Материалдар / Алгебралық өрнектерді түрлендіру
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Алгебралық өрнектерді түрлендіру

Материал туралы қысқаша түсінік
Алгебралық өрнектерді түрлендіру тақырыбына қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2018
1700
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім: 6.2В Алгебрлық өрнектер

Мектеп: Тараз қаласы, Н.Тілендиев атындағы облыстық мектеп-интернат

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абделиева Айсулу Асылбекқызы

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Алгебралық өрнектерді түрлендіру

Сабақ

негізделгеноқумақсаты:

6.2.1.9. алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;

Сабақ

мақсаттары

  • Алгебралық өрнектің жазылуынбіледі.

  • Алгебралық өрнектерді ықшамдауда алгебралық амалдар қасиеттерін қолданады.

  • Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындайды

Бағалаукритерийі

Білім алушы:

  • Алгебралық өрнектіжазаалады.

  • Алгебралық өрнектерді ықшамдай біледі.

  • Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіреді.

Тілдікмақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер

  • алгебралық өрнек;

  • алгебралық тепе-теңдік;

  • өрнектерді ықшамдау;

  • алгебралық түрлендіру

Негізгі сөздер мен тіркестер:алгебралық өрнек,ортақ көбейткіш,ұқсас қосылғыштар

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының бесінші бағыты -жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Пәнаралық байланыс

алгебра

Алдыңғы білім

Математика 5-сынып.Санды және әріпті өрнектер.Өрнектің мәні.

Сабақ барысы

Кезеңдері

Сабақтағы жоспарланғанжаттығулар

түрлері

Ресурстар

Сабақтың

Басы

10мин

I.Ұйымдастыру

Білім алушылармен сәлемдесу,назарларын сабаққа аудару,оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Балалар сабақ алдындағы көңіл күйлерің қалай, алдарыңда тұрған смайликтермен көрсетейік.

Ендеше жақсы көңілмен сабақ бастаймыз.

Геометриялық пішіндер бойынша топқа бөлу

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. «Алмастыру» әдісі

Жұпқа бөлініп, білім алушылар бір-бірінің жұмысын тексереді.

Алгебралық қосындының мәнін табыңдар:

  1. , мұндағы

  2. мұндағы b

  3. , мұндағы =2

Дескриптор:

  • Жақшаны ашады;

  • Алгебралық өрнекті ықшамдайды;

  • Айнымалының мәнін орнына қояды;

  • Алгебралық өрнектің мәнін табады.

Бағалау:«Бас бармақ» әдісі бойынша


Мұғалімнің ауызша кері байланысы.

  • Жарайсың!

  • Сен өте көп нәрсені жасай алайсың!


III. «Миға шабуыл» әдісі

Ширату тапсырмалары


Алгебралық қосындыны жақшасыз жазыңдар:

Дескриптор:

  • Жақшаны ашады;

  • Ұқсас мүшелерді біріктіреді;

  • Алгебралық өрнектің мәнін табады.


Бағалау:«Шапалақ» әдісі бойынша


Мұғалімнің ауызша кері байланысы.

  • Жарaйсыңдaр!

  • Жақсы жұмыс жасадыңдар!

Үлестірме қағаз



















«Басбармақ» әдісі



Кері байланыс














Сабақтың ортасы

20 мин



Сендер бүгінгі сaбақ тaқырыбы мен мaқсатын aнықтай aлдыңыздaр

IV.«IDEAL» әдісі

I топ

1 тапсырма. Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдаңдар.Коэффициенттің астын сызыңдар:

2 тапсырма. Берілген теңдеулердің қайсысы теңбе-теңдік:

1)

2)

3 тапсырма. «Жақшаларды ашу» ережесін пайдаланып, өрнектерді теңбе-тең өрнектерге түрлендіріңдер:

II топ

1 тапсырма. Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдаңдар.Коэффициенттің астын сызыңдар:

1)

2 тапсырма. Берілген теңдеулердің қайсысы теңбе-теңдік:

1)

2)

3 тапсырма. «Жақшаларды ашу» ережесін пайдаланып, өрнектерді теңбе-тең өрнектерге түрлендіріңдер:

III топ

1 тапсырма. Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдаңдар.Коэффициенттің астын сызыңдар

2 тапсырма. Берілген теңдеулердің қайсысы теңбе-теңдік:

1)

2)

3 тапсырма. «Жақшаларды ашу» ережесін пайдаланып, өрнектерді теңбе-тең өрнектерге түрлендіріңдер:

Дескриптор:

1.Коэффициенттерін табады.

2.Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданады.

3.Алгебралық өрнектерді ықшамдайды.

4.Алгебралық өрнектерді теңбе- тең түрлендіреді.

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

Білім алушылар:

Толықтай түсінсе,сенімді болса ЖАСЫЛ ТҮСТІ

Түсінуге жақын болса,аздап білсе САРЫ ТҮСТІ

Түсінбесе,сенімді болмаса ҚЫЗЫЛ ТҮСТІ көрсетеді


Мұғалімнің ауызша кері байланысы.

  • Сендер дұрыс жолда келе жатырсың!

  • Сендер тапқыр,зерексіңдер!


V.«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі


Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.


Бір сағатта станокта бірінші жұмысшы 16 бөлшек, екінші жұмысшы 20 бөлшек дайындайды. Бірінші жұмысшы а сағатта,екінші жұмысшы в сағатта барлығы неше бөлшек дайындаса, үшінші жұмысшы 4 сағатта сонша бөлшек дайындайды.Үшінші жұмысшы 1 сағатта неше бөлшек дайындайды? Мұндағы а 3; в

Дескриптор:

1. Есептің шартын құрады.

2. Алгебралық өрнектер құрастырады.

3. Алгебралық өрнектің мәнін табады.


Бағалау «Басбармақ» әдісі


Кері байланыс

Тамаша!Сендер алгебралық өрнектерді түрлендіре білдіңдер.Жарайсыңдар!





«IDEAL» әдісі


Сараланған топтық тапсырмалар




1-тапсырма

2-тапсырма

3-тапсырма































«Бағдаршам» әдісі







«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі


Жалпы сараланған тапсырма











«Басбармақ» әдісі



Сабақтың

соңы

10 мин

VI. Қорытындылау

Ширату жаттығулары

«Бүгінгі үйренген нәрсе» әдісі бойынша төмендегі өрнектерді ықшамдауда арифметикалық амалдардың қандай қасиеттерінен пайдаланамыз.

3. 2a(-5)

4.

5.(8а+5)-3а+2

Дескриптор:

  • Жақшаны ашады

  • Бөлшекті қысқартады

  • Көбейтуді орындайды

  • Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығарып,өрнекті ықшамдайды

  • Жақшаны ашып,ұқсас қосылғыштарды біріктіреді

Бағалау: «Белгілеулер» әдісі бойынша

ҚБ: толық боялған, жартылай боялған, боялмаған дөңгелектің суретін салып көрсету арқылы білім алушылар бір-бірін бағалайды

Үйге тапсырма:

1.Жақшаларды ашып,өрнектері түрлендіріңдер:

2.Ортақ көбейткіштіжақшасыртынашығарыңдар:

3.Ұқсас мүшелердібіріктіріңдер:

Дескриптор:

  • Жақшаны ашады, өрнекті түрлендіреді

  • Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады

  • Ұқсас қосылғыштарды біріктіреді


Кері байланыс

Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.

Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.

Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.

Сабақ маған түсініксіз.




Интербелсенді

тақта










«Белгілеулер» әдісі






















Кері байланыс






Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексерудіжоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Мен сабақта«Миға шабуыл», «IDEAL» ,«Ойлан, жұптас, бөліс» әдіс-тәсілдерін сараланған тапсырмаларды қолдана отырып оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыра отырып олардың білім деңгейінің қай орында тұратынын анықтаймын.


«Басбармақ» әдісі

«Бағдаршам» әдісі

«Белгілеулер» әдісі

«Шапалақ»әдісі

бойынша бағалау


Денсаулық сақтау технологиялары

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздікң тармақтары техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

1.Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

2.Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

3.Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

4.Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

5.Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

6.Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауда сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!