Материалдар / Ақпаратты цифрлық тасымалдағыштар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ақпаратты цифрлық тасымалдағыштар

Материал туралы қысқаша түсінік
Ақпаратты цифрлық тасымалдағыштар, 5.1.1.1 – сандық ақпараттың цифрлық тасымалдау құралдарын сипаттау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Қаңтар 2022
2484
11 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Шоқан Уәлиханов атындағы №3 мектеп-лицейі

Күні: 21.04.2021 ж

Мұғалімнің аты-жөні:Сагадатова Н.А.

Сынып: 5

Қатысқандар: 12 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы

Ақпаратты цифрлық тасымалдағыштар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.1 – сандық ақпараттың цифрлық тасымалдау құралдарын сипаттау


Сабақтың мақсаты

Барлығы:«Цифрлық құрылғылар» ұғымына анықтама береді.

Көпшілігі: Цифрлық құрылғылардың тиімділігіне мысалдар келтіреді

Кейбірі:Цифрлық құрылғылардың көлемін анықтай алады.

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану

Құндылықтарға баулу

Бірлесе жұмыс жасау арқылы білімге қол жеткізу, бір-бірін сыйлау, құрметтеу.


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут















5 минут

Ұйымдастыру: Сәлеметсіздер ме, оқушылар? көтеріңкі көңіл-күй тілеймін. (сынып оқушыларын түгелдеймін).

Психологиялық сәт

«Амандасу»тренингін ұйымдастырамын.

«Күн» бейнеленсе, жақсы ықыласпен тілек айтамыз.

«Жүрек» бейнеленсе, бір-бірімізбен құшақтасамыз.

«Қол» бейнеленсе, қолымызды қысып амандасамыз.

«Күлкі» бейнеленсе, бір-бірімізге күлімдей қараймыз.


«Мозаика» әдісі арқылы «оптикалық диск» және «флеш карта» деп топтарға біріктіру. (Осыдан екі топқа бөлінеді, алтын ережемен таныстырып өтемін).

Миға шабуыл:

Өткен тақырыпты қайталау.

Сұрақтар

Жауаптар

1

Мониторға дейінгі арақашықтық неше см болу керек


2

Компьютер алдындағы жұмыс жасау ұзақтығы неше минут болу керек


3

Экранның қай жеріне қарау керек


4

Көзге арналған жаттығуды неше минут сайын жасау керек


5

Арқаны қалай ұстау керек


6

Иығымызды қалай ұстау керек


7

Басымызды қалай ұстауымыз керек







Слайд,








Карточка қағаздары таратылады




Сабақтың ортасы

30 минут



























Жаңа тақырыпты түсіндіру:

Компьютер ақпаратты өңдеуде 0 немесе 1 цифрлармен жұмыс істейді. Компьютердің көмегімен берілетін ақпарат 0 немесе 1 тізбегінен тұрады. Мұндай ақпарат цифрлық ақпарат деп аталады. Цифрлық ақпаратты өңдейтін құрылғыларды цифрлық құрылғылар деп атайды.Ақпаратты цифрлық жолмен өңдеудің нәтижесінде құрылғылардың өлшемдері кішірейіп жұмыс сапасы артады. Мұндай құрылғылар «мобильді құрылғылар» деп аталады. Видео №1

Кез келген цифрлық құрылғыларды пайдаланған соң, ондағы ақпаратты жөнелту, өңдеу, сақтау үшін тасымалдағыштар керек.

Ақпарат тасымалдағыштар:

  • Магнитті тасымалдығыш-дискеттер, сыртқы HDD-дискілер;

  • Оптикалық тасымалдағыш-CD-дискілер, DVD –дискілер,BD-дискілер

  • Флеш тасымалдағыш-жад карталары, флеш-жадтар, SSD-дискілер.

Қатқыл диск / HDD/ файлдар мен программаларды ұзық уақыт сақтау үшін қолданылады.

Оптикалық диск- жоғары тығыздықпен жазба және цифрлық деректерді сақтау үшін пайдаланатын оптикалық тасымалдағыш.Видео №2



I тапсырма. Топтық жұмыс

Цифрлық құрылғылардың тиімділігіне мысал келтір. Не үшін тиімді екенін түсіндіріңдер.

Дескриптор

Оқушылар ақпараттық постер жасайды

Жұмыстарды демонстрациялау. Білім алушылар топтарда жасаған постерлерін сынып оқушыларына түсіндіреді, қорғайды.


ІІ тапсырма


Ақпаратты тасымалдауыштарға таңдау жаса сұрақтарға жауап бер!

- Не үшін таңдадың?

- Бұл қандай зат?

- Қандай мақсатқа қолдануға болады?

Дескриптор



1 Тәжірибелік жұмыс (компьютерде жеке жұмыс атқарады)

Дескриптор

  1. компьютердің жадының көлемін анықтайды.

  2. Мәтіндік редакторды іске қоса алады.

  3. Мәтіндік редақтормен жұмыс жасай алады.


«Серпілген сауал» әдісі арқылы сабақты бекіту

  1. Көлемі жағынан ең аз көлемде ақпарат сиятын құрылғы?

  2. Өте үлкен көлемді ақпарат тасымалдаушы?

  3. Өте ыңғайлы және кең таралған құрылғы?

  4. Қатқыл дисктін неше түрі бар?

  5. Иілгіш магниттік диск қай жылдары кеңінен таралды?


Интербелсенді тақта,

слайд, түрлі түсті стикерлер

видео жазба,



Оқулық, компьютер, А4 формат, түрлі түсті стикерлер








Түрлы тусті А4 қағазы








слайд









компьютер








Интерактивті тақта

«Kahoot»







Сабақтың соңы

3 минут



Кері байланыс:

«Қажетті сөздің астын сызыңыз» әдісі

1. Сабақүстінде мен жұмысжасадым

белсенді/ енжар

2. Сыныптағы өз жұмысыма

ризамын / риза емеспін

3. Маған сабақтың уақыты … көрінді

қысқа / ұзақ

4. Мен сабақта

шаршадым / шаршамадым

5. Меніңкөңілкүйім … болды

жақсы / нашар

6. Сабақтақолданылғантапсырмалар … болды

түсінікті / түсініксіз

маңызды / маңыздыемес

қызықты / қызықсыз

7. Меніңойымша, үйтапсырмасы

оңай / қиын

қызықты / қызықсыз





Карточкалар












Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. Мозайка әдісін қолдануда оқушылар топқа бөлуде, кері байланыс жасату арқылы.

Топтық жұмысты орындау барысында

кестені толтырып болған соң, оқушылар бір-бірімен алмасып, кері байланыс береді.



Компьютер мен адам а

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!