Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін
Оқу ісінің меңгерушісі Т.Каденова
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Сәндік қолданбалы өнер Күні: Сынып: 5 сынып |
Мектеп: № 113 Қаракөл орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Тоқбаев Ринат Бекетович |
||
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
Сабақтың тақырыбы |
Нобай дайындау |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.1.5.2-Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау. 5.1.4.1-Шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып жоспар дайындау |
||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Болашақ бұйымның нобайын орындай алады. Оқушылардың басым бөлігі: Нобайдағы түстік шешімді, жұмыстың орындау кезеңдерін анықтап жоспар құра алады. Кейбір оқушылар: Жұмыстың орындалу кезеңдерін анықтап жоспар дайындап қорғай алады. |
||
Бағалау критериі |
|
||
Тілдік мақсаттар |
Диалогке арналған тармақтар: Нобайды сипаттай алады. Жұмыс жоспарын түсіндіреді. Жұмыс жоспарын қорғайды. Жазылымға арналған тіркестер: Бұйымның орындалу реттілігі......... ..........нобайы бойынша қажетті құралдар............ Терминология: Нобай, бұйым, өру,тоқу, құрал-жабдық |
||
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамын баулу, өзгенің еңбегін бағалау. |
||
Пәнаралық байланыс |
Сурет, әдебиет, сызу. |
||
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта: бейнеролик, презентация, суреттер |
||
Алдыңғы білім |
Өру (тоқу) өнері, өру түрлері, материалдар мен құрал жабдықтарын, шартты белгілерін біледі |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы 5мин |
Оқушыларға психологиялық ахуал тудыру. Кабинетте өзін өзі ұстау техника қауіпсіздік ережесін ұстану мақсатында нұсқаулықты еске түсіру. «Біреуі артық» суреттер бойынша сабақтың тақырыбын ашу. Сабақтың оқу мақсатымен оқушыларды таныстыру. Топқа бөлінбестен бұрын «Бисерден гүл» жасаудың жұмыс барысы бойынша бейнеролик көрсету арқылы оқушыларға жоспар дайындаған кезде қай жайды ескеруі туралы ақпарат беру. Топқа бөлу: Оқушылар 3 түрлі суреті бар карточкалары арқылы 3 топқа бөлу. Топ басшысы сайланады. |
Презентация Бейнеролик Топқа бөлуге арналған суреттері бар карточкалар
|
||||||||||||
Сабақтың ортасы 12 мин 3мин 12 мин 3 мин |
Тапсырма №1. Топтық жұмыс Топтар сабақ басында көрсетілген бейнероликке, алдын ала дайындалған суреттерге сүйене отырып бисерден жасалған гүлдің түстік шешімін, пішіндерін, пропорциясын дұрыс қолданып нобай орындайды. Бұл тапсырманы орындауда «Идеялар тақтасы» әдісі қолданылды. Әр топ мүшесі өз идеясын ортаға салады. Топтар берілген уақыт ішінде, нобай салу барысында төмендегі тапсырмаларды орындап шығады.
Қалыптастырушы бағалау: «Галереяны шолу» әдісі бойынша топтық жұмысты мұғалім бағалайды. Яғни дискрипторлар бойынша нобайға шолу жасап шығады. Ұсыныстар мен түзетулер айтылады. Тапсырма №2. Топтық жұмыс Топтар нобай бойынша бұйымның жасалу кезеңдерін анықтап жұмыс жоспарын құрады. Әр топ болашақ бұйымның жасалу кезеңдерін анықтап жұмыс жоспарын жасайды. Жұмысты аяқтаған соң қысқаша қорғайды.
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бір бірін бағалайды. Жасыл түс – түсінікті жоспар. Сары түс - қосатын немесе түзейтін жерлері бар. Қызыл түс - мүлде түсініксіз жоспар. Сары түс пен қызыл түсті көрсеткен оқушылар ауызша себебін айтып кетеді. |
Суреттер, түрлі түсті ұарындаш, карындаш, өшіргіш, скечбук,
«Галлереяны шарлау» әдісі
Плакат, фломастер, стикерлер және т.б.
«Бағдаршам» әдісі |
||||||||||||
Сабақтың соңы 3мин
1мин
Үй тапсырмасы 1мин |
Топ басшысы топ мүшелеріне мадақтаулар, жігерлендіру сөздерін және себебін айтады. Мысалы: Мариям нобайды жақсы салғаны үшін жарайсың деймін. Солай кеудесіне стикер смайликтерді жабыстырады Кері байланыс «Көңіл күй» әдісі 3 түрлі көңіл күй суреттелген смайликтер арқылы сабақты бағалайды. Нобай бойынша қажетті құрал жабдықтар мен материалдарды әкелу. |
Стикер смайликтер
«Көңіл күй» әдісі |
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
|
Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттырып, назарын аудару үшін түрлі әдістер, бейнеролик пен суреттерді презентацияға салып қолдандым. Тапсырмаларды оңайдан қиынға қарай орындаттым. Мысалы № 1 тапсырмада барлық оқушылар нобайды әдемілеп сала алады, оқушылардың басым бөлігі түстік шешімді дұрыс қолданады. Ал кейбір оқушылар нобайды сапалы, яғни шынайы етіп, пропорцияларын дұрыс келтіреді. №2 тапсырмада оқушылар өз білімдерінің байланысты тапсырмаларды орындап шықты. Оқу мақсаты орындалды |
Тапсырмалар оқу мақсатынан алынған бағалау критерилері арқылы құрылды. Сол бағалау критерийлеріне дескрипторлар құрылды. Кері байланыс арқылы оқушылардың меңгеру деңгейін тексеріп, қателіктер түзетіліп отырды. № 1 тапсырма: топтық жұмысты «Идеялар тақтасы»әдісі жақсы қолданылды, әр оқушы өз идеясын ортаға салды. Топтар берілген уақыт ішінде, нобай салу барысында төмендегі тапсырмаларды орындап шығады.
№ 2 тапсырмада топтар нобай бойынша бұйымның жасалу кезеңдерін анықтап жұмыс жоспарын құрды. Көмек қажет оқушыларға ұсыныстар беріп, мадақтамалар айтып отырдым. |
Көркем еңбек кабинетінде өзін өзі ұстау нұсқаулығы қадағаланды. Сабағымда презентация, бейнероликті қолдандым. Сабағым сурет-нобай салуға, әдебиет – жұмыс жоспарын құруға, қорғауға, сызу сабағы нобай құру уақытында пропорцияны еске түсіруге көмек берді. |
|
Сабақ бойынша рефлекция |
|
||
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |