САБАҚ: Қосылыстардың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массасын есептеу
| Мектеп:№ 17 Лермонтов атындағы жалпы орта мектеп Шымкент қаласы |
Күні: | Оқытушының аты-жөні Пердебаев Өскенбай Сейдигаппарович |
СЫНЫП 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 7.3.2.12 химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалық молекулалық массасын есептеу |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады:Заттардың салыстырмалық молекулалық массасы туралы түсінік қалыптасады, салыстырмалық молекулалық массасын есептейді |
| Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: Химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалық молекулалық массасын есептеудың тиімді әдістерін ұсынады |
| Кейбір оқушылар орындай алады:Алдынғы білімдерін тақырыппен байланыстырып,тақырыпқа сай тапсырма құрастыра алады
|
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: Химиялық формула бойынша салыстырмалық молекулалық массасын есептейді |
| Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:Салыстырмалық молекулалық масса, химиялық формула, атомдардың қатынасы,индекс, коэффициент т.б. |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: |
| Талқылауға арналған сұрақтар: Химиялық формула бойынша қандай шамаларды анықтауға болады?Тұрмыста жиі қолданатын заттардың салыстырмалы молекулалық массасын қалай есептеуге болады? |
| Жазылым бойынша: Заттардың құрамындағы атомдардың оқылымы бойынша химиялық формуласын жазып есептеулер жүргізеді. |
Осыған дейінгі меңгерген білім | Заттардың химиялық формуласы, салыстырмалы атомдық масса т.б. |
Бағалау критерийі | Химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалық молекулалық массасын есептеуТілдік құндылықтарды тиімді қолдану |
Құндылықтарға баулу | Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау,жұптық жұмыс барысында өзара сыйластық,құрметтеу,ынтымақтастық,ашықтық,жауапкершілікті сезіну,білім алуға дайын болу. |
Пәнаралық байланыс | математика |
Жоспар |
Ұйымдастыру кезең5 мин | Сәлемдесу. Оқушыларды сабаққа даярлау.«Тірек сызба» әдісі арқылы тақырыпты өткен сабақпен байланыстыру,жаңа білімді түсіну | Бағалау дескрипторы:Химиялық формулаға қатысты негізгі ұғымдарды біледі
|
Қанағат 8мин
| Оқулықпен жұмыс жасап төмендегі тапсырманы орындаМынаКөміртектің бір атомы оттектің екі атомынан (көмір қышқыл газы)Натрийдің бір атомы хлордың бір атомынан (ас тұзы)Натрийдің бір атомы, сутектің бір атомы, көміртектің бір атомы және оттектің үш атомынан ( ас содасы)Кальциидің бір атомы және сутекпен оттектің екі атомынан (сондірілген әк)Тұратын күрделі заттардың салыстырмалық молекулалық массасын есептеңдер Шығару үлгісі Мr( H2 S O4)=2Ar(H) + Ar(S)+ 4Ar(О)=2*1+32+4*16=98 |
1.Заттардың химиялық формуласын дұрыс жазу2 Заттардың химиялық формула бойынша салыстырмалы молекулалық массасын дұрыс есептейді
|
Талап 10мин | №2 Берілген бірдей көлемдегі шарлар құрамында әртүрлі газдардың массаларын ауамен (Mr(ауа )=29) салыстырыңдар
1 SO2 2 NH3 3 H 2S 4 H2
|
1.Газдың құрамындағы газдың формуласын жазады2.Газдың салыстырмалық массасын есептейді3.Массалаларын салыстырып болжам жасайды
|
Терең ой15мин | «Сематикалық карта» әдісіБелгілі мәндерге байланысты бос орындарды толтырыңдар
|
1.Алдынғы білімдерді дұрыс қолдану2.Зат құрамына сапалық сандық болжам жасап тапсырма құра алады
|
Кері байланыс8 мин | 1.Тапсырмаларды орындауда қандай қиындықтар болды
2.Тапсырманы орындауда уақытты үнемдеуге қандай тиімді әдіс ұсынар едіңіз----------------------------------------------------------------------------------------- 3.Заттың салыстырмалы молекулалық массасына қарай қандай шамаларды анықтауға болады ----------------------------------------------------------------------------------------- |
|
|
|
|
Қосымша ақпарат |
Саралау – Көбірек қолдаукөрсетуді қалайжоспарлайсыз?Анағұрлым қабілетті оқушыларғажаттығу-ларды күрделендіруді қалай орындайсыз? | Бағалау – Оқушылардыңүйренгенін тексеруді қалайжоспарлайсыз?
| Пəнаралық байланысҚауіпсіздік жəне еңбектіқорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағыбайланыс (тәрбие элементі). |
Оқушыларға тақырыпты меңгертуде сабақтың алғашқы кезеңінде тірек сызба әдісін пайдаланып, жаңа білімді өткен сабақпен байланыстырдым.Сабақ кезеңдеріне байланысты деңгейлык тапсырмалар арқылы оқытудың тиімді, белсенді оқытудың әдістерін қолдандымОқушылардың тапсырмаларды орындауға жағдай жасалынып берілді Сабақ барысында дереккөздер, диалог және қолдау көрсету және қортынды жасау әдістерін пайдаландым.
| Оқу мақсатына сай , бағалау критерийлеріне негізге алып сәйкес дескрипторлар құрып тапсырмаларды орындауға белсенді оқуды қамтамасыз етуде диалогка түсіп отырым. | . |
Рефлексия: Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəненеліктен? | Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға жазыңыз. Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдауСабақтың ең тиімді тұстары (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Тапсырма тиімді құрылғанының ең құнды жақтары (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Келесі сабағыңызды қалай жоспарлайсыз1.2. |