Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ақпаратты шифрлау
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аширбекова А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты шифрлеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.1.1 - Mәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты кодтау және декодтау жолдарын сипаттау; Aқпapaтты шифрлеу, шифрден шығару үшін кодтық кестелерді пайдалану; Aқпapaтты шифpлеу кестесін құрастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Ақпаратты кодтау және декодтау әдістерін қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: ақпаратты шифрлеуге қатысты ұғымдар мен терминдерді айта алады Пәнге қатысты лексика мен терминалогия: Кодтау, декодтау, криптография, ASCII ақпарат алмасудың стандарттық коды, Морзе әліппесі. Диалог жазылымға қажетті сөз тіркестері: Шифрлеу дегеніміз .... Дешифрлеу дегеніміз ... Криптография дегеніміз .... Кілт дегеніміз..... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық қасиеттерін дарыту. «Мәнгілік ел» жалпы ұлттық идеясының қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім негізінде топта бірлескен жұмыс орнату, бірін - бірі құрметтеуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Белгілі-біp адамнан басқалар оқи алмайтындай етіп ақпаратты шифрлеу математика пәні арқылы, кілттің негізінде шифрланған мәтінді бастапқы қалпына келетіру қазақ тілі пәні арқылы жүзеге асырылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім
|
Ақпарат пен ақпаратты қорғау ұғымдарымен таныс болғандықтан ақпаратты шифрлеу ұғымын жақсы меңгереді деп ұйғарылады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу Ширату жаттығуы: «Өзіме тілек» тренингін өткізу.(түрлі түсті стикерлерге оқушы өзіне тілек жазып, ұшақ жасап, басқа оқушыға ұшыру арқылы сол оқушыға тілегін тілейді) «Түстер бойынша» топтастыру (ұшып келген ұшақтың түстері бойынша топтастыру) 1 топ «Код» (жасыл түсті стикер); 2 топ «Декод» (сары түсті стикер); |
стикерлер
стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Білу 5 мин
Түсіну 7 мин
Қолдану 5 мин
Талдау 7 мин
Жинақтау 7 мин |
«Тақырыптық теннис» әдісі бойынша бір топ екінші топқа сұрақ жазып лақтырады. Екінші топ жауап береді және керісінше. Мысалы: 1. Ақпаратты тасымалдау қалай жүргізіледі? 2. Байланыс құралдарын қалай түсінесіңдер? 3. Ақпаратты беру қалай жүзеге асырылады? 4. Адамдар арасында ақпаратты беру формалары қандай? 5. Ақпаратпен жұмыс жасайтын қандай процестерді білесіңдер?
Қ/Б: Топтар бірін бірі от шашу арқылы бағалайды Белсенді оқыту. Нұсқау беру және айту. Зейінін шоғырландыру «Ребус шешу» Бүгінгі өтілетін тақырыпты табу үшін мына ребусты шешіңдер
(С) «INSERT» әдici apқылы мәтін оқу. Оқyшылap кітаптағы мәтiндi oқып негiзгiciн дәптеpлеpiне жaзып қoяды. Oқyшылap жaңa мaтеpиaлмен тaныca oтыpып, түpтiп aлy жүйеciмен мәлiмет жинaйды. Инсерт кестесі
Белсенді оқыту. Зерделеу және зерттеу Топтық жұмыс
Жауабы: 1д, 2а, 3в, 4с
Қ/Б: Жанындағы отырған көршісін смайлик арқылы бағалау жүргізіледі.
Жадыны дамытуға арналған жаттығу: «Жылдам фото» Бұл ойын оқушылардың зейінін шоғырландырып, есте сақтау қабілеттерін арттыру үшін жүргізіледі. Оқушылар шеңбер құрып отырады да, 1-2 минут бір-бірін көзбен жылдам фотоға түсіреді. Содан соң кері бұрылып отырып, мұғалімнің түрлі сұрақтарына жауап береді.
Критериалды бағалау. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы /жеке жұмыс/
001011011 ақпарат
Ақпаратты ыңғайлы түрде беру үшін код қолданылады. Шифр – ақпаратты құпиялау үшін қажет. Кодтау – мазмұны сол күйінде қалады, бірақ формасы өзгереді. Шифрлау – бастапқы формасын сақтай отырып, мазмұнын өзгертеді.
49A 430 437 430 49В 441 442 430 43D, 420 435 441 43F 443 431 43B 438 43A 430 441 44B
/Жеке жұмыс/
Қандай сөз шықты? (салем)
Анаграмма – әріптердің орындарын алмастыру арқылы құрылған басқа сөз немесе сөз тіркестері. Мысалы: нас – сан, тасу - суат Қ/Б:Оқушылар оздерінің практикалық тапсырмаларын ауа райы арқылы қорытындылайды. Қосымша тапсырма: Word мәтіндік редакторында ALT пернесі арқылы өздерің мәтін құрап жазыңдар. |
Ребус, оқушы дәптері, оқулық 6 сынып Алматы «Атамұра» 2018, авторы Мұхамбетжанова С.Т., Тен А.С, Қыдырбек Ө. Инсерт кестесі Сәйкестендіру кесте АКТ оқулық 6 сынып Алматы «Атамұра» 2018, авторы Мұхамбетжанова С.Т., Тен А.С, Қыдырбек Ө., 43 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Бағалау 4 мин
2 мин |
Рефлексия
Есте сақтау керек маңызды мәлімет Менің көбірек білгім келген екі мәлімет Мен білген үш мәлімет Мен үйренген төрт мәлімет
Үйге тапсырма: Кодтау шифрын ойластырып мәтінді кодтаңдар.
Орындауға арналған ұсыныстар http://lingoberryjam.com/2012/01/07/vimishennie-alfavity/ сайтынан «Как придумать свой шифр?» ақпаратымен танысып, тапсырманы орындаңдар. |
оқулық 6 сынып Алматы «Атамұра» 2018, авторы Мұхамбетжанова С.Т., Тен А.С, Қыдырбек Ө., 43 бет
Жапсырма қағаз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау қарқын әдісімен жүргізіледі, яғни оқушылардың тапсырманы жылдам орындағанына қарап қосымша тапсырмалар беремін.
|
Бағалау сабақтың әр кезеңінде әр түрлі әдіс тәсілмен жүргізіліп отырады. смайлик арқылы от шашу әдісі, жауап кестесі ауа райы |
Жадыны дамытуға арналған жаттығу: «Жылдам фото» жүргіземін.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |