Сабақ
тақырыбы
|
Аппараттық құрал. Мобильді
құрылғылардың сипаттамасы.
|
Модуль /пән
атауы
|
Информатика
|
Дайындаған
педагог
|
Шыңғысова А.Қ., Мукалиева
Н.Б.
|
Күні
|
|
Курс,
топ
|
1 курс
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа сабақ
|
Міндеттер
|
2. Мобильді
құрылғылардың (планшет, телефондар) негізгі құрамдас бөліктерінің
сипаттамаларын салыстырады.
|
Мақсаты
|
2. Мобильді құрылғылардың
негізгі компоненттерінің сипаттамаларын түсіну.
|
Күтілетін нәтижелер
|
-
Мобильді құрылғылардың негізгі құрамдастарының
сипаттамаларын салыстырын ажыратады.
|
Қажетті ресурстар
және АКТ
|
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова,
Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша
ресурстар
|
Сабақтың
барысы
|
Кезеңі / Уақыты
|
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурсы
|
-
Ұйымдастырушылық және
уәждемелік
|
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Салемдесу, түгелдеу.
Үй
тапсырмасын тексеру.
Өткен
сабақты пысықтау: «Өрмекші торы» әдісі студенттер шеңбер құрып тұрады.
Жіптің бір ұшын саусағына орап, сұрақ қою арқылы келесі студентке
лақтырады. Ол студент жауап беріп, келесі студентке лақтырады.
Соңында өрмекші торы құрылады
|
Жұмыс
құралдары
Үлестірмелі
құралдар
|
Психологиялық ахуал
(7
минут)
|
Жалпы топпен
жұмыс.
Шағын
дәріс. «Миға шабуыл»
әдісін пайдаланып
білім
алушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын
ашу.
|
|
Мақсаты мен міндетін
хабарлау
|
Жаңа
сабақтың тақырыбын және мақсатын айқындап алу үшін
«Мобильді
құрылғылардың сипаты және сипаттамалары» тақырыбына байланысты видео көрсетемін.
Мобильді
қосымшаны қалай орнату керектігін
білесіңдер.
|
https://www.youtube.com/watch?v=dE0LnSM8VhI
|
-
Теориялық және
практикалық
|
2.1. Алдын ала
білім
|
Жалпы
қайталау
(10 минут)
|
Топтық жұмыс. «Бірге ойлаймыз»
әдісі
1-топ
Айгуль смартфон құрамдас бөліктерінің жұмысын жақсартуға
арналған ақпараттық ішкі қауіпсіздікті орнату үшін антвирус орнату
қажет болды. Ол антивирустық программаны досынан алды. Алынған
антивирусты орнататын кезде қате шықты. Оның себебі
неде?
2-топ
Айдос планшетке оффистік бағдарламаны Интернет арқылы
орнатты. Ол орнатқан бағдарлама 1 айдан соң, дұрыс жұмыс жасамады.
Ол қосымшаның дұрыс жасамау себебі неде?
|
Интернет-ресурсы: http://silverghost.org.ua/2015/11/29/osnovnye-xarakteristiki-mobilnyx-telefonov/
https://hs-store.ru/articles/interesnoe/samye-populyarnye-kharakteristiki-smartfonov/
|
2.2. Жаңа материалды
зерттеу
|
30
минут
|
Мобильді құрылғылар – басты
ерекшеліктері кішкене өлшемі мен атқаратын функцияларының саны
болып табылатын смартфондар, планшеттер, электронды кітаптар,
телефондар, ноутбуктер (ультрабуктер, нетбуктер).
Смартфондар – ең маңызды
ерекшелігі көлемі мен тасымалдану қабілеті және көптеген
функционалдық мүмкіндіктері бар құрылғылар.
Планшеттер – үлкен экранмен
жабдықталған және Интернетті, кітаптарды, офистік пакеттерді,
сондай-ақ ойындарды пайдалануға мүмкіндік беретін
құрылғылар.
Электронды кітаптар сипаты бойынша
планшеттерге ұқсайды, алайда олардың мүмкіндіктері планшеттегідей
көп емес. Олардың негізгі міндеті – кітаптар мен электронды
файлдарды оқу. Бұл мобильді құрылғылар E-ink матрицасына
негізделген. Ол өзінің қасиеттері бойынша кәдімгі қағазға ұқсайды,
яғни экранда жарық жоқ, оны көз қарапайым қағаз парағыретінде
қабылдайды.
|
1.Электронды
оқулық
2. Интерактивті
тақта
3.Бейнефильмдер,
аудиожазбалар, презентациялар
|
2.3. Жаңа білімді практикада
қолдану
|
20
|
2-тапсырма: Планшет,
Iphone, Samsung» осы құрылғылардың жалпы сипаттамасын,
ерекшеліктерін, құрылымы туралы постер
әзірлейді
Топтық
жұмыс
«Мозаика» әдісі
Топқа біріктіру: Сандар
арқылы топтарға бірігеді. 1, 2, 3 сандары
арқылы
1 – топ:
«Планшет»
2 - топ:
«Iphone»
3 -
топ: «Samsung»
Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала)
тапсырма: Тапсырманы қағаз жүзінде беру және алу.
|
Үлестірмелі құралдар
|
Функционалдық
сауаттылық
Жеке
тапсырма Үнемі қосымша көмекті қажет ететін білім
алушылар.
Мобильді қосымшалардың танымал 10
түрінің тізімін жаса. Нәтижесін кесте түрінде жаз.
Өзбетінше орындай алатын білім
алушылар.
Мобильді қосымшаларды әзірлеудің
ең танымал шоғырландырылған ортасының тізімін
жаса. Нәтижесін кесте түрінде жаз.
Ресурс
|
Мүмкіндіктер
|
Әзірленген қосымшалардың
мысалдары
|
Құны
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Аз уақытын жоғары
сапалы дәрежеде жұмыс істейтін және басқаларға көмек көрсете алатын
білім алушы.
Мобильді
қосымшаларды MIT
App Inventor функционалдық ортасын
бағала. Бұл
ортада қандай компоненттер бар?
Осы компоненттердің негізінде қандай
қосымшаларды құруға болады?
|
Қалыптастырушы бағалау.
Бағдаршам әдісі
1 .Қызыл
түс-түсінбедім
2.Сары түс-толық ақпарат
алмадым, сұрағым бар
3.Жасыл түс-түсіндім,
ұнады
|
-
Сабақ бойынша рефлексия
|
6
|
Кері байланыс: «Бағалау
терезесі»
Терезе төрт бөліктен
тұрады.
-
«Маған
бәрі де түсінікті»
-
«Сұрақтар
пайда болды»
-
«Мен есте
сақтадым»
-
«Түсінбедім»
Осы
жоғарыдағы аталған сұрақтарға жауаптарын бере отырып, оқушылардың
тақырыпты меңгергендігін анықтауды жоспарлаймын.
|
|
-
Үй
тапсырмасы
|
5 минут
|
Үйге
тапсырма: Үй
тапсырмасы.
«Мобильді құрылғылардың
дамуы» хронологиялық тізімін жаса.
|
|
Бағалау
5 минут
|
Шахмат тақтасының суретін
пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын
стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген
сабақтан алған білімі қорытындыланады.
|
|