Орындаған Қапан Ұлбике Ф-17-1
Астрономияны оқыту әдістеме сабағы бойынша
Қысқа мерзімді жоспар
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні:Қапан Ұлбике |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
§42 Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы.Жергілікті белдеулік және бүкіләлемдік уақыт. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы жайлы түсінік беру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы.Жергілікті белдеулік және бүкіләлемдік уақыт туралы түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: 1. Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысының табиғаттағы маңызын ұғынады. 2.Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысымен танысады.
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Жергілікті белдеулік және бүкіләлемдік уақыт жайлы мысалдар келтіре отырып, интернет жүйесінен қосымша мағлұматтар жинақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері: |
1 Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы туралы түсінеді. 2.Ойлаудың жоғарғы деңгейіне ұмтылады. 3.Сыныптастарымен қарым-қатынастары қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Термин сөздіктерді дұрыс айта алу. Аспан кординаталарының жүйесін білу. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика.География. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы жайлы мәліметтер жинау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер: |
Топтастыру, «Мозайка», «БББ» кестесі, «Блум таксономиясы» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Аспан кординаталарының жүйесі.Жұлдызды аспанның жылжымалы картасы қағидалары. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы І. Кіріспе: (5 минут) |
1.Оқушылармен сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгелдеу.Сынып тазалығына назар аудару. 3. Ынтымақтастық атмосферасын құру.1-2 сандары арқылы топтастыру. |
Құрастырма қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы ІІ. Негізгі бөлім: (30минут) |
ЖАЖК екі бөлікен тұрады:
Астрономиялық бақылаулар бойынша уақыттың негізгі бірліктері: тәулік, ай, және жыл. Тәулік дегеніміз – Жердің аспандағы белгілі бір санақ денесіне қатысты өз осінен толық бір айналым жасауға кететін уақыт аралығы. Күн шарығының орталық нүктесінен жоғарғы шарықтау сәті нақты талтүс деп, ал төменгі шарықтауы нақты түн ортасы деп аталады. Күннің аттас екі шарықтау аралығы нақты күн тәулігі деп аталады. Орташа күн тәулігі ретінде аспан экваторы бойымен бірқалыпты қозғала отырып бір жылдам толық айналым жасайтын жормала нүктенің аттас екі рет шарықтауға қажет уақыт аралығы қабылданады. Күннің меридиан арқылы өтуі жергілікті орынның күн уақытын береді. Гринвич меридианындағы жергілікті орташа күн уақыты бүкіләлемдік уақыт ретінде қабылданады. Tn=T0+n Tn –белдеулік уақыт Т0-бүкіләлемдік уақыт n- берілген орынның белдеуінің реттік саны Tλ=T0+λ Tλ—георграфиялық бойлығы λ болатын орындағы Tλ жергілікті орташа күн уақыты Жұлдыздық тәулік күн мен түннің теңелу нүктесінің қатарынан екі рет жоғары шарықтауына қажет уақыт мөлшері. Кез келген мезетте берілген орындағы жұлдыздық уақыт мәні осы кезде жоғары шарықтауда орналасқан жұлдыздың тура көтерілу координатасының мәніне тең |
оқулық, жұмыс дәптері, слайд, бағалау парағы, стикер, |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ІІІ. Қорытынды: (5 минут) |
Кері байланыс: Сабақ соңында оқушылардан кері байланыс аламын: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім ? - немен жұмысты жалғастыру қажет? VІ. Жеке жұмыс «Блум таксономиясы»
Оқушылардың білімін бағалау. Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Топ басшысы бағалау парақшасындағы балдарды қорытындылап, хабарлайды. Үйге тапсырма: §42-43. Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы.Жергілікті белдеулік және бүкіләлемдік уақыт. |
бағалау парағы,
стикер,
күнделік. |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау: Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Түрлі әдістерді қолдану 2: топтық жұмыс Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Тексерілді: ____.____2020 ж
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы.Жергілікті белдеулік және бүкіләлемдік уақыт.
Орындаған Қапан Ұлбике Ф-17-1
Астрономияны оқыту әдістеме сабағы бойынша
Қысқа мерзімді жоспар
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні:Қапан Ұлбике |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
§42 Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы.Жергілікті белдеулік және бүкіләлемдік уақыт. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы жайлы түсінік беру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы.Жергілікті белдеулік және бүкіләлемдік уақыт туралы түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: 1. Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысының табиғаттағы маңызын ұғынады. 2.Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысымен танысады.
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Жергілікті белдеулік және бүкіләлемдік уақыт жайлы мысалдар келтіре отырып, интернет жүйесінен қосымша мағлұматтар жинақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері: |
1 Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы туралы түсінеді. 2.Ойлаудың жоғарғы деңгейіне ұмтылады. 3.Сыныптастарымен қарым-қатынастары қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Термин сөздіктерді дұрыс айта алу. Аспан кординаталарының жүйесін білу. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика.География. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы жайлы мәліметтер жинау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер: |
Топтастыру, «Мозайка», «БББ» кестесі, «Блум таксономиясы» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Аспан кординаталарының жүйесі.Жұлдызды аспанның жылжымалы картасы қағидалары. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы І. Кіріспе: (5 минут) |
1.Оқушылармен сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгелдеу.Сынып тазалығына назар аудару. 3. Ынтымақтастық атмосферасын құру.1-2 сандары арқылы топтастыру. |
Құрастырма қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы ІІ. Негізгі бөлім: (30минут) |
ЖАЖК екі бөлікен тұрады:
Астрономиялық бақылаулар бойынша уақыттың негізгі бірліктері: тәулік, ай, және жыл. Тәулік дегеніміз – Жердің аспандағы белгілі бір санақ денесіне қатысты өз осінен толық бір айналым жасауға кететін уақыт аралығы. Күн шарығының орталық нүктесінен жоғарғы шарықтау сәті нақты талтүс деп, ал төменгі шарықтауы нақты түн ортасы деп аталады. Күннің аттас екі шарықтау аралығы нақты күн тәулігі деп аталады. Орташа күн тәулігі ретінде аспан экваторы бойымен бірқалыпты қозғала отырып бір жылдам толық айналым жасайтын жормала нүктенің аттас екі рет шарықтауға қажет уақыт аралығы қабылданады. Күннің меридиан арқылы өтуі жергілікті орынның күн уақытын береді. Гринвич меридианындағы жергілікті орташа күн уақыты бүкіләлемдік уақыт ретінде қабылданады. Tn=T0+n Tn –белдеулік уақыт Т0-бүкіләлемдік уақыт n- берілген орынның белдеуінің реттік саны Tλ=T0+λ Tλ—георграфиялық бойлығы λ болатын орындағы Tλ жергілікті орташа күн уақыты Жұлдыздық тәулік күн мен түннің теңелу нүктесінің қатарынан екі рет жоғары шарықтауына қажет уақыт мөлшері. Кез келген мезетте берілген орындағы жұлдыздық уақыт мәні осы кезде жоғары шарықтауда орналасқан жұлдыздың тура көтерілу координатасының мәніне тең |
оқулық, жұмыс дәптері, слайд, бағалау парағы, стикер, |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ІІІ. Қорытынды: (5 минут) |
Кері байланыс: Сабақ соңында оқушылардан кері байланыс аламын: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім ? - немен жұмысты жалғастыру қажет? VІ. Жеке жұмыс «Блум таксономиясы»
Оқушылардың білімін бағалау. Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Топ басшысы бағалау парақшасындағы балдарды қорытындылап, хабарлайды. Үйге тапсырма: §42-43. Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан сферасының қозғалысы.Жергілікті белдеулік және бүкіләлемдік уақыт. |
бағалау парағы,
стикер,
күнделік. |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау: Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Түрлі әдістерді қолдану 2: топтық жұмыс Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Тексерілді: ____.____2020 ж
шағым қалдыра аласыз





