Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Амин қышқылдары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Астана қаласы әкімдігінің ШЖҚ «Жоғары көлік және коммуникация колледжі» МКК |
|
Модуль/Пән |
Химия |
Педагогтің аты-жөні: |
Касымбекова А.А. |
Күні: |
04.04.2024ж |
Тобы: |
1М-223 |
Сабақтың тақырыбы: |
Аминқышқылдары. |
Сабақтың түрі |
Аралас |
Сабақтың мақсаты: |
Аминқышқылдарды қосылыстардың ең маңызды класы ретінде түсіндіру. |
Бағалау критерийі |
1) Аминқышқылдарының тривиальды және жүйелік атауларын санайды; 2) Аминқышқылдарының молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттайды; |
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу және түсіну,қолдану |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Студенттің іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 2 мин Топқа бөлу 1 мин Өткен тақырыпты қайталау,үй тапсырмасын тексеру 4мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Студенттермен амандасу, түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал туғызу: бүгінгі сабақ бойынша "Сәттілік!" тілеймін; Студенттерді топқа бөлу. «CASTLOTS» қосымшасы арқылы топқа бөлу. «Тест» Жеке жұмыс. « quizizz.com » платформасы арқылы өткен тақырып «Аминдер» тақырыбы бойынша тест сұрақтарын беру. |
Студенттер ұстазымен амандасады. Аудитория тәртібін сақтайды. Студенттер «CASTLOTS» қосымшасы арқылы 2 топқа бөлінеді.
|
Мотивациялық сөздер Бағалау: Платформа арқылы автоматты бағалау Дескриптор:
1 сұраққа 2 балл беріледі Жалпы – 20 балл; Оқытушы : Студенттердің белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: «Жарайсыңдар!» Дағды: материалды жинақтау |
http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/20240327173556908 https://quizizz.com/join/quiz/6239d3d959c4c9001d53489d/start |
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу 6 мин |
«Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: Студенттің танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар студентке сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну 5мин
|
Студенттерге тақырып бойынша видео көрсетіледі, жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі.
1.Аминқышқылдарының құрылысының ерекшеліктері қандай? Оқытушы тақырып бойынша мәліметтерді жинақтайды, қорытындылайды. |
Видео бойынша студент өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: студенттің танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар студенттке сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
https://www.youtube.com/watch?v=wGMxAc9I0U8
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану 5мин |
Жұптық жұмыс. «Жарық» әдісі. Студенттерге шамның астына жасырынған тапсырмалар ұсынылады,әр жұп бір шамды таңдап,артындағы тапсырманы орындайды. Әр жұп өз ойымен бөліседі. 1.Аминқышқылдарының құрамы 2.Мына қосылыстарды ата NH2-CH2-COOH- NH2-(CH2)2-COOH- NH2-(CH2)3-COOH- NH2-(CH2)4-COOH- 3.Аминқышқылдарының алынуы 4.Алмасатын аминқышқылдарына мысал келтір,олардың саны қанша? 5. Алмаспайтын аминқышқылдарына мысал келтір,олардың саны қанша? 6.Берілген қосылыстың құрылымдық формуласын жазыңдар α-амин-γ-метилвалериан қышқылы 7..Берілген өзгерістерді жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін жазыңдар: С2Н4→С2Н2→СН3СОН→СН3СООН 8.Аминдерге қандай байланыс түрлері тән? |
Бағалау критерийі: 1) Аминқышқылдарының тривиальды және жүйелік атауларын санайды; 2) Аминқышқылдарының молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттайды; |
Бағалау: ҚБ Түрі: Оқытушының бағалауы Дағды:креативті ойлау Дескриптор: - Аминқышқылдарының тривиальды және жүйелік атауларын біледі;10 балл - аминқышқылдарының молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттайды; 10 балл |
Презентация, Оқулық, жұмыс дәптері
|
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау
|
Топтық жұмыс Тапсырма. Аминқышқылдарының шарөзекті модульін құрастыру 1-топ Аминобутан қышқылы 2-топ Аминопентан қышқылы Құрастырылған модельдерінің химиялық және физикалық,қасиеттерін сипаттау |
Бағалау критерийі: 1) Аминқышқылдарының тривиальды және жүйелік атауларын санайды; 2) Аминқышқылдарының молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттайды; |
Бағалау: «Қошемет» Түрі: топтар дескриптор арқылы бір –бірін бағалайды. Дағды:ойын ғылыми түрде жеткізу,қарым –қатынас Топтар өзара бағалайды |
Презентация, студент алдындағы оқулықтар, студенттің жұмыс дәптері
|
Сабақтың ортасы мағынаны талдау 5мин |
Жеке жұмыс. «Талдау» әдісі. Студенттерге жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр студент өз ойымен бөліседі. Тапсырма Дұрыс па, бұрыс па? 1.Аминқышқылдары дегеніміз құрамында амин және карбоксил топтары бар қосылыстар.5 балл 2.Амин қышқылдары метанмен әрекеттеседі.5 балл 3.Аминқышқылдары амфотерлі заттар болып табылады.5 балл 4.Ақуыздың құрамына 20 В аминқышқылы кіреді 5 балл 5.Аминқышқылдары алмасатын және алмаспайтын болып бөлінеді.5 балл 6.Глицин – бұл моноаминомонокарбонқышқылы.5 балл 7.Аминқышқылдары өзара әрекеттесе алады.5 балл 8.АҚ медицинада қолданылмайды.5 балл 9.Соңғы ашылған аминқышқылы лизин 5 балл 10.Пептидтік байланыс ақуыздың 2 реттік құрылымына жауап береді.5 балл |
Бағалау критерийі: 1) Аминқышқылдарының тривиальды және жүйелік атауларын санайды; 2) Аминқышқылдарының молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттайды; |
Бағалау: ҚБ Түрі: оқытушының бағалауы Дағды:талдай білу,материалды жинақтау Дескриптор: -Аминқышқылдары туралы жалпы мәліметтерді біледі. - аминқышқылдарының молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттайды Жалпы – 50 балл; |
Презентация, студент алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 3мин |
Оқытушы студенттердің бүгінгі сабақта алған бағаларын бағалау парағы бойынша анықтайды, комментарий береді, қорытындылайды. «Түсті колбалар» әдісі. Оқытушы сабақты қорытындылау мақсатында студенттердің сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.Стикерге өз ойларын жазып,жетістік баспалдағына жабыстырады. Мақсаты: Студент алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша студенттердің пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Студенттер бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Оқытушы студенттерді «Түсті колбалар» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар» Оқытушы студенттерді «Ми» атты бағалау парағы арқылы бағалайды. Яғни |
Жасыл колба-«Түсіндім!» Қызыл колба- «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», Көк колба -«Менің сұрағым бар». |
1-қосымша «Дұрыс па, бұрыс па?» әдісі
Сұрақтар |
Дұрыс |
Бұрыс |
Ұпай |
Аминқышқылдары дегеніміз құрамында амин және карбоксил топтары бар қосылыстар |
|
|
5 балл |
Амин қышқылдары метанмен әрекеттеседі. |
|
|
5 балл |
Аминқышқылдары амфотерлі заттар болып табылады |
|
|
5 балл |
Ақуыздың құрамына 20 В аминқышқылы кіреді |
|
|
5 балл |
Аминқышқылдары алмасатын және алмаспайтын болып бөлінеді. |
|
|
5 балл |
Глицин – бұл моноаминомонокарбонқышқылы |
|
|
5 балл |
Аминқышқылдары өзара әрекеттесе алады. |
|
|
5 балл |
АҚ медицинада қолданылмайды. |
|
|
5 балл |
Соңғы ашылған аминқышқылы лизин |
|
|
5 балл |
Пептидтік байланыс ақуыздың 2 реттік құрылымына жауап береді. |
|
|
5 балл |
ЖАЛПЫ: |
50 балл |
||
|