Материалдар / Ақпаратты өлшеу

Ақпаратты өлшеу

Материал туралы қысқаша түсінік
Ақпараттың өлшемдері жайлы түсінік беру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қырқүйек 2018
474
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Оқу ісі жөніндегі орынбасары: ____________________________ Н. ӨтетілеуоваҚысқа мерзімді жоспары
Мектеп: №46 А.С.Пушкин атындағы мектеп-лицейі
Күні: 10,13.09.2018жМұғалімнің есімі: Әбдиева Сандуғаш
Сынып: 8 «А», «В»Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: 8.2.1.1. Ақпаратты өлшеу
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттарыАқпаратты бір өлшеу бірлігінен басқаларына ауыстыруды жүргізе алады.
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар істей алады:


Ақпараттың өлшем бірліктерін бір-біріне ажырата алады.


Оқушылардыңкөпшілігіістейалады:


Ақпараттың өлшем бірліктерін бір-біріне ауыстыруды.


Кейбіроқушыларістейалады:


Әртүрлі өлшем бірліктегі ақпаратты салыстыра алады.
Тілдік мақсаттарОқушылар: Ақпаратты өлшеу бірліктерін түгендей алады


Негізгі сөздер мен тіркестер: бит, байт, килобайт, мегабайт, гигабайт, терабайт


Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:Файл өлшемін байттан килобайтқа ауыстыру үшін… қажет
Бағалау критерийіДағдылар: түсіну, қолдану, талдауАқпаратты бір өлшем бірлігінен екінші өлшем бірліктеріне ауыстыдары;Әртүрлі өлшем бірліктегі ақпаратты салыстыра алады.
Құндылықтарға баулуШығармашылық және сын тұрғысынан ойлау кабілетін, проблемаларды шешу қабілетін, жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеттерін қалыптастыру.
Пәнаралық байланыстарматематика
Алдыңғы білім"бит", "байт" ұғымдарын, компьютердегі ақпараттың өлшем бірліктерін біледі
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған қызметресурстар
Сабақтың басы

10 мин
  • Ұйымдастыру кезеңі, оқушыларды түгендеу
  • Психологиялық тренинг "Санамақ" (1-5 дейін қазақ, орыс, ағылшын тілінде)
  • "Ақпарат" және "Өлшем" сөздері арқылы топтастыру
  • оқушылармен сабақ мақсаттарын анықтау
  • Алдыңғы білімдерін "Сұрақтар қобдишасы" әдісі арқылы қайталау.
  • Тапсырма: АҚПАРАТ, ӨЛШЕМ сөздерінде қанша бит және байт бар
  • " …қатысты 10 сөзді атаңыз" әдісі арқылы жаңа тақырыпқа, ұғымға байланысты 10 сөзді атау




  • Қима қағаздары





    Сұрақтар жиынтығы

    карточкалар
    Сабақтың ортасы



    20 мин



















































    Жаңа тақырыпты электронды оқулықты қосымша пайдалана отырып түсіндіру.Бит – бұл ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі.Қазақ алфавиті 42 әріптен тұрады. Күнделікті өмірде ақпараттың өлшем бірлігі ретінде – байт жиі қолданылады.Байт – бұл 8 биттен тұратын ақпараттың өлшем бірлігі.1 байттың көмегімен әртүрлі 256 символды кодтауға болады (28=256).Ақпаратты өлшеу бірліктерінің ара қатынасын көрсетіп, нақты мысалдармен бір бірліктен басқаларына ауыстыруды көрсету.

    Биттен байтқа ауыстыру үшін бөлу амалын қолданамыз32 бит:8 бит = 4 байт.64 бит : 8 бит = 8 байт.1200 х 600=720 000 нүкте = 720 000 байт.Байттыкилобайтқаайналдырамыз:720 000:1024=703,125 Кбайт

    Сергіту сәті "Кел билейік"

    Деңгейлік тапсырмаларын орындау1 Тапсырма "Білу және түсіну" деңгейі
  • Байт, килобайт, мегабайт және гигабайт дегеніміз не?
  • Өлшембірліктерөзарақалайбайланысты?
  • Берілгенақпараттыңөлшембірліктерінөсуретіменорналастырыңдар: Терабайт; Кбайт; байт; Мбайт; Гбайт.
  • Үлкен бірліктен кіші бірлікке (байттан битке) ауыстыру үдерісі
  • қалай орындалады? Мысалдармен түсіндіріңдер.
  • Кіші бірліктен үлкен бірлікке (байттан битке) ауыстыру үдерісі
  • қалай орындалады? Мысалдармен түсіндіріңдер.
  • «Компьютер» сөзінің ақпараттық өлшемін бит бойынша анық-
  • таңдар.
  • 1 Гигабайттақанша мегабайт бар?


  • 2 тапсырма "Қолдану "деңгейі1. Дербес компьютердің жадында 5 Кбайт мәтін бар. Бұл мәтіндеқанша символ бар?2. Оқулықтың әрбір бетінде 40 жол, әрбір жолында – 60 символ бар.Оқулықтағы ақпараттың өлшемін анықтаңдар.Талдау деңгейі2. Дербес компьютердің жедел жады 512 Мбайтты құрайды. Жеделжадта қанша бит бар?

    "Аяқталмаған сөйлем" әдісі қолдану3 тапсырма"Жинақтау "деңгейі1. Сұрақ таңбаларының орнына қалып қойған сандарды жазыңдар. 1 байт (б) = ? бит1 килобит (Кбит)= ? бит1 килобайт (Кб)= ? Кбит = ? байт1 мегабайт (Мб)= ? Кб = ? Кбит1 гигабайт (Гб) = ? Мб= ? Мбит1 терабайт (Тб)= ? Гб2. Сандарды салыстырыңдара) 5 Кбайт * 1050 байт; б) 300байт * 2400 бит; в) 10Гбайт * 1536 Мбайт

    Электронды оқулық













































    https://www.youtube.com/watch?v=6pQle_FNkDM



















    Сандық мәліметтері бар карточкалар





































    Өлшем бірлік кестесі













    Үлестіру материалдары
    Сабақтың соңы10 минРефлексия "Көңіл-күй смайликтері"Үйге тапсырма: «Ең үлкен өлшем бірлік» туралы хабарламаны дайындаусмайликтер
    Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар коясыз?Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жопарлап отырсыз?Денсаулық және қауіпсіздік теникасын сақтау
    Саралау білімді іріктеуде, нақты оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде "Басбармақ" әдісін пайдаланып, оқу материалы мен ресурстарды оқушының жеке қабілеттерін ескеріп таңдаудаймын, уақытты тиімді пайдалануды ескеріп, дарынды оқушының төмен оқитын оқушыға көмек көрсетуі."Бағалау ағашы" арқылы оқушы деңгейін атықтау.Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Қауіпсіздік техника ережелерін сақтауын ескерту.
    Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

    Жалпы бағалауСабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1:2:Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардыңжетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсегеназар аудару қажет?











    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ