Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу Зерттеу сұрағы: Қазақстан үшін жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағыжаңа экономикалық саясаттың кемшіліктерімен жетістіктерін талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Садақ жебелері арқылы топқа бөлу. (3 топқа) Алдыңғы білімді сұрақтар қою арқылы еске түсіремін Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылады. |
Сәлемдеседі Топқа бөлінеді Сұрақтарға жауап береді |
«Сенвич» әдісі арқылы мадақтау |
Тақырыптық суреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім |
Жаңа білімді түсіну үшін бейне сабақ көрсетіледі. Оқушылар қажетті мәліметтерді дәптерге жазып отырады. 1-тапсырма: Кестемен жұмыс 1-топ:
2-топ:
3-топ:
2-тапсырма: Деректермен жұмыс 1-жұп: «1924-1925 жылдардан бастап республикаға тракторлар әкеліне бастады. Оларды кооперативтер мен коммуналар сатып алды. Несие, қарызға тұқым беру, салық және басқа да экономикалық реттеу құралдары мемлекеттің еңбекші шаруалармен байланысын нығайтуға, өндіргіш күштерді қалпына келтіруге, ауыл мен қыстақ еңбекшілерінің еңбек белсенділігін арттыруға көмектесті. Соның нәтижесінде Қазақ АКСР-інің егіс көлемі 1928 жылы 1913 жылғы деңгейіне (4,4 млн га) жетті. Мал шаруашылығ одан да жоғары қарқынмен дамыды, мал саны 1924-1928 жылдары 24,8 млн-нан 4,5 млн-ға жетті»
2-жұп тапсырмасы: «Риддер қорғкасын зауыты мерзімінен бұрын пайдалануға беріліп, ол 1923 жылға қарай жалпы Одақта өндірілетін қорғасынның 40%-ын берді. Доссор мұнай кәсіпшілігі, содан соң Мақат кәсіпшілігі жұмыс істей бастады. Атырауды осы мұнай кәсіпшіліктерімен жалғастырған тар табанды жол салынды. Одан бұрын (1920 ж) Шымкент сантонин (дермене) зауыты пайдалануға берілген болатын. Қарсақбай комбинаты қалпына келтірілді. Мұнда 1927 жылдан бастап мыс өндіріле бастады»
3-жұп тапсырмасы: «Қоянды мен Баянауылда (Семей губерниясы), Атбасарда (Ақмола), ойыл мен Темірде (Ақтөбе) және Ордада (Бөкей) жәрмеңке саудасы жаңғыртылды. 1927 жылы республикада 75 жергілікті, 13 губерниялық, 7 өлкелік жәрмеңке жұмыс істеп, олардың сауда айналымы 30 млн сом болды. Оларға Қытайдан, Моңғолиядан келген көпестер қатысты»
3-тапсырма: тест тапсырмаларын орындау (жеке жұмыс) 1. 1921 жылғы наурызда азық салғырты алмастырылды: азық салығымен 2. Жаңа экономикалық саясаттың енгізілуіне байланысты рұқсат етілді: Жерді жалға алуға және беруге, жалдама еңбекті қолдануға, ұсақ кәсіпорындарының жеке адамдарға немесе кооперативтерге жалға берілуіне 3. Жаңа экономикалық саясаттың кезінде сауда, тауар айырбасы саласында рұқсат етілді: жеке саудаға 4. Жаңа экономикалық саясаттың енгізілуіне байланысты жойылды: Еңбек міндеткірлігі 5. «Қосшы одағының» 1930 жылдан кейінгі атауы: «Кедей одағы» 6. Жаңа экономикалық саясат жылдары пайдалануға беріліп, 1923 жылға қарай одақта өндірілетін қорғасынның 40%-ын берген өнеркәсіп: Риддер қорғасын зауыты.
|
Дәптерге жазады.
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор: 1. Берілген сұрақтарды оқиды; 2. Дұрыс жауабын жазады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Отшашу» әдісі арқылы топты бағалау
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Отшашу» әдісімен жұпты бағалау.
Дәптерді бір-бірімен ауыстырып, жауаптарын тексеру. |
Б. Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат.
Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010
Кесте, қосымша мәліметтер
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту
|
«Домино» әдісі арқылы сабақты бекітемін.
Жеке саудаға рұқсат етілген саясат: ЖЭС |
Оқушылар топпен «домино» құрастырады. Сұрақтың жауабын келесі плиткадан тауып, біріктіреді. |
«Отшашу» арқылы бағалау |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі
Бас бармақ ________________________________________________ __________________________________________________________ Балалы үйрек ______________________________________________ _____________________________________________________ Ортан терек________________________________________________ _____________________________________________________ Шылдыр шүмек ____________________________________________ _____________________________________________________ Кішкене бөбек _____________________________________________ ____________________________________________________
|
Бағалау парақшасын толтырады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|