|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.2 В Бөліп шығару |
Мектеп: "А.Байтұрсынов атындағы №5 ЖОМ"КММ |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кеншинбаева В |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Асқорыту үдерісі және ферменттердің рөлі; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.2.1 адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1. адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау; 2. асқорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттер арасындағы өзара байланысты орнату; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
- сын тұрғысынан ойлау; - қарым-қатынас жасау қабілеті. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: асқорыту ферменттері, секреция, абсорбция, амилаза, лизоцим, пепсин, липаза, трипсин, крахмал. Қарастырылатын сұрақтар: 1. Асқорыту дегеніміз не? 2. Асқорыту жолдарындағы мүшелердің маңызы? 3. Қандай заттар асқорыту мүшелерінде қорытылмайды? |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
-шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; -қарым-қатынас жасау қабілеті; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия- сілекей ферменті, асқазан сөлі. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
8.1.2.1омыртқасыздар, күйіс қайтаратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау.Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. «Тәтті конфеттер» /конфет түстеріне қарай оқушылар үш топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында «Менен сұрақ, сенен жауап» әдісі. ЖЖ. Оқушыларға мұғалім үй тапсырмасы бойынша сұрақтар жазылған парақша таратады. Оқушылар сұрақтың нақты жауабын дәптерге түсіреді. Сұрақ оқылып болған соң, оқушылар дәптерлерін қасында отырған оқушымен алмасады. Дұрыс жауабы мен ұпай саны тақтада беріледі. Оқушылар өзара дәптерлерін тексеріп, ұпай сандары бойынша қалыптастырушы бағалауға берілген жапырақшаларды алады. Мысалы: егер 5 сұрақтан 4-не жауап берсе 3 жапырақшаға ие болады.5-4,4-3,3-2. 1. Асқорыту дегеніміз не? 2. Қоректік заттар құрамына қандай органикалық заттар кіреді? 3. Асқорыту бездерін атаңыздар? 4. Асқорыту мүшелерін атаңыз? 5. Көмірсулар қандай қызмет атқарады? |
1 слайд
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ. Жоғарыда көрсетілген сұрақтарға жауап беру арқылы. Оқу мақсатын айқындап аламыз. (М) Мұғалімнің шағын түсіндіруі. Жаңа сабақ бойынша оқулықпен жұмыс. 56-57-58 бб аралығын оқу, оқулықтағы мәтінмен танысып болған соң тапсырмамен жұмыс жасайды. Білу және түсіну 1-тапсырма «Суретпен жұмыс» (ТЖ) Оқушыларға тамақтың қорытылуы мен сіңірілу үдерісінің сызбасы берілген бос сандарды,бос ұяшықтарды толтырып.Тамақтың қорытылу үдерісін түсіндіреді.
Дескриптор
ҚБ «Шапалақтау» әдісі 2-тапсырма «Сиқырлы сандықша» әдісі (ТЖ) Әр топқа 1 сұрақтан беріледі,топ мүшелері сол сұраққа жауап береді. 1-топ оқушыларына
2 -топтың оқушыларына
3 – топтың оқушыларына
Дескриптор
ҚБ «Шапалақтау» әдісі 3-тапсырма. «Идеялар шеруі» әдісі. Оқушыларға асқорыту мүшелерінде заттардың өзгеруінің сызба нұсқасының сызбасын сызуға беріледі. Дескриптор
ҚБ «Шапалақтау» әдісі |
Сурет Оқулық, дәптер
2 слайд Суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
(ЖЖ) Интерактивті тақтада жаңа сабаққа байланысты тест тапсырмалары беріледі. Оқушылар А,Б,С нұсқаларын көтеру арқылы жауап береді. А-жасыл жапырақ Б-сары жапырақ В-қызыл жапырақ ҚБ. Мұғалімнің мадақтауы « Тазалық ойыны» әдісі
|
Суреттер стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Оқулықтан тыс қосымша мәліметтерді оқып, өз білімдерін толықтыру. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Мұғалім мадақтауы, «Шапалақтау» «Тазалық ойыны»
|
Пəнаралық байланыс Химия
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Бүгінгі сабақта оқушылар не үйренді? Қолданылған әдіс-тәсілдерім оқу мақсатына жетуіме көмектесті ма? |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Суреттер сөйлейді; 2: Сиқырлы сандықша; Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 9 Ромб; 2: Бинго ойыны; Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Семантикалық карта; |
||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ас қорыту үдерісі және ферменттердің рөлі"
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.2 В Бөліп шығару |
Мектеп: "А.Байтұрсынов атындағы №5 ЖОМ"КММ |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кеншинбаева В |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Асқорыту үдерісі және ферменттердің рөлі; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.2.1 адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1. адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау; 2. асқорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттер арасындағы өзара байланысты орнату; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
- сын тұрғысынан ойлау; - қарым-қатынас жасау қабілеті. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: асқорыту ферменттері, секреция, абсорбция, амилаза, лизоцим, пепсин, липаза, трипсин, крахмал. Қарастырылатын сұрақтар: 1. Асқорыту дегеніміз не? 2. Асқорыту жолдарындағы мүшелердің маңызы? 3. Қандай заттар асқорыту мүшелерінде қорытылмайды? |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
-шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; -қарым-қатынас жасау қабілеті; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия- сілекей ферменті, асқазан сөлі. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
8.1.2.1омыртқасыздар, күйіс қайтаратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау.Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. «Тәтті конфеттер» /конфет түстеріне қарай оқушылар үш топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында «Менен сұрақ, сенен жауап» әдісі. ЖЖ. Оқушыларға мұғалім үй тапсырмасы бойынша сұрақтар жазылған парақша таратады. Оқушылар сұрақтың нақты жауабын дәптерге түсіреді. Сұрақ оқылып болған соң, оқушылар дәптерлерін қасында отырған оқушымен алмасады. Дұрыс жауабы мен ұпай саны тақтада беріледі. Оқушылар өзара дәптерлерін тексеріп, ұпай сандары бойынша қалыптастырушы бағалауға берілген жапырақшаларды алады. Мысалы: егер 5 сұрақтан 4-не жауап берсе 3 жапырақшаға ие болады.5-4,4-3,3-2. 1. Асқорыту дегеніміз не? 2. Қоректік заттар құрамына қандай органикалық заттар кіреді? 3. Асқорыту бездерін атаңыздар? 4. Асқорыту мүшелерін атаңыз? 5. Көмірсулар қандай қызмет атқарады? |
1 слайд
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ. Жоғарыда көрсетілген сұрақтарға жауап беру арқылы. Оқу мақсатын айқындап аламыз. (М) Мұғалімнің шағын түсіндіруі. Жаңа сабақ бойынша оқулықпен жұмыс. 56-57-58 бб аралығын оқу, оқулықтағы мәтінмен танысып болған соң тапсырмамен жұмыс жасайды. Білу және түсіну 1-тапсырма «Суретпен жұмыс» (ТЖ) Оқушыларға тамақтың қорытылуы мен сіңірілу үдерісінің сызбасы берілген бос сандарды,бос ұяшықтарды толтырып.Тамақтың қорытылу үдерісін түсіндіреді.
Дескриптор
ҚБ «Шапалақтау» әдісі 2-тапсырма «Сиқырлы сандықша» әдісі (ТЖ) Әр топқа 1 сұрақтан беріледі,топ мүшелері сол сұраққа жауап береді. 1-топ оқушыларына
2 -топтың оқушыларына
3 – топтың оқушыларына
Дескриптор
ҚБ «Шапалақтау» әдісі 3-тапсырма. «Идеялар шеруі» әдісі. Оқушыларға асқорыту мүшелерінде заттардың өзгеруінің сызба нұсқасының сызбасын сызуға беріледі. Дескриптор
ҚБ «Шапалақтау» әдісі |
Сурет Оқулық, дәптер
2 слайд Суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
(ЖЖ) Интерактивті тақтада жаңа сабаққа байланысты тест тапсырмалары беріледі. Оқушылар А,Б,С нұсқаларын көтеру арқылы жауап береді. А-жасыл жапырақ Б-сары жапырақ В-қызыл жапырақ ҚБ. Мұғалімнің мадақтауы « Тазалық ойыны» әдісі
|
Суреттер стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Оқулықтан тыс қосымша мәліметтерді оқып, өз білімдерін толықтыру. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Мұғалім мадақтауы, «Шапалақтау» «Тазалық ойыны»
|
Пəнаралық байланыс Химия
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Бүгінгі сабақта оқушылар не үйренді? Қолданылған әдіс-тәсілдерім оқу мақсатына жетуіме көмектесті ма? |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Суреттер сөйлейді; 2: Сиқырлы сандықша; Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 9 Ромб; 2: Бинго ойыны; Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Семантикалық карта; |
||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз











