Бекітемін ________
|
Бөлім: |
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Рысбаева Сырга Ертаевна |
|
|
Күні: |
26.01.2023ж |
|
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысқан: |
Қатыспаған: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тірі ағзалардың қасиеттері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.4.2.1- тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы: Тірі ағзалардың өздеріне тән ерекше қасиеттері мен белгілерін біледі. Көпшілігі: Тірі ағзалардың өлі ағзадан айырмашылығын түсіндіре алады. Кейбіреуі: Тірі ағзаларға тән ортақ қасиеттерін ажырата алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Топтық және жұптық, жеке жұмыс жасау барысында бір - біріне құрмет көрсету. |
|
|
Бағалау критерийлері |
1. Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін анықтайды. 2. Тірі ағзаларды қасиеттерін сипаттайды; 3. Табиғатқа қатысты үдерістерді ажыратады. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин. 3 мин 2 мин 5 мин |
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. 3.Оқушыларды топтарға біріктіреді. Оқушылар өздеріне ұнаған ою түстерін таңдайды. Психологиялық ахуал 3.Үй тапсырмасын тексеру: оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында тақтадан ұяшық таңдап сұрақтарға жауап береді. Бекіту сұрақтары 1.Жер сілкіну, сел, қар көшкіндері туралы не білесіңдер? 2.Қауіпті құбылыстар несімен қауіпті? 3.Өрт шығудың неше процентті адамның іс-әрекетінен болады? 4.Өрт болған жағдайда өзіңді қалай ұстауың керек? 5.Өрт құтқару қызметінің нөмері қандай? |
I топ ……….. II топ ……….. III топ ……….. IV топ ………. Оюдың түстері арқылы топқа бірігеді
1.Табиғаттың қауіпті құбылыстарына не жатады? 2.Табиғаттағы құбылыстар адамдарға қауіпті қатер төндіруі мүмкін бе? 3.Жер сілкіну қар көшкіндері қандай жерлерде болады? 4.Біз тұратын жерде қандай табиғи құбылыстар болады? 5.Қатты жел, бұршақ жауғанда, көктайғақ және қалың тұман түскенде,қандай қауіп төнеді? |
Ұтымды жауап берген оқушыларды мадақтау. Әр дұрыс жауапқа 1 балл. |
Презентация. |
|
Сабақтың ортасы 33 минут 10 мин 5 мин (3 мин) (5 мин) |
Оқушыларға суреттер таратылады. «Ұяшық тор» (Клетка) Тыңдалым алды сұрақтарды ұсынады. Бейнежазба көрсетеді. Plickers әдісі арқылы оқушыларға тест тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар мағынасы сәйкес суреттерді бір қатарға орналастырады. Тыңдалым алды сұрақтар. 1.Тірі ағзалардың өлі ағзалардан айырмашылығы? 2.Балықтар, қосмекенділердің тіршілік ету ортасы? 3.Құстарды зерттейтін ғалымдарды не деп атайды? Бейнежазба арқылы сұрақтардың дұрыс ауабын табады. Тапсырма№1 Тақтаға қарап тест сұрақтарын орындайды Жеке жұмыс |
Дескриптор арқылы бағалау. Әр дұрыс жауапқа 1 балл. |
Бейнежазба https://yandex.kz/video/preview/9361694952023386286 |
|
10 мин |
Тапсырмалардың нұсқаулықтарын түсіндіреді. |
Топтық жұмыс Тапсырма№2 1.Венн диаграммасын толтырады. Осы организмдердің ортақ белгілерін анықтайды. Ерекшеліктері неде? Олардың бәрі неге организмге жататынын түсіндіреді.
Тірі ағзалардың қасиетін анықтайды
Тірі ағзаларды сипаттау
|
Дескриптор арқылы бағалау. Жалпы-2 балл Тапсырманы орындайды. Дескриптор арқылы бағалау. Жалпы-3 балл 1. Мәліметтерді талдайды 2. Венн диаграммасын толтырады 3.Кестені толтырады. |
таратпа материалдар |
|
|
|
1. Сұрақ-жауап: -Сонымен тірі ақзалардың қасиеттері қандай екен? -Тірі ағзаның ең кіші бөлігі ол.. |
Дескриптор арқылы бағалау. Әр дұрыс жауапқа 1 балл. |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
«Әлеуметтік желілер» Рефлекция
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
Бекітемін ________
|
Бөлім: |
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Рысбаева Сырга Ертаевна |
|
|
Күні: |
26.01.2023ж |
|
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысқан: |
Қатыспаған: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тірі ағзалардың қасиеттері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.4.2.1- тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы: Тірі ағзалардың өздеріне тән ерекше қасиеттері мен белгілерін біледі. Көпшілігі: Тірі ағзалардың өлі ағзадан айырмашылығын түсіндіре алады. Кейбіреуі: Тірі ағзаларға тән ортақ қасиеттерін ажырата алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Топтық және жұптық, жеке жұмыс жасау барысында бір - біріне құрмет көрсету. |
|
|
Бағалау критерийлері |
1. Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін анықтайды. 2. Тірі ағзаларды қасиеттерін сипаттайды; 3. Табиғатқа қатысты үдерістерді ажыратады. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин. 3 мин 2 мин 5 мин |
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. 3.Оқушыларды топтарға біріктіреді. Оқушылар өздеріне ұнаған ою түстерін таңдайды. Психологиялық ахуал 3.Үй тапсырмасын тексеру: оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында тақтадан ұяшық таңдап сұрақтарға жауап береді. Бекіту сұрақтары 1.Жер сілкіну, сел, қар көшкіндері туралы не білесіңдер? 2.Қауіпті құбылыстар несімен қауіпті? 3.Өрт шығудың неше процентті адамның іс-әрекетінен болады? 4.Өрт болған жағдайда өзіңді қалай ұстауың керек? 5.Өрт құтқару қызметінің нөмері қандай? |
I топ ……….. II топ ……….. III топ ……….. IV топ ………. Оюдың түстері арқылы топқа бірігеді
1.Табиғаттың қауіпті құбылыстарына не жатады? 2.Табиғаттағы құбылыстар адамдарға қауіпті қатер төндіруі мүмкін бе? 3.Жер сілкіну қар көшкіндері қандай жерлерде болады? 4.Біз тұратын жерде қандай табиғи құбылыстар болады? 5.Қатты жел, бұршақ жауғанда, көктайғақ және қалың тұман түскенде,қандай қауіп төнеді? |
Ұтымды жауап берген оқушыларды мадақтау. Әр дұрыс жауапқа 1 балл. |
Презентация. |
|
Сабақтың ортасы 33 минут 10 мин 5 мин (3 мин) (5 мин) |
Оқушыларға суреттер таратылады. «Ұяшық тор» (Клетка) Тыңдалым алды сұрақтарды ұсынады. Бейнежазба көрсетеді. Plickers әдісі арқылы оқушыларға тест тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар мағынасы сәйкес суреттерді бір қатарға орналастырады. Тыңдалым алды сұрақтар. 1.Тірі ағзалардың өлі ағзалардан айырмашылығы? 2.Балықтар, қосмекенділердің тіршілік ету ортасы? 3.Құстарды зерттейтін ғалымдарды не деп атайды? Бейнежазба арқылы сұрақтардың дұрыс ауабын табады. Тапсырма№1 Тақтаға қарап тест сұрақтарын орындайды Жеке жұмыс |
Дескриптор арқылы бағалау. Әр дұрыс жауапқа 1 балл. |
Бейнежазба https://yandex.kz/video/preview/9361694952023386286 |
|
10 мин |
Тапсырмалардың нұсқаулықтарын түсіндіреді. |
Топтық жұмыс Тапсырма№2 1.Венн диаграммасын толтырады. Осы организмдердің ортақ белгілерін анықтайды. Ерекшеліктері неде? Олардың бәрі неге организмге жататынын түсіндіреді.
Тірі ағзалардың қасиетін анықтайды
Тірі ағзаларды сипаттау
|
Дескриптор арқылы бағалау. Жалпы-2 балл Тапсырманы орындайды. Дескриптор арқылы бағалау. Жалпы-3 балл 1. Мәліметтерді талдайды 2. Венн диаграммасын толтырады 3.Кестені толтырады. |
таратпа материалдар |
|
|
|
1. Сұрақ-жауап: -Сонымен тірі ақзалардың қасиеттері қандай екен? -Тірі ағзаның ең кіші бөлігі ол.. |
Дескриптор арқылы бағалау. Әр дұрыс жауапқа 1 балл. |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
«Әлеуметтік желілер» Рефлекция
|
|
||
шағым қалдыра аласыз



















