік топтардың, таптардың мүддесін қорғайтынын зерттейді; 3.Бұл құжатты енгізу мемлекет пен қоғамда қандай өзгерістерге әкелетіндігін болжайды Ж Қоқан автономиясы мен Алаш Орда үкіметін салыстырып, айырмашылығы мен ұқсастығын Венн диаграммасына түсіреді. (Кенестетикалық қабілеті оқушылар өз мүмкіндігін көрсете алады) Мұғалімнің қолдауымен жеке бағалау жүзеге асады. Интерпретация Т «Қоқан автономиясы мен Алаш Орда үкіметінің ортақ идеясы неліктен жүзеге аспады?» тақырып сұрағына «Т-талдау»әдісі бойынша кестесін толтыру. Критерийлері:
|
|||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут
|
«Сократтық» әдіс арқылы жаңа білімді пысықтау (Әрбір пікір құнды) сабақты бекіту Рефлексия. «Табыс баспалдағы»
|
|||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||
Жаңа тақырыпты бастамас бұрын оқушылармен үй тапсырмасын пысықтап аламын. Оқушылаға екі автономия жайында видио көрсетіліп сұрақтар қойылады. Түркістанның Төтенше IV съезінің материалдарынан үзінді беріп оқушылармен талдау жүргізіледі. Қоқан автономиясы мен Алаш Орда үкіметін салыстырып, айырмашылығы мен ұқсастығын Венн диаграммасына түсіреді. |
Мұғалімнің қолдауымен жеке бағалау жүзеге асады. Оқушылар өзара бағалау жүргізеді. |
Оқушылар қауіпсіздік ережелерін сақтайды. Бейне көрсетілім барысында компютермен ара қашықтықты сақтайды. |
||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|
|||||||||||
|