Материалдар / Аминдердің жіктелуі

Аминдердің жіктелуі

Материал туралы қысқаша түсінік
Аминдер және олардың жіктелуі туралы ақпарат
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

11.3 Аминдер және амин қышқылдар


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы.

Зертханалық жұмыс №4: «Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

11.5.1.1 - аминдердің жіктелуін және номенклатурасын атау;

11.5.1.2 - аммиак және аминдер құрылымын салыстыру.


Сабақтың мақсаты

  • Аминдердің жіктелуін түсініп, номенклатурасы бойынша атайды;

  • Аммиак және аминдер құрылымындағы айырмашылықты салыстырады;

  • Аминдерді аммиактың функционалдық туындысы ретінде сипаттайды.

Сабақ барысы

Кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

1,2,3 сандары арқылы топқа бөлу.

Өткен сабақты еске түсіру мақсатында «Шындық, жалған» әдісі бойынша тапсырма беріледі.

1,2,3 сандары арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар «Майлар» тақырыбы бойынша берілген тұжырымдардың дұрыс бұрыстығын анықтайы.

Майлардың құрамы мен құрылысы үшін дұрыс болып табылатын тұжырымды көрсетіңіз. Егер тұжырым шын болса  белгісін, ал егер тұжырым жалған болса

белгісін қойыңыз:

«Қошемет сөздері» арқылы бағалау.

Тапсырма дұрыс орындағаны үшін 2 балл беріледі











Сабақ

ортасы



35 мин






























Жаңа сабақ. Жаңа сабақты талқылау мақсатында бейне ролик көрсетіледі

«Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру» тақырыбында №4 зертханалық жұмысты орындау ұсынылады

«Топтық зерттеу» әдісі арқылы топтық талқылау жүргізу ұсынылады. Аминдердің жіктелуі, номенклатурасы бойынша аталуына тапсырмалар беріледі.

































learningapps.org платформасын пайдалана отырып, цифрлық тапсырма беріледі. Мұнда аминдердің формуласы мен атауы арасындағы сәйкестікті анықтау ұсынылады.








Бейне роликті көреді. Топта талқылайды.

Зертханалық жұмыс №4: «Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру» зертханалық жұмысты орындайды.

Сұрақтарға жауап береді. Тапсырмаларды орындайды.

Тапсырма №1. Топтық жұмыс



Тапсырма №2. ЕБҚ. (жұптық жұмыс) Аминдердің формуласы мен атау арасындағы сәйкестікті анықтайды.

Т апсырма №3. Аминдердің формуласы мен атауы арасындағы сәйкестікті анықтайды


«Қошемет сөздері» арқылы қолдау


Дескриптор

- аминдердің құрылымдық формулаларын жазады;

-

Берілген қосылыстың атауы бойынша формуласын құрастырады;

- Құрамы С2Н7N болып келетін аминдердің құрылымдық формуласын жазады;

-номенклатура бойынша атайды.


Дұрыс орындалған №1 тапсырма үшін 3 балл беріледі

Дұрыс орындалған №2 тапсырма үшін 3 балл беріледі




Дұрыс орындалған №3 тапсырма үшін 1 балл беріледі


оқулық























Қосымша 1























https://learningapps.org/275456


Соңы

5 минут

Сабақты бекіту

«Венн диаграммасы» әдісі арқылы Аммиак пен аминдердің құрылымындағы ұқсастық пен айырмашылықты сипаттау ұсынылады.

Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі қолданылады







Оқу тапсырмасы: Аминдер

«Венн диаграммасы» әдісі арқылы Аммиак пен аминдердің құрылымындағы ұқсастық пен айырмашылықты сипаттайды

Оқушылар стикерге «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. Сабақта болған 2 жақсы, 1 тілек-ұсыныс айтады

Берілген оқу тапсырмасын күнделікке жазады.

Венн диаграммасын құрғаны үшін 1 балл беріледі

Жинаған ұпайлары жинақталады.








































Қосымша 1



Өткенді қайталау. «Шындық, жалған» әдісі











Қосымша 2

Тапсырма №1

Дескриптор

- аминдердің құрылымдық формулаларын жазады;

-Берілген қосылыстың атауы бойынша формуласын құрастырады;

- Құрамы С2Н7N болып келетін аминдердің құрылымдық формуласын жазады;

-номенклатура бойынша атайды.















Қосымша 3



Тапсырма №2



















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ