Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБАҚ: Тақырыбы: Тірі ағзалардың қасиеттері |
Мектеп: Қоянды орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 04.02.20жыл |
Мұғалімнің есімі: Цопон М |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 «д» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.4.2.1 Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу дағдысының деңгейі |
Білу және түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тірі ағзалар, өсімдіктер мен жануарлар туралы білу, сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқулықтағы мәтінмен танысады, оны оқиды және сол арқылы тірі ағзалардың ерекшеліктерін және маңыздылығын зерделейді. Жаңа термин сөздермен танысады.
биологиялық құбылыстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының құндылықтарына сүйене отырып, білім беру жүйесін жаңғырту мақсатында оқушыларға тірі ағзалардың қасиеттері туралы білім беру және терең меңгерту Еліміздің ұлан байтақ жерін үйрене отырып, отансүйгіштік қасиеттерін артыру, географиялық мәдениетке тарту. Өсімдік және жануарлар дүниесін қорғауға баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология – биосфера туралы ұғым қалыптастыру Химия- өсімдіктердегі фотосинтез үдерісін зерттеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Тірі және өлі табиғат туралы түсініктері қалыптасқан, тірі ағзаларды топтарға ажырата алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспарланған кезеңдер |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Дереккөздер Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 0-5 мин 5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық атмосфераны қалыптастыру. Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару, сыныптағы оқушыларды топқа бөлу. Сынып құрамын түгелдеу, тақтаға күн ретін жазу. Оқушыларды киндер сюрприз арқылы топқа бөлу І топ Жануарлар ІІ топ Өсімдіктер ІІІ топ Саңырауқұлақтар ІV топ микроорганизмдер Үй тапсырмасын: Жанартау жасау, эксперимент жасау. Жаңа сабақ «Миға шабуыл» әдісі арқылы -видео ролик тамашалау |
Парақша |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 10-20 мин
31-36 мин
36-37 мин
37-39 мин
|
Оқулықтағы мәтінмен танысып постер қорғау І-топ Жануарлар ІІ-топ Өсімдіктер ІІІ-топ Саңырауқұлақтар ІV-топ микроогрганизмдер Тірі ағзалардың қасиеттері әр топ бірлесіп орындайды -Тыныс алу - Қоректену - Өсу - Көбею -Қартаю -Тітіркенгіштік Дескриптор -Тірі ағзалардың қасиеттері жайлы біледі -тірі ағзалардың өмір сүруі ерекшеліктерін түсіндіреді -тірі ағзалардың өмір сүру кезеңдеріне назар аударады Бағалау: «ашық журнал» әдісі 2.Венн диаграммасы. Тірі организмдердің (өсімдіктер мен жануарлардың) жалпы белгілерін анықта ерекшелігі ортақ белгілері ерекшелігі
І топ Жануарлар- өсімдіктер ІІ топ Өсімдіктер – жануарлар ІІІ топ Саңырауқұлақ- микроогрганизмдер ІҮ топ микроогрганизмдер - саңырауқұлақ Дескриптор
Бағалау: «ашық журнал» әдісі
3.«Тірек сөздер» анықтамалар беру І топ организм, дем алу ІІ топ қоректену, тітіркендіргіштік ІІІ топ биологиялық құбылыстар, ІҮ топ өсу, даму Дескриптер - тірі ағзалардың тірек сөздерге аңықтама береді -тірі ағзалардың ерекшеліктерін зерделейді -тірі ағзалардың маңыздылығын түсіндіреді Бағалау: «ашық журнал» әдісі Ойланыңыз...... «Тамаққа қосатын ең жақсы тұздық -аш болу. Біз тамақтану үшін өмір сүрмейміз, біз өмір сүру үшін тамақтанамыз»- деген Сократтың сөздерін қалай түсінесіңдер?
Дескриптор
Бағалау: мұғалім бағалауы
Салыстыру сызығы
Дескриптор
Бағалау: «ашық журнал» әдісі мұғалім бағалауы
|
Оқулық мәтінімен танысу Плакатар, түрлі- түсті қағаздар, А4 парақшалары, суреттер
Дидактикалық материялдар
АКТ
Кеспе қағаздар
Плакаттар, түрлі түсті қағаздар, интернет материалдар стикерлер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 39-40 мин |
Мұғалім жалпы сабақ барысына, оқушылардың жұмыстарына «ашық журнал» әдісімен талдау жасайды. Рефлексия
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – А деңгейдегі оқушылар - Тірі ағзалармен танысып, тірек схемамен көрсетеді В деңгейдегі оқушылар - Өлі және тірі денелерді адам өмірімен байланыстырады С деңгейдегі оқушылар - Тірі ағзалардың адам өміріндегі маңызын түсіндіріп, тамақтану ережесін ойлап шығарады
|
Бағалау – «ашық журнал» әдісі. мадақтаймын, кері байланыс беремін. Өзін-өзі бағалау |
Қауіпсіздік ережелері әрдайым сақталады. Сабақ барысында құндылықтар дамытып отырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |