Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Арендер және олардың туындыларының қасиеттері мен қолданылуы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҚМЖ
Бөлім |
11.2 Көмірсутектер және олардың көздері |
|
Педагогтың аты-жөні |
Г.А.Пошаева |
|
Күні |
05.12.2022ж |
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
Сабақтың тақырыбы: |
Арендер және олардың туындыларының қасиеттері мен қолданылуы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.4.2.29 - бензол және оның гомологтарына тән қасиеттерді
сипаттау; |
|
Сабақ мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 7 мин |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу7 Топтар құру: Көмірсутектердің кластары бойынша «Алкандар»; «Алкендер» трһоптарына біріктіру; Өткен сабақты пысықтау: «Сұрақ-жауап» әдісі Оқушылар берілген сұраққа жауап беереді;
Арендер деген қандай қосылыстар? Арендердің қарапайым өкілі Бензол молекуласының құрылысы Бензолдың физикалық қасиеттері Ароматты көмірсутектердің жалпы формуласы Бензолдың салыстырмалы молекулалық массасы қаншаға тең? Бензолдағы көміртек атомының гибридтелуі Õ-байланыстың әрбір жұбы арасындағы валенттілік бұрыштары қанша градус?
|
Оқушылар сәлемдеседі Берілген формула бойынша немесе атау бойынша көмірсутектерді ажыратып,топтар құрады; Оқушылар сұраққа жауап береді
|
Формуланы ажыратып,өзінің тобын дұрыс анықтаған оқушыға 1 балл
Сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл
|
Қағаз қиынды; Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин
Джигсо әдісі-15 мин;
3 мин;
Жұптық жұмыс -10 мин;
Kahoot-тест 3 мин;
Зертханалық тәжірибе
|
Берілген тақырыпты топ ішінде талқылап, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту. Оқулықпен жұмыс :Арендерлің қолданылуы
Берілген заттардың молекулалық,құрылымдық формуласын тауып,массалық үлестерін есептеу;
Берілген айналымдарды жүзеге асыруға болатын реакция ткңдеулерін жазыңдар;
Сандық есептер шығару;
1.Массасы 7,8 грамм бензолдың толық жануы үшін қанша көлем (қ.ж)оттек жұмсалаған? 2.Егер шығымы 80% болса,көлемі 20л ацетиленнен(қ.ж) қанша бензол алуға болады? 3.Ацетиленді тримерлеу арқылы массасы 390 грамм бензол алынды.Өнімнің практикалық шығымы 80% Реакцияға түскен ацетиленнің көлемін (қ.ж) есептеңдер
Kahoot- сайтында тест орындау
Зертханалық тәжірибе
Бензолдың калий перманганатымен бром суына әсері Жұмыс мақсаты: Бензолдың қасиеттерін сипаттайтын тәжірибе жасау; Құралдар мен реактивтер:Сынауықтар,бензол,бром суы,калий перманганаты,спиртшам,қысқыш,пмпетка; Жұмыстың барысы: 1.Сынауыққа 5 тамшы бензол құйып үстіне 5 тамшы бром суын қосыңдар;Реакция бірден жүре ме?Сынауықты абайлап шайқаңдар.Не байқалды?Абайлап қыздырыңдар.Өзгеріс байқалды ма?Бром суы түссіздене ме? 2.Сынауыққа 5 тамшы бензол құйып үстіне аз мөлшерде калий перманганатының ерітіндісін қосыңдар;Реакция бірден жүре ме?Сынауықты абайлап шайқаңдар.Не байқалды?Абайлап қыздырыңдар.Өзгеріс байқалды ма?Бром суы түссіздене ме? |
Берілген тақырыпты топ ішінде талқылап, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту.
Ынтымақта бірлікте жұмыс жасауға, білгенін жолдастарымен бөлісуге, тақырыпты ортаға салып талқылауға, түйінді ойды саралауға жетелейді.
Берілген мәтінді топта талқылап,өхара ой бөлісіп,кейіннен сол топтан бір оқушыдан топтарда ауысып келесі топта түсіндіретін болады
Оқушылар өз бетінше арендердің қолданылуымен танысады;
Оқушылар берілген тапсырманы жұмыс дәптеріне орындайды;
Кейбір оқушылар бүгінгі тақырыпты қолдану арқылы сандық есептер шығарады;
Оқушылар смартфон браузерінен кахут сайтына кіріп,кодты теріп,тесті орындайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Оқылым,тыңдалым іске асады; Оқушылар бір-бірінің жұмысын тексеріп,бағалайды; Жұптасып жұмыс жасау арқылы топта
А –деңг тапсырмасы
|