6 сынып. Қазақстан тарихы.
Сабақтың тақырыбы: Сарматтар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сармат тайпасының саяси тарихымен, шығу тарихымен, мекен еткен жерлерімен таныстыру.
Дамытушылық: Сарматтардың саяси тарихынан деректермен таныстыра отырып, оқушылардың қызығушылықтарын арттыру, тарихи фактілерге баға беру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың қазақ халқының негізін құрған тайпалардың бірі екендігін, оның тарихының қазақ тарихындағы орнын түсіндіру,маңызын әңгімелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап, әңгіме, СТО
Көрнекілігі: Ежелгі Қазақстан картасы, сызбалар, ребус, қималар, суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин
Оқушылармен амандасу.Сыныптың психологиялық ахуалын жасау.
Күлім қағып қолымды
Бір, екі, үш деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме
Қолымды мен бұлғайын.
Жылы-жылы жүзбенен
Маңдайыңнан сипайын.
Жылы-жылы сөзбенен
Жүрегімді мен сыйлайын.
Ыстық алақаныммен
Қолыңды бер қысайын.
Амандасып өзіңмен
Құшақтап бір қысайын.
Сыныпты 4 топқа бөлу.
ІІ. Өткен сабақты пысықтау:
Сематикалық картамен жұмыс.8мин
|
№ |
Сұрақтар |
жебе салатын сауыт |
зерлеу |
тәлімді |
сырға |
жүннен |
|
1 |
Бұйымның бетіне алтын түйіршіктерді дәнекерлеу әдісі |
|
+ |
|
|
|
|
2 |
Әйелдерінің құлағына таққан әшекей зат |
|
|
|
+ |
|
|
3 |
Төсеніш пен кілемдерді неден жасаған |
|
|
|
|
+ |
|
4 |
Суарылмайтын егіншілік қалай аталады |
|
|
+ |
|
|
|
5 |
Қорамсақ деген не |
+ |
|
|
|
|
|
№ |
Сұрақтар |
үстем тап өкілдері-нің |
мал шаруа-шылығы |
полихром-дық стиль |
киіз үй |
|
1 |
Ғұндардың негізгі шаруашылығы |
|
+ |
|
|
|
2 |
Бағалы заттар кімдердің қабірлерінен табылған |
+ |
|
|
|
|
3 |
Ғұндардың баспаналары |
|
|
|
+ |
|
4 |
Ғұндар қолданған стиль |
|
|
+ |
|
«Ойашар» сәйкестендіру
|
«Халықтардың ұлы қоныс аударуы» дегеніміз |
|
Джузеппе Верди |
|
Ғұндардың патшасы кім |
|
Византия елшісі Прийск |
|
451 жылы қандай оқиға болды |
|
Ғұн билеушісі Еділ қайтыс болды |
|
453 жылы қандай оқиға болды |
|
Еділ әскерінің Галлия-Каталаун шайқасы |
|
Еділ жөнінде кім құнды дерек келтірді |
|
Мөде |
|
«Аттила» операсын кім жазды |
|
Ғұндардың шығыстан батысқа көшуі |
ІІІ.Жаңа сабақ.
1.Сарматтардың қоныстануы.
2.Савромат, дай тайпалары.
3.Сарматтардың қоғамдық құрылысы.
4.Әскери демократия.Әлеуметтік теңсіздік.
Мұғалімнің тақырыпқа шолу жасайды картаны пайдалана отырып.(5-6)
3.Мәтімен жұмыс.12 мин
Оқушылардың өзіндік, жұппен жұмысы: Оқулық мәтің пайдаланып тапсырмаларды орындайды. 12 мин
1 тапсырма.
|
Тайпалар |
Орналасқан аймағы |
Кезеңі |
|
|
|
|
2 тапсырма.
|
Көне заман авторлары |
|
|
1 |
|
|
2 |
|
|
3 |
|
3.Сармат қоғамының жоғары сатысында сайланып қойлатын:
1 .........2,...........3,........,4........................
Ал төменгі сатысында тәуелді адамдар: 1.................,2...............,3............ тұрды.
5. Тапсырмалармен жұмыс: БАСҚАТЫРҒЫШ.
|
д |
р |
о |
д |
г |
а |
р |
|
и |
е |
г |
о |
и |
п |
ф |
|
о |
а |
қ |
т |
р |
к |
и |
|
д |
с |
к |
с |
с |
а |
я |
|
о |
р |
с |
к |
а |
н |
т |
|
р |
а |
е |
р |
р |
м |
а |
Диодор, Арсақ, Геродот, Ксеркс, Гиркан, Парфия, сармат.
4. Көп нүктенiң орнына тиiстi сөздердi қойыңдар:
Ежелгi грек тарихшысы Геродоттың хабарлауынша, савроматтар ____________________ өте жақын тiлде сөйлеген, қауымдағы __________________________ тең саналған.
Савроматтар ____________________,______________________ туыстас келген.
Дай мен адай арасын кемінде ________ жыл бөліп жатыр.
Жауабы:
Ежелгi грек тарихшысы Геродоттың хабарлауынша, савроматта скиф тіліне өте жақын тiлде сөйлеген, қауымдағы ерлер мен әйелдер тең саналған.
Савроматтар дах-масагеттермен, исседондармен туыстас келген.
Дай мен адай арасын кемінде 1 мың жыл бөліп жатыр.
-Бағалау.2
-Кері байланыс.2
- Үйге: §40 оқу, мазмұндау. 1
Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақмола облысы Көкшетау қаласы Коммуналдық Мемлекеттік Мекемесі "№ 12 орта мектебі"
Ақмола облысы Көкшетау қаласы Коммуналдық Мемлекеттік Мекемесі "№ 12 орта мектебі"
6 сынып. Қазақстан тарихы.
Сабақтың тақырыбы: Сарматтар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сармат тайпасының саяси тарихымен, шығу тарихымен, мекен еткен жерлерімен таныстыру.
Дамытушылық: Сарматтардың саяси тарихынан деректермен таныстыра отырып, оқушылардың қызығушылықтарын арттыру, тарихи фактілерге баға беру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың қазақ халқының негізін құрған тайпалардың бірі екендігін, оның тарихының қазақ тарихындағы орнын түсіндіру,маңызын әңгімелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап, әңгіме, СТО
Көрнекілігі: Ежелгі Қазақстан картасы, сызбалар, ребус, қималар, суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин
Оқушылармен амандасу.Сыныптың психологиялық ахуалын жасау.
Күлім қағып қолымды
Бір, екі, үш деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме
Қолымды мен бұлғайын.
Жылы-жылы жүзбенен
Маңдайыңнан сипайын.
Жылы-жылы сөзбенен
Жүрегімді мен сыйлайын.
Ыстық алақаныммен
Қолыңды бер қысайын.
Амандасып өзіңмен
Құшақтап бір қысайын.
Сыныпты 4 топқа бөлу.
ІІ. Өткен сабақты пысықтау:
Сематикалық картамен жұмыс.8мин
|
№ |
Сұрақтар |
жебе салатын сауыт |
зерлеу |
тәлімді |
сырға |
жүннен |
|
1 |
Бұйымның бетіне алтын түйіршіктерді дәнекерлеу әдісі |
|
+ |
|
|
|
|
2 |
Әйелдерінің құлағына таққан әшекей зат |
|
|
|
+ |
|
|
3 |
Төсеніш пен кілемдерді неден жасаған |
|
|
|
|
+ |
|
4 |
Суарылмайтын егіншілік қалай аталады |
|
|
+ |
|
|
|
5 |
Қорамсақ деген не |
+ |
|
|
|
|
|
№ |
Сұрақтар |
үстем тап өкілдері-нің |
мал шаруа-шылығы |
полихром-дық стиль |
киіз үй |
|
1 |
Ғұндардың негізгі шаруашылығы |
|
+ |
|
|
|
2 |
Бағалы заттар кімдердің қабірлерінен табылған |
+ |
|
|
|
|
3 |
Ғұндардың баспаналары |
|
|
|
+ |
|
4 |
Ғұндар қолданған стиль |
|
|
+ |
|
«Ойашар» сәйкестендіру
|
«Халықтардың ұлы қоныс аударуы» дегеніміз |
|
Джузеппе Верди |
|
Ғұндардың патшасы кім |
|
Византия елшісі Прийск |
|
451 жылы қандай оқиға болды |
|
Ғұн билеушісі Еділ қайтыс болды |
|
453 жылы қандай оқиға болды |
|
Еділ әскерінің Галлия-Каталаун шайқасы |
|
Еділ жөнінде кім құнды дерек келтірді |
|
Мөде |
|
«Аттила» операсын кім жазды |
|
Ғұндардың шығыстан батысқа көшуі |
ІІІ.Жаңа сабақ.
1.Сарматтардың қоныстануы.
2.Савромат, дай тайпалары.
3.Сарматтардың қоғамдық құрылысы.
4.Әскери демократия.Әлеуметтік теңсіздік.
Мұғалімнің тақырыпқа шолу жасайды картаны пайдалана отырып.(5-6)
3.Мәтімен жұмыс.12 мин
Оқушылардың өзіндік, жұппен жұмысы: Оқулық мәтің пайдаланып тапсырмаларды орындайды. 12 мин
1 тапсырма.
|
Тайпалар |
Орналасқан аймағы |
Кезеңі |
|
|
|
|
2 тапсырма.
|
Көне заман авторлары |
|
|
1 |
|
|
2 |
|
|
3 |
|
3.Сармат қоғамының жоғары сатысында сайланып қойлатын:
1 .........2,...........3,........,4........................
Ал төменгі сатысында тәуелді адамдар: 1.................,2...............,3............ тұрды.
5. Тапсырмалармен жұмыс: БАСҚАТЫРҒЫШ.
|
д |
р |
о |
д |
г |
а |
р |
|
и |
е |
г |
о |
и |
п |
ф |
|
о |
а |
қ |
т |
р |
к |
и |
|
д |
с |
к |
с |
с |
а |
я |
|
о |
р |
с |
к |
а |
н |
т |
|
р |
а |
е |
р |
р |
м |
а |
Диодор, Арсақ, Геродот, Ксеркс, Гиркан, Парфия, сармат.
4. Көп нүктенiң орнына тиiстi сөздердi қойыңдар:
Ежелгi грек тарихшысы Геродоттың хабарлауынша, савроматтар ____________________ өте жақын тiлде сөйлеген, қауымдағы __________________________ тең саналған.
Савроматтар ____________________,______________________ туыстас келген.
Дай мен адай арасын кемінде ________ жыл бөліп жатыр.
Жауабы:
Ежелгi грек тарихшысы Геродоттың хабарлауынша, савроматта скиф тіліне өте жақын тiлде сөйлеген, қауымдағы ерлер мен әйелдер тең саналған.
Савроматтар дах-масагеттермен, исседондармен туыстас келген.
Дай мен адай арасын кемінде 1 мың жыл бөліп жатыр.
-Бағалау.2
-Кері байланыс.2
- Үйге: §40 оқу, мазмұндау. 1
Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру.
шағым қалдыра аласыз













