Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Анимация жасау. Жоба жасау кезеңдері 5 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі 5.4А: Жобаны жасау және қорғау
|
|||||||||||
Дата: |
Мұғалімнің аты-жөні: Садыканова ОО |
||||||||||
Сынып: 5 |
Сабаққа қатысқан оқушылардың саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||
Сабақ тақырыбы |
#5_4 №1 Анимация жасау. Жобаны жасау кезеңдері |
||||||||||
Осы сабақта жететін мақсаттар (оқу жоспарына сілтеме) |
5.3.2.2 алгоритмді табиғи формада беру |
||||||||||
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||
Жетістік критерийлері |
|
||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Сабақтың тілдік мақсаттары: жобаны жасауда тиісті терминология мен тілді пайдалана алады Пәндік лексика және терминология: алгоритм, табиғи тілде ұсыну, программалау ортасы, жоба, жобаны жасау кезеңдері, жұмыс жоспары Диалог/жазба жұмыстары үшін пайдалы сөз тіркестері Алгоритмді …. түрде ұсыну Мен бұл тақырыпты таңдадым, себебі … Менің жобамның өзектілігі … Бұл тапсырманы шешу үшін мен келесі бағдарламаны таңдадым…. Мен келесі жобаны жасау кезеңдерін таңдадым... |
||||||||||
Құндылықтар
|
Бұл сабақта келесі құндылықтар дарытылады: ынтымақтастық, өз бетімен білім алу Құндылықтарды дарыту жұпта және топта жұмыс жасау арқылы іске асады |
||||||||||
Пән-аралық байланыс |
Жобаны жасау үшін таңдалған әртүрлі пәндер |
||||||||||
Алдынғы білім
|
Оқушылар осыған дейін біледі: ойын программалау тілі Scratch және Logo программалау тілінде бағдарламалау |
Сабақ барысы |
||||
Жоспарланған кезеңдері |
Сыныпта жоспарланған іс-шаралар |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 2 мин |
Белсендендіру және сыни ойлауды дамыту Мұғалім мысалдар келтіреді, оқушылар алгоритм типін анықтайды:
(С) Сабақ тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру. Сабақтың міндеттерін бірлесіп анықтау |
(С) – сынып (И) – жеке, индивидуалды (Ж) – жұпта |
||
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 5 мин 10 мин 5 мин 5 мин |
Алгоритм жазылу түрлері (С) Негізгі алгоритмдік құрылымдарды қайталау: сызықтық, тармақталған және цикл. Аталған алгоритмдерді құрастыруда пайдаланылатын кілттік сөздерді айқындау. (С) Сыныппен бірлесіп алгоритмнің жазылу түрлерін талқылау және сараптау. Алгоритмнің табиғи және программалық код арқылы өрнектелу түрлеріне тоқталу. Жобаны жасау кезеңдері
(И) Scrath ойын бағдарламалау ортасында жасалған мини-жобаны көрсету және талдау: алгоритмдік құрылымдардың жүзеге асуы, фон қосу/ауыстыру, дыбыс қосу және тб
(С) Жобаны жасау кезеңдерін талқылау 1) Тапсырманы қойылуы 2) Жобаның дизайны 3) Жобаны құрастыру 4) Құжаттарды рәсімдеу 5) Жобаны ұсыну (презентация) (И) Жобаны жасау бойынша жеке жұмыс
(Ж) Белсенді жұмыс: Екі шеңберде талқылау Оқушылар екі шеңбер жасайды: бірі – ішкі, екншісі - сыртқы. Белгі бойынша ішкі шеңбердің мүшелері өзінің жобасының тақырыбы, мақсаты, міндеттері және өзектілігі туралы айтады, ал қарама-қарсы тұрған адам өзгеріс енгізуге тілек немесе жобаны жақсарту үшін қандай да бір ұсыныс айта алады, содан соң олардың ролдері ауысады. Белгілі уақыттан соң белгі бойынша сыртқы шеңбер сағат тілі бойынша бір адамға ауысады және алдыңғы әрекет қайталанады. |
Таратпа материал http://cs.petrsu.ru/studies/filatova_information/CMD_1996566_M/my_files/Inform/Algorithm/al-3.htm
http://www.teach-ict.com/2016/GCSE_Computing/OCR_J276/2_1_algorithms/pseudocode/miniweb/index.php
Оқулық: Информатика 5 класс
Презентация #5_4 №1 Создание анимации. Этапы работы над проектом_каз |
||
Сабақ соңы 3 мин |
Рефлексия (жазбаша) Бүгінгі сабақта не сәтті болды? Қандай қиындықтар кездесті? |
|
||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Қауіпсіздік ережесін сақтау |
||
Әрбір оқушы өзінің білімі мен қабілетіне сай жоба таңдайды және жобаның тақырыбы, мақсаты, міндеті мен өзектілігін анықтайды. Осы сабақта және келесі бірнеше тізбектелген сабақтарда оқушылар өзінің таңдаған жобасы бойынша жұмыс жасайтын болады. Үлгермей жатқан оқушылар кеңес алу үшін мұғалімнен немесе қабілеті жақсы оқушылардан көмек ала алады. |
|
Экранға дейінгі қашықтық пен денені дұрыс ұстауды бақылау
Сабақ ортасында физминутка жасау |
Таратпа материал
Алгоритм өрнектелу түрлері
Алгоритм өрнектелу жолдарының ең көп таралған
түрлері:
-
табиғи тілде (табиғи тілде өрнектелуі);
-
бағдарламалық (бағдарламалау тілінде).
1. Алгоритмнің ауызша тілде өрнектелуі
Ең қарапайым тәсіл – табиғи тілде – яғни алгоритм мұқият сарапталған сөздер мен фразалардан (қайталану, синоним, артық сөзге жол берілмейді) құралады. Математикалық символдар пайдаланылады.
Алгоритмның табиғи тілде жазылуы мәліметтерді өңдеудің кезеңдерін өрнектейді. Бірақ табиғи тілде жазылған алгоритм компьютерде орындалмайды, өйткені бұл жағдайда дәлдік, нақтылық сақталмайды
Табиғи тілде жазылған алгоритмнің кемшіліктері:
-
қатаң формалданбауы;
-
жазбалардың көптігі;
-
кейбір нұсқамалардың басқа мағынада түсінуілуі.
Табиғи тілде жазылған алгоритм мысалдары: аспаздық кітабы, теледидар нұсқаулығы
2. Бағдарламалық әдіс – бұл алгоритмнің бағдарламалау тілінде өрнектелуі (компьютерлі бағдарлама түрінде). Бадарлама (Программа) – алгоритмнің тізбектелген оператор-командалар арқылы қандай да бір бағдарламалау тілінде жазылуы.
Мысалы: Logo бағдарламалау тілінде «Тасбақа» орындаушысы арқылы шаршының суретін салу немесе Scratch ойын-бағдарламалау тілінде бағдарлама кодын жазу