Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Аралас сандар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ |
Мектеп: |
||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер |
||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату; |
||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың бөлшек жөнінде білімдерін кеңейте отырып, оларды дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек ұғымдарымен таныстыру, осы тақырып бойынша есеп шығару дағдыларын қалыптастыру, шығармашылықпен жұмыс жасауға баулу. |
||||||||||
Бағалау критерийлері |
- Дұрыс және бұрыс бөлшектерді сан аралығында орналастыра біледі. - Бөлшектерді қысқарта алады және аралас санға айналдыра алады (егер бұрыс бөлшек болса). - Бөлшектерді аралас санға немесе керісінше айналдыра білу қабілетін көрсетеді. - Қысқарта алатын бөлшектерді дұрыс қысқартады. |
||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық бірлік: Оқушылар арасында достық пен ынтымақтастықты дамыту, әркімнің пікірін тыңдау арқылы ұлттық бірлікті нығайту. |
||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
Басы 5 минут |
I.Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім және оқушылар бір-бірімен амандасады. Сабақтың мақсатын және күтілетін нәтижелерін оқушылармен талқылайды. Өзара сыйластық, ашықтық құндылығын дамыту. Мұғалім оқушылардың зейінін шоғырландыратын жаттығу орындайды. Мысалы,оқушылар мен мұғалім шеңбер бойы орналасады. Мұғалім оқушыға допты лақтырып, қысқартылатын бір бөлшекті атайды. Ал оқушы допты келесі оқушыға лақтырып, қысқартылған бөлшекті атайды. Егер бөлшек қысқартылмайтын болса, онда оқушы өзінің қысқартылатын бөлшегін атайды. Осылайынан ойын жалғаса береді. Дұрыс жауап бермеген оқушылар ойыннан шығады. Оқушылардың бір бірін сыйлауға, қарым қатынаста ашық болуға баулиды. |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
Психологиялық ахуал. |
|||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут |
Жаңа мәліметті түсіну Фронтальді сұрау. Білімін актуалдандыру үшін «Не туралы сұрағанын анықта?» әдісі бойынша, бұл әдіс оқушыларды ойлауға, ойын жүйелеуге жұмылдырады. (алдын ала үлестірмелер дайындалады, оқушылар кезекпен келіп үлестірмені алып өзі сұрақты іштей оқиды да, жауабын дауыстап айтады, оқушылар үлестірмеде қандай сұрақ қойылғанын табады)
Бөлшектерді топқа ажырат. Бірінші топта - дұрыс бөлшектер, екінші топта - бұрыс бөлшектер. |
«Түртіп ал» әдісі арқылы жаңа мәліметпен өз бетінше оқып танысады. Нақты анықтамаларға (+) белгісін қояып отырады. Дескриптор: Білім алушы -жай бөлшектің қасиетін дұрыс тұжырымдай алады; -жай бөлшектің қасиетін қолдана алады. |
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. |
Үлестірмелі қағаздар https://learningapps.org/view14441938 Үлестірмелі қағаздар |
|||||||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Шығармашылық тапсырма (жеке ойлануға беріледі)
Мақсаты: Дұрыс және бұрыс бөлшектің анықтамасын білу, бөлшектерді салыстыруда қолдану.
Бөлшектерді қосқанда және азайтқанда шығатын мәннің дұрыс немесе бұрыс бөлшек екендігін көрсетіңіз... https://learningapps.org/view15677337 |
Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау
https://learningapps.org/view15677337
|
Тексереді, бірін-бірі бағалайды.
|
Топтық тапсырмалар. https://learningapps.org/view15677337
|
|||||||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту https://wordwall.net/ru/resource/36910429 Рефлексия Үйге тапсырма: Сандар сыры туралы мәлімет жинау |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
||||||||
Кері байланыс |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
|
Оқушыларға «Жетістік сатысы» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.
|
«СМС» |
Кері байланыс парағы. |
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Дескриптор арқылы Смайлик арқылы «Шапалақтау» мадақтау Жаңа сабақта қалыптастырушы бағалау дескриптор арқылы топтық бағалау Сабақ соңында кері байланыс алынды. |
|
Математика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. |
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |
Сабақ |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Аралас сандар |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.11 аралас сан анықтамасын білу; 5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар аралас сандарды оқи және жаза алады, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыруды үйренеді. |
|||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық бірлік: Оқушылар арасында достық пен ынтымақтастықты дамыту, әркімнің пікірін тыңдау арқылы ұлттық бірлікті нығайту. |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылар жұп болып жұмыс жасап, бір-бірінің есебін тексереді. . |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады |
Өзара бағалау.
|
|
||
Негізгі бөлім 10 минут |
Жаңа материалды түсіндіру. Аралас санның анықтамасы: Аралас
сан – бүтін сан мен дұрыс
бөлшектен тұратын сан. Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру: Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру үшін мына қадамдарды орындау қажет:
Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру: Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру үшін:
(13-ті 5-ке бөлгенде бөліндінің нәтижесі – 2, ал қалдық – 3). Аралас сандарды қосу және азайту:
Мысалы:
Мысалы:
Бөлшектерді бір бөлімге
келтірсек: Әрбір суретке тиісті аралас санды тап.Тақтада орындатады . https://learningapps.org/view15859453 |
Жаңа материалды түсініп, дәптерлеріне анықтама және мысалдарыды жазып алады. https://learningapps.org/view15859453
|
Оқулық, жұмыс дәптері https://learningapps.org/view15859453 |
|||
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
. Жұптық жұмыс:
|
Тарсия әдісі бойынша аралас бөлшектерді есептеу Дескриптор: Білім алушы - жауапты аралас сан түрінде жазады; - бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады; - өлшем бірліктерді ауыстырады және аралас сан түрінде жазады.
|
Бағалау: Қатар отырған оқушылар дәптерлерін ауыстырып, бірін – бірі бағалауды жүргізеді. Оқушылар дайын жауап арқылы өзін – өзі бағалайды |
Үлестірмелі қағаздар |
||
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту
https://wordwall.net/ru/resource/57076443 Рефлексия |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. https://wordwall.net/ru/resource/57076443 Рефлексия
|
https://wordwall.net/ru/resource/57076443 https://wordwall.net/ru/resource/37889626 |
|||
Кері байланыс |
Оқушыларға «Бағдаршам» тәсілі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.
|
«Бағдаршам» тәсілі. Оқушылар өздері кері байланыс парағы таратылады. |
«Бағдаршам» |
Кері байланыс парағы. |
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Дескриптор арқылы Смайлик арқылы «Шапалақтау» мадақтау Жаңа сабақта қалыптастырушы бағалау дескриптор арқылы топтық бағалау Сабақ соңында кері байланыс алынды. |
|
Математика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. |
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |