Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.3А ХІІІ-ХVғ.ғ-дың І жыртысындағы Қазақстан Мектеп: Әлтай Төлепбергенов атындағы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Пәні : Қазақстан тарихы Қатысқандар: 15 Қатыспағандар: 0 Күні: 15.06.2018ж Сынып: 6 |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақ Орда |
||||||||||
|
Осы мақсатқа қол жеткізілетін оқу мақсаттары( оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.6 – картаны қолдану арқылы ХІІІ-ХV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Қазақстан аумағында ХІІІ-ХV ғасырларда құрылған мемлекеттерді біледі - Мемлекеттердің сыртқы саясатын ажыратады, қарым-қатынасын талдайды - Картадан ХІІІ-ХV ғасырлардағы құрылған мемлекеттерді картадан көрсетеді |
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің саяси тарихын анықтайды |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен терминология: ДештіҚыпшақ, Шайбани әулеті, Сығанақ т,б Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Мен келесі өзгерістерді байқадым.... Ақ Орда тайпалалары халықтың этникалық құрамын өзгертті/өзгертпеді себебі.... Ақ Орда мемлекетінің саяси құрылысы мынандай болады..... Біздің топтың ойынша.... |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
- Мәңгілік Ел идеясының 5 құндылығы «тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығын дарыта отырып, ұлы дала тарихына деген құрмет пен мақтаныш сезімін қатар көшбасшылық пен төзімділікке қалыптастыру, |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы.«Монғолдар» тақырыбы |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дүниежүзі тарихындағы « Моңғолдардың жорықтары Еуразияның саяси картасын қалай өзгертті » тақырыбы |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың Басы 3 мин |
Амандасу, түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аударамын «Миға шабуыл» әдісі. Ой қозғау мақсатында оқушылмарға Астанадағы елбасы резиденциясының суретін көрсетіп, төмендегі сұрақтарды қоямын:
Дескриптор:
Оқушыларға қойылған сұраққа жауап бергеннен кейін БББ кестесіндегі алғашқы екі бағанды толтыруды ұсынамын
Білемін бағанасына осыға дейін білетіндерін,Білгім келеді бағанына бүгінгі сабақта тақырыпқа байланысты не білгілері келетіні туралы жазады Оқушылардан білгім келеді сұрақтарын оқытып бүгінгі сабақтың зерттеу сұрағын қорытындылап ортақ зерттеу сұрағын ашамын. Зерттеу сұрағы:Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Ақ Орданың рөлі қандай болды? Кіріспе сөз.Ақ Орда мемлекетінің құрылуы туралы қысқаша мәлімет беріп, картадан жер аумағын көрсетемін. |
Слайд
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Түрлі түсті стикер арқылы топқа бөлемін І топ ІІ топ ІІІ топ «STOP-кадр» әдісі арқылы оқушыларға бейнематериал көрсетіп, бейне материалды көру барысында төмендегі сұрақтарды беремін.
Тапсырма:
Дескриптор: 1 топ Ақ Орданың пайда болуы 2 топ Мемлекеттік құрылысы 3 топ Саяси тарихының кезеңдері
Критерий Ақ Орданың мемлекеттік құрылысы мен саяси тарихына топтар сипаттама бере алады Дескриптор -Ақ Орда мемлекетінің территориясын біледі -Мемлекеттік құрылысын анықтай алады -Саяси тарихының негізгі 3 кезеңін біледі.
Оқушыларға бейне материалдан алған мәліметтері мен мәтіндік жұмыстағы білімдерін ұштастыру мақсатында, «Маңызды оқиғалар мен тұлғалар» тапсырмасы бойынша Ұрыс хан, Ерзен хан, Мүбарак хан, Барақ хан тұлғалары және олармен байланысты негізгі оқиғалар баяндалған мәтін және сызба карта ұсынамын.
Тапсырма:
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау. «Кім жылдам» тәсілі Оқушылар жылдамдық танытып төмендегі сұрақтарға жауап береді: 1.Қазақстан аумағында Алтын Орда құлағаннан кейін құрылған мемлекеттерді ата; 2. Ақ Орда мемлекетінің алып жатқан аумағын көрсет; 3.Ақ Орда мемлекетімен қандай мемлекеттер шектеседі? 4.Ақ Орданың астанасы 5.Ақ Орданың саяси тарихын қанша кезеңге бөлуге болады? 6.Қай ғасырда Ақ Орда мемлекеті Әмір Темір әскерінің шапқыншылығына ұшырады 7.Ақ Орданың әлсіреу себептері неде? 8.1423-1428 жылдары Ақ Ордадағы билікті нығайтқан хан
Мадақтама сөздермен бағалау «ВЕНН» диаграммасы Ақ Орда мен Алтын Орданы салыстыруды тапсырамын. Тапсырма:
Дескриптор:
|
Ақ Орда мемлекетінің картасы
Постер
Қазақстанның сызба картасы
Ерзен хан Ұрыс хан
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Неліктен ?» әдісі Мысалы: Неліктен Ақ Орда Алтын Ордадан бөлініп шықты? Неліктен Ақ Орда Қазақстан территориясында қалыптасты? Неліктен Ақ Орданың құрамына қыпшақ, қоңырат, арғын, алшын, үйсін, найман, қаңлы т.б тайпалар біріккен? Қалыптастырушы бағалау
|
Плакат, кесте
кесте |
|||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда Қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- Сіз Оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және Қауіпсіздік техникасы сақтау |
|||||||||
|
Барлығы: «STOP-кадр» әдісі арқылы оқушылар Қазақстан аумағында ХІІІ-ХV ғасырларда құрылған мемлекеттерді білді; Басым көпшілігі: «ВЕНН» диаграммасы бойынша Ақ Орда мен Алтын Орданың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтап, мемлекеттердің сыртқы саясатын ажыратады, қарым-қатынасын талдады; Кейбірі: «Маңызды оқиғалар мен тұлғалар» әдісі бойынша оқушылар берілген тұлғалдың тарихи маңызын анықтап, ХІІІ-ХV ғасырлардағы құрылған мемлекеттерді картадан көрсетті; |
Қалыптастырушы бағалау бойынша «Кім жылдам» әдісі арқылы оқушылар алған білімдерін жинақтап, сұрақтарға жауап береді. БББ кестесін толтыру арқылы алған білімдерін қорытындылайды |
Оқушылардың АКТ –ны пайдаланғанда қауіпсіздік ережелерін сақтау.
|
|||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен уақытты тиімді пайдаландым ба? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
||||||||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1) 2) Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтыі бұдан да жақсы ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1) 2) Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабғыма қажет болу мүмкін қандай ақпарат білдім 1) 2) |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақ Орда 6 - сынып
Ақ Орда 6 - сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.3А ХІІІ-ХVғ.ғ-дың І жыртысындағы Қазақстан Мектеп: Әлтай Төлепбергенов атындағы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Пәні : Қазақстан тарихы Қатысқандар: 15 Қатыспағандар: 0 Күні: 15.06.2018ж Сынып: 6 |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақ Орда |
||||||||||
|
Осы мақсатқа қол жеткізілетін оқу мақсаттары( оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.6 – картаны қолдану арқылы ХІІІ-ХV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Қазақстан аумағында ХІІІ-ХV ғасырларда құрылған мемлекеттерді біледі - Мемлекеттердің сыртқы саясатын ажыратады, қарым-қатынасын талдайды - Картадан ХІІІ-ХV ғасырлардағы құрылған мемлекеттерді картадан көрсетеді |
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің саяси тарихын анықтайды |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен терминология: ДештіҚыпшақ, Шайбани әулеті, Сығанақ т,б Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Мен келесі өзгерістерді байқадым.... Ақ Орда тайпалалары халықтың этникалық құрамын өзгертті/өзгертпеді себебі.... Ақ Орда мемлекетінің саяси құрылысы мынандай болады..... Біздің топтың ойынша.... |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
- Мәңгілік Ел идеясының 5 құндылығы «тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығын дарыта отырып, ұлы дала тарихына деген құрмет пен мақтаныш сезімін қатар көшбасшылық пен төзімділікке қалыптастыру, |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы.«Монғолдар» тақырыбы |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дүниежүзі тарихындағы « Моңғолдардың жорықтары Еуразияның саяси картасын қалай өзгертті » тақырыбы |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың Басы 3 мин |
Амандасу, түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аударамын «Миға шабуыл» әдісі. Ой қозғау мақсатында оқушылмарға Астанадағы елбасы резиденциясының суретін көрсетіп, төмендегі сұрақтарды қоямын:
Дескриптор:
Оқушыларға қойылған сұраққа жауап бергеннен кейін БББ кестесіндегі алғашқы екі бағанды толтыруды ұсынамын
Білемін бағанасына осыға дейін білетіндерін,Білгім келеді бағанына бүгінгі сабақта тақырыпқа байланысты не білгілері келетіні туралы жазады Оқушылардан білгім келеді сұрақтарын оқытып бүгінгі сабақтың зерттеу сұрағын қорытындылап ортақ зерттеу сұрағын ашамын. Зерттеу сұрағы:Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Ақ Орданың рөлі қандай болды? Кіріспе сөз.Ақ Орда мемлекетінің құрылуы туралы қысқаша мәлімет беріп, картадан жер аумағын көрсетемін. |
Слайд
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Түрлі түсті стикер арқылы топқа бөлемін І топ ІІ топ ІІІ топ «STOP-кадр» әдісі арқылы оқушыларға бейнематериал көрсетіп, бейне материалды көру барысында төмендегі сұрақтарды беремін.
Тапсырма:
Дескриптор: 1 топ Ақ Орданың пайда болуы 2 топ Мемлекеттік құрылысы 3 топ Саяси тарихының кезеңдері
Критерий Ақ Орданың мемлекеттік құрылысы мен саяси тарихына топтар сипаттама бере алады Дескриптор -Ақ Орда мемлекетінің территориясын біледі -Мемлекеттік құрылысын анықтай алады -Саяси тарихының негізгі 3 кезеңін біледі.
Оқушыларға бейне материалдан алған мәліметтері мен мәтіндік жұмыстағы білімдерін ұштастыру мақсатында, «Маңызды оқиғалар мен тұлғалар» тапсырмасы бойынша Ұрыс хан, Ерзен хан, Мүбарак хан, Барақ хан тұлғалары және олармен байланысты негізгі оқиғалар баяндалған мәтін және сызба карта ұсынамын.
Тапсырма:
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау. «Кім жылдам» тәсілі Оқушылар жылдамдық танытып төмендегі сұрақтарға жауап береді: 1.Қазақстан аумағында Алтын Орда құлағаннан кейін құрылған мемлекеттерді ата; 2. Ақ Орда мемлекетінің алып жатқан аумағын көрсет; 3.Ақ Орда мемлекетімен қандай мемлекеттер шектеседі? 4.Ақ Орданың астанасы 5.Ақ Орданың саяси тарихын қанша кезеңге бөлуге болады? 6.Қай ғасырда Ақ Орда мемлекеті Әмір Темір әскерінің шапқыншылығына ұшырады 7.Ақ Орданың әлсіреу себептері неде? 8.1423-1428 жылдары Ақ Ордадағы билікті нығайтқан хан
Мадақтама сөздермен бағалау «ВЕНН» диаграммасы Ақ Орда мен Алтын Орданы салыстыруды тапсырамын. Тапсырма:
Дескриптор:
|
Ақ Орда мемлекетінің картасы
Постер
Қазақстанның сызба картасы
Ерзен хан Ұрыс хан
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Неліктен ?» әдісі Мысалы: Неліктен Ақ Орда Алтын Ордадан бөлініп шықты? Неліктен Ақ Орда Қазақстан территориясында қалыптасты? Неліктен Ақ Орданың құрамына қыпшақ, қоңырат, арғын, алшын, үйсін, найман, қаңлы т.б тайпалар біріккен? Қалыптастырушы бағалау
|
Плакат, кесте
кесте |
|||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда Қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- Сіз Оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және Қауіпсіздік техникасы сақтау |
|||||||||
|
Барлығы: «STOP-кадр» әдісі арқылы оқушылар Қазақстан аумағында ХІІІ-ХV ғасырларда құрылған мемлекеттерді білді; Басым көпшілігі: «ВЕНН» диаграммасы бойынша Ақ Орда мен Алтын Орданың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтап, мемлекеттердің сыртқы саясатын ажыратады, қарым-қатынасын талдады; Кейбірі: «Маңызды оқиғалар мен тұлғалар» әдісі бойынша оқушылар берілген тұлғалдың тарихи маңызын анықтап, ХІІІ-ХV ғасырлардағы құрылған мемлекеттерді картадан көрсетті; |
Қалыптастырушы бағалау бойынша «Кім жылдам» әдісі арқылы оқушылар алған білімдерін жинақтап, сұрақтарға жауап береді. БББ кестесін толтыру арқылы алған білімдерін қорытындылайды |
Оқушылардың АКТ –ны пайдаланғанда қауіпсіздік ережелерін сақтау.
|
|||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен уақытты тиімді пайдаландым ба? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
||||||||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1) 2) Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтыі бұдан да жақсы ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1) 2) Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабғыма қажет болу мүмкін қандай ақпарат білдім 1) 2) |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















