Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Әліппе пәні Д дыбысы мен әрпі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Әліппе 41 сабақ
Бөлім |
Әліппе кезеңі |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
Сынып 1 ә |
Күні : 17.10.24 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Д дыбысы және әрпі |
|
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою. |
|
Сабақтың мақсаты |
Заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолданады. Сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтайды, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізеді. Дыбыстың таңбасы – әріпті таниды, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажыратады. |
Білу және түсіну Қолдану |
Ұлттық құндылықтар |
Талап:тіл тазалығы |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақ тың басы 5 мин |
Балалармен амандасады. Жылы тілектер айтады. Бүгін өткен сабақтарды еске түсіретінін айтады. Видио көрсету :Домбырамен тартқан домбырашылардың концертін тыңдату арқылы домбыра аспабы туралы айту. |
Мұғаліммен амандасады. Таныс әріптерді еске түсіреді Домбыра туралы білетіндерін айтады. . |
Жарайсың! |
Видио |
Сабақ тың ортасы 25-30 мин |
(МК, Ұ) Дыбыстық талдау дағдыларын дамыту жұмысы. 1. Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрау: а) Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау:
сөйлемдерден әңгіме құрау: Үйірмеде домбыра сабағы бастал- ды. Мұғалім оқушыларға күй үйретті. Оқушылар тез үйреніп алды.
Сөйлемдегі сөз санын анықтау. 4. Өтілетін жаңа дыбысы бар «дом- быра» сөзін бөліп алып, дыбыстық талдау жасау.
|
«Үйірмеде домбыра сабағы басталды. Мұғалім оқушы- ларға күй үйретті. Оқушы лар тез үйреніп алды».
«домбыра» сөзіне дыбыстық талдау жасайды: алдымен «дом-бы-ра» деп буынға бөледі. 4.«Домбыра» сөзінде қай дыбыс созылмай айтылып тұрғанын табады.
8.Қарындаштардан д әрпі- нің сұлбасын жасайды. |
Жарайсыңдар! Керемет! Мен ойлағаннан да ақылды екенсіңдер! |
Оқулық Слайд
Оқулық Слайд
Оқулық Слайд Оқулық Слайд |
Сергіту сәтін жасатады |
Сергіту сәтін жасайды |
Жарайсың дар! Керемет! |
Әуен ,и/б тақта |
|
Оқулықпен жұмыс: МК, Ұ) Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы. Оқылым 1. Оқулықтың 44-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы. 2. Д дыбысының сөз алдында, ор- тасында келетін орнымен танысу, оқушылардың өз беттерінше табуына мүмкіндік жасау. 3. Сөз мағынасымен жұмысты перспективті қатардағы сөздермен ұйымдастыру. Мәтінді оқытады. Мәтіндегі сөйлемдер санын анықтатады. Сөйлемдегі сөздер санын анықтатады. Тақтаға сөздерді жазып ілееді
Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру: 1-деңгей: Оң жақта дыбыс сызбасында қан- дай сөз жасырулы тұр? Ол үшін сандарды ретімен орналастыр. 7 1 6 4 2 5 3 қ о ы н р д ы 2-деңгей: Сөз құра. Әр сөздің мағынасын анықта. ла да на ра қа 3-деңгей: Шыққан сөздерді қолданып сөйлем құра. |
1. Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыс- сыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды. 2. Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. 3. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өз бетінше оқиды.
Мәтіндегі сөздерді оқиды,сөйлемдер санын анықтайды, сөздерді анықтайды.
Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды. 1-деңгейдегі оқушылар сөздегі дыбыс сызбасын- да қандай сөз жасырулы тұрғандығын анықтайды. 2-деңгейдегі оқушылар сыз- ба көмегімен сөз құрайды. 3-деңгейдегі оқушылар сөздерді қолданып сөйлем құрайды. |
жарайсыңдар |
оқулық |
|
(МК, Ұ) Жазылым
3.Д әрпін ауада жазып көрсету. |
1. жазу дәптерін дегі тапсырмаларды орын- дайды: сызықтарды басты рып жазу арқылы д әрпінің бас және кіші әрпін жазады. 2.Сабақ соңында өз іс- әрекетіне кері байланыс жасайды. |
Жарайсыңдар! Керемет! |
Жұмыс дәптері |
|
Сабақ тың соңы 10 мин |
«Сөз тану» тыңдау материалымен жұмыс Мұғалімнің мақалмен жұмысты QR немесе үнтаспадан тыңдату арқылы ұйымдастыруы. Бүгінгі сабақтың тәрбиелік мәні ашылатындай мазмұнда сұрақтар қойып, жауап алу. Сабақты «Дос болсаң, берік бол» деген қорытынды пікірмен аяқтау. |
Досқа берік, адал болу керектігін түсінеді.
Рефлексия Оқушылар бүгінгі сабақта өздеріне оңай және қиын болған тұстарды айтады. Не үйренгісі келетінін ұсыныс ретінде білдіред
Сабақтан алған әсерін айтады. |
Жарайсыңдар! Керемет! Мен ойлағаннан да ақылды екенсіңдер! |
Слайд
Оқулықтағы QR код
|