Материалдар / Ақ Орда мемлекеті
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ақ Орда мемлекеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Ақ Орда мемлекеті
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Маусым 2018
975
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Сабақ: Қаз. тарихы Мектеп: №25 Г.Титов атындағы ЖОМ

Күні: 13.03.18ж Мұғалім аты-жөні: М.Аширова

Сынып: 7 «А»

Сабақ тақырыбы:

Ақ Орда

Оқу мақсаттары

6.3.1.6 – картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы

мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру;

6.1.1.2 – XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау

Сабақ мақсаты

Барлығы: XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсініп, XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау

Көпшілігі: Ақ Орда мемлекетінің құрылуының алғышарттарын атайды

Кейбіреуі: Ақ Орда мемлекеттерінің зор тарихи ролін анықтау

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсініп, XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау

Ақ Орда мемлекетінің құрылуының алғышарттарын атап,

Ақ Орда мемлекеттерінің зор тарихи ролін анықтау



Тілдік мақсат




Оқушылар орындай алады: Ақ Орда мемлекеті туралы біледі

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Орда Ежен..., Ерзен..., Мүбәрәк..., Ұрыс...

Талқылауға арналған сұрақтар:

1. Қазақстан аумағында құрылған мемлекеттерді ата?

2.Ақ Орданың негізін қалаушы?

3 Ақ Орданың тұрғындары қалай аталды?

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік Ел» ұлт жоспары бойынша «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы»

Пәнаралық байланыстар

География

АКТ қолдану дағдылары, ресурстар

Оқулық, карта, жұмыс дәптер, үлестірме қағаздар оқушылардың ізденуін, мәселелерді шешуін қалыптастырады

Бұған дейін алынған білім

Алтын Орда

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Оқыту ресурстары


Сабақтың басы

12 мин


Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

Оқушылардың бір-біріне жақсы тілектерін білдіру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, қызыл, жасыл, сары түстер арқылы 3 топқа бөлу. Үйге берілген тапсырманы «Зымыран» сұрақ-жауап қою тәсілі арқылы пысықтау

1.Алтын Орданың құрылған хронологиясы?

2. Батый қай жылдары биледі?

3. Жеті жылдық жорығы қай жылдар аралығы болды?

4. Берке ханның ел билеген уақыты?

5 Алтын Орданың ең гүлденген уақыты қай хандардың есімімен байланысты?

6. Өзбек ханның ел билеген уақыты?

7. Жәнібек ханның ел билеген уақыты?

Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру


Сабақтың ортасы

2 2 мин

1-тапсырма: Топтық жұмыс. «Визуалды» әдісті пайдалана отырып, Ақ Орда хандарын анықтаңыз

Хандар

Мемлекетті басқарудағы еңбегі

Орда Ежен

Ақ Орда негізін қалаушы

Ерзен

Қалалық мәдениет дамыды

Мүбәрәк

1327-1328ж өз атынан теңге соқтырған

Ұрыс хан

1368-1369ж өз атынан теңге соқтырған

  • Хандарды дұрыс көрсетеді

  • Хандардың мемлекетті басқарудағы еңбегін айтады

2-тапсырма: Жұптық жұмыс. Семантикалық карта.

Шатасқан жылдарды дұрыс қойыңыз

Ұрыс хан теңге соқтырды

1374-1375ж

Ұрыс хан Алтын Орда астанасы Сарайды, Қажы Тарханды, Кама бұлғарларын бағындырды

1368-1369ж

Шығыс Дешті Қыпшақ жері Әбілқайырға тиген жыл

1380ж

Тоқтамыс Алтын Орданы басып алды

1428ж


  • Шатасқан жылдарды дұрыс көрсетеді

3-тапсырма: Жеке жұмыс: Тарихи диктант. Көп нүктенің орнына тиісті жауапты қойыңыз:

Ақ Орданың аумағы Жошы ханның екі баласы ... мен ... хандардың жерін қамтыды. Ақ Орда Алтын Ордадан ... мен ... хандардың тұсында бөліне бастады. Алтын Ордадан мүлдем оқшауланып, бөлінген уақыт... ханның тұсында.

Қ. Б: дұрыс жауапты тақтадан көрсету


Интерактивті тақта,




Карта,

оқулық,

үлестірме қағаздар






Оқулық









Үлестірме

қағаздар

Сабақтың соңы

6мин

Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбына кері байланыс жасау

арқылы қорытынды жасап, білім ағашына жабыстырады.

Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытыланды.

БББ кестесі

Білемін

Білдім

Білгім келеді




Үйге тапсырма: Тақырыпқа байланысты тест құрастыру


Стикер



Қосымша ақпарат

Саралау Дифференциация – Сіз оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз?

Барлығы: «Ия», «жоқ» әдісі

1.Ақ Орданың орнына құрылған мемлекет Алтын Орда ЖОҚ

2.Ақ Орданың ханы Ерзеннің тұсында қалалық мәдениет дамыды ИЯ

3.Ақ Орданың соңғы ханы Барақ ИЯ

4. Ақ Орданың орнына құрылған мемлекет Әбілқайыр хандығы ИЯ

Кейбіреуі: Хандарды ретімен қойыңыз:

1.Ұрыс хан

2.Барақ хан

3.Орда Ежен

4.Мүбәрәк хан

5.Ерзен хан

Қ.Б.«Жарайсың», «Өте жақсы» сөздерін қолданамын.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Мұғалім тарапынан бақылау, қадағалау, дер кезінде түзету



Өзара бағалау

Ө зін-өзі бағалау

Пайымдаулар (Рефлексия)

Оқытудың сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды ма?

Бүгін оқушылар не нәрсеге үйренді?

Оқыту атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме?

Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен?


Қорытынды бағалау

1.

2.

Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз(сабақ беруде де, оқытуда да)

1.

2.

Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!