Бөлім:
|
XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы
Қазақстан
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Серікбай Перизат
Жомартқызы
|
Күні:
|
10.02.2023
|
Сыныбы: 6 «Б»
|
Қатысушылар саны: 13 Қатыспағандар саны:
3
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ақ Орда.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
6.3.1.6 – картаны қолдану арқылы XIII-XV
ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді
түсіндіру;
6.1.1.2 – XIII-XV ғасырлардағы
мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау
6.3.2.5 –
тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында
XIII – XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын
түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты:
|
- картаны қолдану арқылы XIII-XV
ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді
түсіндіреді
-XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің
этноәлеуметтік құрылымын анықтайды
-тарихи
оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII – XV
ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын
түсіндіреді
|
Бағалау критерийі
|
Ақ Орданың пайда болуына байланысты
сұрақтарға жауап береді;
Саяси картада Ақ Орда мемлекетінің
территориясын көрсете алады.
Дерекпен жұмыс
жасау арқылы Ақ Орда мемлекетін басқарған хандардың жүргізген
саясатына талдау жүргізеді
|
Құндылықтарға баулу:
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы
оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық
сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі
артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы
қалыптасады.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
5 мин.
|
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
1.
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
3. Оқушыларды топқа бөлу
|
Оқулық,
жұмыс дәптері
https://www.flippity.net/RandomNamePicker.htm
|
Жаңа
сабаққа кіріспе
3
мин
|
(Ұ) «Фри»
әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу
түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.
Өзгенің пікірін
толықтырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара
ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың
тақырыбы, мақсатымен, бағалау критериймен
таныстырады.
|
1.Алтын Орда Шыңғыс ханның қай
баласының аумағында құрылды? (Жошы)
2. Алтын Орда мемлекеті қай
жылы құрылды? (1242)
3.Алтын Орданың алғашқы ханы
кім?
4.Ислам дінін Алтын Орданың
ресми діні деп жариялаған кім? (Өзбек хан)
5. Қай ханның тұсында Алтын
Ордада құлдырау басталды? (Бердібек)
6. Алтын Орда ХҮ ғ ортасында бірнеше
хандықтарға бөлінді. Атаулары қандай? (Қазан хандығы, Астрахан,
ноғай Ордасы, Әбілқайыр хандығы)
|
Мақсаты:
Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі:
оқушының танымдық дағдысы
артады.
Саралау:
Бұл жерде саралаудың
«Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі
көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір
оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға
жетелеуші сұрақтар қойылады.
Дескрипторы:
( 2 балл)
|
Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
10 мин
|
Жаңа сабақты ашу.
Бейнематериал
|
Оқушылар керекті анықтамаларды жазып
алады.
|
|
Оқулық
Слайд
https://youtu.be/b8MMhPRvdu8
|
Топтық жұмыс
8 мин
|
1- тапсырманы орындатады, бақылайды,
мысал, үлгі көрсетеді.
|
1-тапсырма
«Тарсия»
әдісі
|
Дескриптор: Жалпы - 3
балл
- Ақ Орданы
сипаттайды
- Ақ Орданың саяси тарихын
анықтайды
-Ақ Орда мемлекетінің хандарына сипаттама
береді
|
Слайд
Оқулық
|
Жұптық жұмыс
7 мин
|
2- тапсырманы орындатады, бақылайды,
мысал, үлгі көрсетеді.
|
2-тапсырма
Сәйкестендіру
Алтын Орда және Ақ Орда
мемлекеттерін салыстыру
|
Дескрипторы:
-Алтын Орда жәе Ақ Орда
мемлекеттерін салыстырады
-Берілген мәліметтерді дұрыс
сәйкестендіреді
2 балл
|
Слайд
оқулық
|
Жеке жұмыс
5 мин
|
3-тапсырманы орындатады, бақылайды,
түсіндіреді, мысал, үлгі көрсетеді
|
3-тапсырма
Кескін картамен жұмыс
Ақ
Орданың жер аумағын, орталығын,ішкі сыртқы саяси жағдайында күрес
жүргізген қалаларын және шаруашылығындамаңызға ие болған аймақтарды
көрсетіңдер
|
Дескриптор: Жалпы - 3
балл
-Ақ Орданың аумағын дұрыс
көрсетеді.
-Шекаралас мемлекеттерін кескін
картадан көрсетеді.
-Ақ Орданың астанасын
белгілейді.
|
Слайд.
Оқулық
Кескін карта
|
Бекіту сұрақтары
4 мин
|
|
Тақырыпты толық меңгергенін анықтау
үшін оқушыларға сұрақ қойылады
|
Дескриптор:
Жалпы 2 балл
Ақ Орда мемлекетінде билік
еткен хандарды анықтайды
Ақ Орданың саяси тарихын
анықтайды
|
Оқулық
Froggy Jumps: Бекіту сұрақтары (дұрыс - жауабын - табады)
(educaplay.com)
|
Үй тапсырмасы
1 мин
|
Параграф 37-38
101-106 б
|
|
|
оқулық
|
Сабақтың соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
2 мин.
|
«Classroomscren»
платформасы. Мұғалім
сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген
көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге
дағдыланады.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін,
пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Classroomscren» әдісі арқылы бағалайды..
|
New Collection - New screen
(classroomscreen.com)
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай
тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
«Диалог
және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі
бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу
материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере
отырып әзірлеуді қамтиды.
|
«Мадақтау сөзі» әдісі
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен
белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.
Осы сабақта
қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
тармақтары орындалады.
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі
жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не
жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген
оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым?
Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:
|