Экология- өмірдің
жүрегі
(ашық
сабақ)
Бөлім:
|
|
Педагогтің
Т.А.Ә.
|
Нұрғұжат
Қарақат
|
Күні:
|
16.03.202әж
|
Сынып:
6
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Экология- өмірдің жүрегі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
Табиғат
байлықтарын бағалауға, сақтауға, табиғатты аялай білуге,
қамқорлықпен қарай білуге тәрбиелеу және экология сабағында
балалардың шығармашылық қабылетін дамыту.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Табиғат
байлықтарын бағалауға, сақтауға, табиғатты аялай білуге,
қамқорлықпен қарай білуге тәрбиелеу және экология сабағында
балалардың шығармашылық қабылетін дамыту.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру
Кезеңі
Қызығушылықты ояту
8
мин
|
Ой шақыру: Балаларға экология
бойынша виде ролик көрсету. Көрген видео бойынша сұрақтар
қою.
«Сұрақ-жауап»
аялдамасы. 1.Қоршаған орта дегеніміз
не?
2.Экология дегеніміз
не?
3.Қорық дегеніміз
не?
4.Сіз табиғат қорғау үшін не
істедіңіз?
Экологиялық ұстанымды барлық
балалар бірге айтуға тапсырма беру; Табиғатты қорғау
үшін
бәріміз
күресейік,
Бір-бір ағаш
егейік.
Текке қарап
отырмай,
жасымыз бен
кәріміз,
Таза ауа үшін терімізді
төгейік.
|
Видео роликті көреді, қойылған
сұрақтарға жауап береді.
Экологиялық ұстанымды
бірге айтады.
|
ҚБ
Жарайсыңдар
|
Интереактифті
тақта
|
Сабақтың ортасы
|
№1жоба «Жанұзақ ауылының
экологиясы» Сатыбалды Мерей
№2 жоба «Экологиялық таза тағам» Жанарбеакқызы
Ділдә
|
Жасаған зерттеу жұмысын
қорғайды.
Жасаған зерттеу жұмысын қорғайды.
|
Жарайсың
Жарайсың
|
Интереактифті тақта, лабараториялық ыдыстар, зерттеу
нәтижесіндегі бұршақ өсінділірі.
Интереактифті тақта, жылыжай
макеті.
|
Сабақтың соңы
|
Экологиялық макет қорғау
«Тәлім- тәрбие
аялдамасы» қазақ халқының табиғатқа
байланысты тиым сөздерін жұптық жұмыс арқылы табуға тапсырма
береді
|
Балалар
өздернің жасаған экологиялық макетін топпен
қорғайды.
Балалар жұптасып тиым
сөздердің екінші бөлшектерін табады.
|
Жарайсыңдар
|
Балалардың жасаған экологиялық макеті.
Қазақтың тиым сөздері жазылған
қағаз қиындылары, тақта.
|
Талдау
Экология- өмірдің жүрегі атты ашық сабақ негізінен балалардың қоршаған ортағадегн
көз қарастарын жақсарту мақсатында және ізденістері мен
шығармашылықтарын дамыту мақсатында ұиымдастырылды. Сабақ барысында
оқушылырдың ойын жинақтау мақсатында видео ролик көрсетіліп
сұрақтар қоюмен басталды. Бұл балалардың өз шығармашылық қабылетін
дамыту мақсатында болған себепті кезек жоба қорғауға берілді.
Бірінші кезекте қорғалған жоба Сатыбалды Мерейдің «Қарапайым қар
жамылғысы көмегімен ауы тазалығын анықтау» Бұл жобада негізгі
мақсат: Жанұзақ ауылының ауа тазалығын анықтау блатын. Ауа
тазалығын анықтау мақсатында үш аймақтан қар жиналған болатын
Өскемен. Қ Қайсенов және Жанұзақ. Он төрт күндік зерттеу жұмысы
нәтижесінде Жанұзақ ауылының ауасы таза екені анықталды, бұның бәрі
тәжірибе барысында анықталып дәлелденді.
Екінші кезекткгі жоба Жанарбекқызы Ділдәнікі «Экологиялық
таза тамақ» бұл жоба барысында қазіргі кездегі ең зиянды тамақтарды
анықтап адам өміріне қаншалықты зиян екендігі туралы айтылды, ең
басыты мақсат таза тамақтарды анықтау болатын. Нәтижесінде: ауылда
өсірілген көкеністер және ақ өнімдері болды, сонымен қоса таза
тамаққа қазақтың ұлттық мейрамында жасалатын наурыз көже деп қосты,
себебі құрамындағы заттар ағзаға өте пайдалы. Жоба соңында жасаған
макеті жылы жайды көрсетіп өтті, осындай жылы жайды ауылған салсақ
деген ұсынысын жасады, себебі ауылымызда осындай жылы жайлар болса
қысы жазы таза өнімді пайдаланар едік деген қорытынды жасады.
Сабақтың ортасы балалардың өздері жасаған экологиялық макетті
қорғаумен аяқталды. Макетте табиғат бейнеленген бір жағы керемет
табиғат, екінші жағы экологиялық апаттарға ұшыраған табиғат болды.
Балалар осы макеттерін қоғау барысында өздерінің табиғатты қалай
аялау керектігін жәнеболашақ ұрпаққа тамаша табиғатты жеткізу
керектігін аитты. Сабақтың соңы «Ұлттық тәлім- тәрбие аялдамасымен
аяқталды. Бұл аялдаманың мақсаты балаларғаұлттық тәрбиені
насихаттау және естерінде қалдыру болды. Ата бабаларымыздан бізге
жетен экологиялық тәлім тәрбиесін ырым, тиым, мақал- мәтелдерін
есте сақтату мақсатында жасалған тапсырмалар болды. Нәтижесінде
балалар тапсырманы өте жақсы орындап
шықты.
Қорытындысында экология- өмірдің жүрегі атты ашық сабақ өз
деңгейінде жақсы өтті деген ойдамын. Болашақта ескеретін жағдай
үлгерімі төмен оқушыларға да тапсырмалар көп беріп экологиялық
білімдері мен шығармашылықтарын дамытыу.