Сабақ жоспары № 5
|
Сабақ тақырыбы |
Әлеуметтік-экономикалық бағытта виртуалды машиналарды қолдану мүмкіндіктері. |
|||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова А.Қ., Мукалиева Н.Б. |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Курс, топ |
1 курс |
|||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
|||
|
Міндеттер |
Бағдарламалық қамтуға жобалау және құрастыру бойынша барлық қызметтерi біледі |
|||
|
Мақсаты |
Бағдарламалық қамтуының классификациясың меңгереді |
|||
|
Күтілетін нәтижелер |
Бағдарламалық қамту |
|||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова, Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша ресурстар |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||
|
||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Студенттерді бүгінгі сабаққа ынталандыру. |
Жұмыс құралдары Үлестірмелі құралдар |
||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Жалпы топпен жұмыс. Шағын дәріс. «Миға шабуыл» әдісін пайдаланып білім алушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. |
|
||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
Білімді өзектендіру Сұрақ қойып, өзара тексеру 1. Мобильді құрылғылардың жақсы функционалды дизайны қандай болуы керек? Мысал келтіріңдер. 2. Күнделікті қолдануға арналған экранның (смартфонның, планшеттің) ең жайлы және ыңғайлы көлемін атаңдар, жауаптарыңды негіздеңдер. 3. Мобильді құрылғы процессорының сапасы мен жылдамдығы неге байланысты? Топтық жұмыс Интернет-дүкендердің онлайн прайспарақтарын қолданып, 10 танымал бюджеттік мобильді құрылғылардың тізімін жасап, олардың негізгі сипаттамаларын көрсетіңдер. |
|
||
|
||||
|
2.1. Алдын ала білім |
||||
|
Жалпы қайталау (10 минут) |
Топтық жұмыс. «Бірге ойлаймыз» әдісі 1-топ Айгуль смартфон құрамдас бөліктерінің жұмысын жақсартуға арналған ақпараттық ішкі қауіпсіздікті орнату үшін антвирус орнату қажет болды. Ол антивирустық программаны досынан алды. Алынған антивирусты орнататын кезде қате шықты. Оның себебі неде? 2-топ Айдос планшетке оффистік бағдарламаны Интернет арқылы орнатты. Ол орнатқан бағдарлама 1 айдан соң, дұрыс жұмыс жасамады. Ол қосымшаның дұрыс жасамау себебі неде? |
|
||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
||||
|
30 минут |
Виртуалды машинаға виртуализация үшін қолданылатын негізгі компьютерге сай келетін кез келген жүйені орнатуға болады. Бұл – жаңа программаларды орнату, файлдарды сақтау мүмкіндігі бар виртуалды қатқыл дискісі, барлық программалары бар толыққанды операциялық жүйе. Ол арқылы мессенджерлерде сөйлесуге, әлеуметтік желілерде отыруға, кино көруге, музыканы тыңдауға, мәтіндік құжаттармен жұмыс істеуге, электронды хаттарды жіберуге болады. Кез келген компьютер қолданушысына виртуалды машина қажет емес, бірақ озық қолданушылар оны жиі пайдаланады. Виртуалды машина төмендегі мақсаттар мен міндеттерді орындау үшін қолданылады: •
Екінші/басқа операциялық жүйе орнату; Үдерістік виртуалды машина жеке үдерісті қолдау мақсатына бағытталып, оны орындауға арналған. Үдерістік виртуалды машина іске қосылған кезде құрылып, жұмысы аяқталғаннан кейін өшіріледі. Жүйелік виртуалды машина – толық қызметті, тұрақты әрекет ететін жүйелік орта, ол операциялық жүйені ауқымды қолданушылық үдерістер санымен қолдау үшін қызмет етеді. Жүйелік виртуалды машина «қонақ» операциялық жүйесіне виртуалды аппараттық құралдарға, оның ішінде процессор мен жадыға, енгізу / шығару құрылғыларына, графикалық интерфейске қолжетімдікті қамтамасыз етеді.
|
|
||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
||||
|
20 |
2-тапсырма: |
Үлестірмелі құралдар
|
||
|
Функционалдық сауаттылық
Жеке
тапсырма
|
|
|||
|
||||
|
6 |
Кері байланыс: «Бағалау терезесі» Терезе төрт бөліктен тұрады.
Осы жоғарыдағы аталған сұрақтарға жауаптарын бере отырып, оқушылардың тақырыпты меңгергендігін анықтауды жоспарлаймын. |
|
||
|
||||
|
5 минут |
Үйге тапсырма: ОЖ - бұл жеке құрылғылардағы жұмысты немесе процессорды ықшамдап тездететiн арнаулы бағдарламалар презентация |
|
||
|
Бағалау 5 минут |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
1) Виртуалды машиналар қалай жұмыс істейтінін сипаттайды; 2) Процессордың жеке бөліктері ретінде функцияларды (басқару блогы), ALC (арифметикалық логикалық блок) және жады регистрін сипаттайды; 3)әлеуметтік-экономикалық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз етудің мысалдарын келтіреді . . |
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
2) Процессордың жеке бөліктері ретінде функцияларды (басқару блогы), ALC (арифметикалық логикалық блок) және жады регистрін сипаттайды; 3) әлеуметтік-экономикалық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз етудің мысалдарын келтіреді . |
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
1) Виртуалды машиналар қалай жұмыс істейтінін сипаттайды; |
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
___________________Н. Мукалиева
Н.03.2-08 Басылым 5
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әлеуметтік-экономикалық бағытта виртуалды машиналарды қолдану мүмкіндіктері.
Сабақ жоспары № 5
|
Сабақ тақырыбы |
Әлеуметтік-экономикалық бағытта виртуалды машиналарды қолдану мүмкіндіктері. |
|||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова А.Қ., Мукалиева Н.Б. |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Курс, топ |
1 курс |
|||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
|||
|
Міндеттер |
Бағдарламалық қамтуға жобалау және құрастыру бойынша барлық қызметтерi біледі |
|||
|
Мақсаты |
Бағдарламалық қамтуының классификациясың меңгереді |
|||
|
Күтілетін нәтижелер |
Бағдарламалық қамту |
|||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова, Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша ресурстар |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||
|
||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Студенттерді бүгінгі сабаққа ынталандыру. |
Жұмыс құралдары Үлестірмелі құралдар |
||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Жалпы топпен жұмыс. Шағын дәріс. «Миға шабуыл» әдісін пайдаланып білім алушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. |
|
||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
Білімді өзектендіру Сұрақ қойып, өзара тексеру 1. Мобильді құрылғылардың жақсы функционалды дизайны қандай болуы керек? Мысал келтіріңдер. 2. Күнделікті қолдануға арналған экранның (смартфонның, планшеттің) ең жайлы және ыңғайлы көлемін атаңдар, жауаптарыңды негіздеңдер. 3. Мобильді құрылғы процессорының сапасы мен жылдамдығы неге байланысты? Топтық жұмыс Интернет-дүкендердің онлайн прайспарақтарын қолданып, 10 танымал бюджеттік мобильді құрылғылардың тізімін жасап, олардың негізгі сипаттамаларын көрсетіңдер. |
|
||
|
||||
|
2.1. Алдын ала білім |
||||
|
Жалпы қайталау (10 минут) |
Топтық жұмыс. «Бірге ойлаймыз» әдісі 1-топ Айгуль смартфон құрамдас бөліктерінің жұмысын жақсартуға арналған ақпараттық ішкі қауіпсіздікті орнату үшін антвирус орнату қажет болды. Ол антивирустық программаны досынан алды. Алынған антивирусты орнататын кезде қате шықты. Оның себебі неде? 2-топ Айдос планшетке оффистік бағдарламаны Интернет арқылы орнатты. Ол орнатқан бағдарлама 1 айдан соң, дұрыс жұмыс жасамады. Ол қосымшаның дұрыс жасамау себебі неде? |
|
||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
||||
|
30 минут |
Виртуалды машинаға виртуализация үшін қолданылатын негізгі компьютерге сай келетін кез келген жүйені орнатуға болады. Бұл – жаңа программаларды орнату, файлдарды сақтау мүмкіндігі бар виртуалды қатқыл дискісі, барлық программалары бар толыққанды операциялық жүйе. Ол арқылы мессенджерлерде сөйлесуге, әлеуметтік желілерде отыруға, кино көруге, музыканы тыңдауға, мәтіндік құжаттармен жұмыс істеуге, электронды хаттарды жіберуге болады. Кез келген компьютер қолданушысына виртуалды машина қажет емес, бірақ озық қолданушылар оны жиі пайдаланады. Виртуалды машина төмендегі мақсаттар мен міндеттерді орындау үшін қолданылады: •
Екінші/басқа операциялық жүйе орнату; Үдерістік виртуалды машина жеке үдерісті қолдау мақсатына бағытталып, оны орындауға арналған. Үдерістік виртуалды машина іске қосылған кезде құрылып, жұмысы аяқталғаннан кейін өшіріледі. Жүйелік виртуалды машина – толық қызметті, тұрақты әрекет ететін жүйелік орта, ол операциялық жүйені ауқымды қолданушылық үдерістер санымен қолдау үшін қызмет етеді. Жүйелік виртуалды машина «қонақ» операциялық жүйесіне виртуалды аппараттық құралдарға, оның ішінде процессор мен жадыға, енгізу / шығару құрылғыларына, графикалық интерфейске қолжетімдікті қамтамасыз етеді.
|
|
||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
||||
|
20 |
2-тапсырма: |
Үлестірмелі құралдар
|
||
|
Функционалдық сауаттылық
Жеке
тапсырма
|
|
|||
|
||||
|
6 |
Кері байланыс: «Бағалау терезесі» Терезе төрт бөліктен тұрады.
Осы жоғарыдағы аталған сұрақтарға жауаптарын бере отырып, оқушылардың тақырыпты меңгергендігін анықтауды жоспарлаймын. |
|
||
|
||||
|
5 минут |
Үйге тапсырма: ОЖ - бұл жеке құрылғылардағы жұмысты немесе процессорды ықшамдап тездететiн арнаулы бағдарламалар презентация |
|
||
|
Бағалау 5 минут |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
1) Виртуалды машиналар қалай жұмыс істейтінін сипаттайды; 2) Процессордың жеке бөліктері ретінде функцияларды (басқару блогы), ALC (арифметикалық логикалық блок) және жады регистрін сипаттайды; 3)әлеуметтік-экономикалық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз етудің мысалдарын келтіреді . . |
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
2) Процессордың жеке бөліктері ретінде функцияларды (басқару блогы), ALC (арифметикалық логикалық блок) және жады регистрін сипаттайды; 3) әлеуметтік-экономикалық бағыттағы бағдарламалық қамтамасыз етудің мысалдарын келтіреді . |
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
1) Виртуалды машиналар қалай жұмыс істейтінін сипаттайды; |
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
___________________Н. Мукалиева
Н.03.2-08 Басылым 5
шағым қалдыра аласыз





