Материалдар / «Алтын адам» археологиялық олжасы. Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды?
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

«Алтын адам» археологиялық олжасы. Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды?

Материал туралы қысқаша түсінік
"Алтын адам олжалары "
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Ақпан 2024
98
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

2 Мыңбұлақ орта мектебі

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

5.2.Сақтар

Педагогтің аты-жөні:

Дуйсекулова С.М

Күні:

11.12.2023ж

Сынып: 5

Қатысушылар саны: 22

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Алтын адам» археологиялық олжасы.

Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу

5.2.2.4 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау

5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау

Тарихи ойлау дағдысы

Тарихи концепт

Тарихи дерекөздерді түсіндіру

Дәлел

Сабақтың мақсаты

Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарының негізіндегі мәліметтермен танысу, маңыздылығын түсіну;

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды бір-бірінедегенқұрметкөрсетуіне, ынтымақтастыққа баулу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгелдеу

3.Топқа бөлу

Оқушыларды,алтын,күміс,мыс деп жазылған қима қағаз арқылы топқа бөлемін. Топтар өз іштерінен топ басшыны сайлайды.


Оқушыларға «Сөз жұмбақ» корсетіледі.

1.Ең алғашқы еңбек құрал?

2.Темір дәуіріндегі бағалы әшекей бұйымдарды неден жасады.

3.Рулық қатынастар ыдырағаннан кейін орнаған бірлестік

4.Сақтар туралы жазба деректерді қандай елдер жазды..................


Бейне материял көрсетіледі. https://ok.ru/video/180146472413 - Алтын Адам құпиясы.

Видео көру барысында оқушылардың келесі сұрақтар төңірегінде ойлануларын қамтамасыз етіңіз.

  • «Алтын киімді» адам кай жерден табылды?

  • «Алтын киімді» адамды тапқан белгілі ғалым-археолог кім?

  • Қабірден табылған қолөнер заттары қандай стильде бейнеленген?

Оқушылар тақырыпты анықтап болғаннан кейін келесі қадам сабақ мақсатымен танысу.

Оқушылар топқа бөлінеді






Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.


Мадақ

тау

https://ok.ru/video/180146472413


Жаңа білім




Жаңа сабақты түсіндіру,мәтінмен жұмыс.

Мәтінді оқиды 3-4 мин

Әр топқа тапсырмалар беріледі мәтін бойынша.

  1. Есік обасынан табылған заттардың тізімін жазады.

  2. «Алтын адам» ескерткіші сақтар өмірі туралы не айтады... 5-6 сөйлем эссе жазу.

  3. «Алтын адам» архелогиялық жәдігерінің ашылуының маңызы зор» тақырыпта 3 дәйек келтіру.

Дескриптор:

- Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

- Әр топ оз тапсырмаларын орындайды


Оқушылар бізге көшпенділер елінен когершіндер қонаққа келіпті,олар құр келмей әр топқа хаттар ала келіпті,олай болса сол хаттарды оқып корейік.


Әр топқа жұптық тапсырма беріледі

1.топ

1.Алтын адамды 1969-1970 жылдары... 2.Алтын адамның киімі төрт мыңға жуық .... 3.Алтын адам ерекше ......... туындыс .... 4.Алтын адам сақтардың дүниетанымын ...... 5.Алтын адамда ..... стиль ..... 6.Алтын адам қазіргі кезде........


2 топ : сәйкестендіріп, дұрыс жауапты көрсетеді:

1.Күн құдайы-ең құдіретті құдай

C-Жылқыны құрбандыққа шалды

2.О дүниеде өмір бар деп сенді


3.Әлем:ұғымы: аспан, жер, жер асты


4.Патша Күн Құдайымен тең


5.Ата-баба аруақтарына сиынды


6.Дүниенің төрт бұрышы ұғымы


7.Сақтар аңдарға табынды




A-Аңдық стиль дамыды

B-Заттарын бірге жерлеу

C-Жылқыны құрбандыққа шалды

D-Алтын киіммен жерленді

E-биік қорғандар тұрғызды

F-Алтын адам бас киімі

O-Патша билігі кеңістігі

Ескерту: Дұрыс жауапты көрсетіп, оқушылар өз жауаптарын бағалайды:

1.Күн құдайы-ең құдіретті құда C-Жылқыны құрбандыққа шалды

2.О дүниеде өмір бар деп сенді B-Заттарын бірге жерлеу

3.Әлем:ұғымы: аспан, жер, жер асты F-Алтын адам бас киімі

4.Патша Күн Құдайымен тең D-Алтын киіммен жерленді

5.Ата-баба аруақтарына сиынды E-биік қорғандар тұрғызды

6.Дүниенің төрт бұрышы ұғымы O-Патша билігі кеңістігі

7.Сақтар аңдарға табынды A-аңдық стиль дамыды

(М) Осы слайд арқылы аңдық стиль, дүниетаным мәселелері бойынша қателіктерін анықтап, түсіндіру:

ІІІ топ

Картадан сақтардың қайда мекендегендігін көрсетеді және түсіндіреді.

Дескриптор:

  • Тарихи диктантты толтырады

  • Кестеге керекті дұрыс жауапты қояды

  • Картамен жұмыс жасайды


Мәтінмен жұмыс






Топтар бірн-бірі бағалайды.


















Жұптасып тапсырмаларды орындайды.






ІІ топқа кесте беріледі,кестеге дұрыс жауапты жазады.



































ІІІ топ оқулықты пайдалана отырып сақтардың мекендеген жерлерін көрсетеді


Ортаға шығып көрсетеді


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады







«Ала

қан-жұдырық»






«Ең үздік жауап»

Оқушылар өз жауаптарымен таныс

тырып, бірін-бірі бағалайды



Ақпараттық мәтін











Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!