Материалдар / ашық сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
"Су апаттары" ашық сабақ
Авторы:
19 Қырқүйек 2023
165
6 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Мектеп:


Пән: география

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Класс:

Оқушы саны: 23

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

9.2В тарауы Гидросфера


Сабақтың тақырыбы

Су қорларының азаюы.

Су апаттары және оның алдын алу шаралары.

Кәсіби даму мақсаты:

«Дереккөздерді түсіндіру әдісі арқылы географиялық объектілер мен құбылыстарды талдау дағдыларын дамыту»

Оқу мақсаттары

9.3.3.4 су қорларының азаюына әсер етуші факторларды жіктейді және болашағына болжам жасайды

9.3.3.3 су апаттарын анықтайды және оның алдын алу шараларын ұсынады (жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде);


Сабақтың

Мақсаттары

  • су қорларының азаюына әсер ететін факторларды жіктейді

  • су апаттарын анықтайды

  • су апаттарының алдын алу шараларын ұсынады (жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде)

Бағалау критерийлері

Қолдану

Су апаттарының түрлерін анықтайды

Зерттеу

Су апаттарының алдын алу шараларын ұсынады;

  1. Дүниежүзіндегі су қорларының азаюына әсер етуші факторларды жіктей алады.

  2. Су қорларының болашағына болжам жасай алады.

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология: су тасқыны, сел, қар көшкіні

Оқытудың тілдік мақсаты:   Тақырыпқа байланысты мәтіндерді оқиды және зерттеу, сыныптастарымен бірлесе отырып қорытындыларын (оқу, жазу, сөйлеу, тыңдау дағдылары) түсіндіндіреді (презентация, буклет, диалог т.б.).

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:   Меніңше…

Аз уақытта, келешекте............. мүмкін.

Дегенмен, ұзақ уақытта болашақта…..........

Құндылықтарды

дарыту

- жұптық және топтық жұмыстар орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға деген құрмет;

- топтық жұмыстарды орындау барысындағы ынтымақтастық;

- өз пікірін білдіру барысындағы ашықтық;

- топтық жұмыстар, креативті шығармашылық ізденістер барысындағы еңбек және шығармашылық;

- білімін тереңдету, қажетті материалдарды табу, оған талдама жасау мақсатында өмір бойы оқу.

Пәнаралық

байланыстар

Өнер, информатика, экология экономика

Дифференциация

- оқушының жеке күтілетін нәтижесін белгілеу;

- оқушыға жеке көмек көрсету;

- оқу материалдарымен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдау.

АКТ қолдану

дағдылары

Осы сабақта оқушылар қандай интернет ресурстарынан қажетті ақпарат іздейді.

Бастапқы білім

Бастапқы білім деңгейі 7 сыныптардағы «Гидросфера» тарауы мақсаттарында қамтылған.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


5 мин


Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу

  • Назарларын сабаққа аудару

  • Психологиялық дайындық. Көңіл-күйлерін сұрау






5 мин







5 мин

Тапсырма 1. Мәтінмен жұмыс

«Инсерт» әдісі

«ν» -егер сіздің оқып отырғаныңыз, сіздің білгеніңізбен сәйкес келсе немесе сіз білемін деп ойлағандай болса мәтіннің шетіне «ˠ» белгісін қойыңыз.

«-» - егер оқып отырған ақпарат сіз білген ақпаратпен сәйкес келмесе немесе басқаша болса, онда «-» белгісін қоясыз.

«+»- егер алынған ақпарат,сіз үшін жаңа , бұрын естімеген болса, «+» белгісін қоясыз.

«?» - егер ақпарат сізді таңқалдырса немесе осы тақырып бойынша тереңірек білгіңіз келсе «?» белгісін қоясыз

Топтар мәтін бойынша бір – біріне сұрақтар қояды




10 мин

Картамен жұмыс. Жұптық жұмыс

Картадағы және мәтіндегі ақпараттарды негізге ала отырып дүниежүзіндегі су қоры бойынша төмен елдердің су қорларының азаюына әсер етуші факторларын анықтап, болашағына болжам жасаңыз. (жұмысты түрлі формада ұсынады:ведио, инфографика, постер, презентация)






10 мин








5 мин

Жеке жұмыс.

Су ресурстары бағанды диаграмма пайдаланып төмендегі тапсырмаларды орындаңыз:

а.Тұщы су қоры тапшы мемлекттерді жазыңыз:

b. Су ресурстарының азаюының негізгі үш себептерін анықтаңыз

с. Су ресурстарының азаюынан туындайтын үш мәселені сипаттаптаңыз

d. Су ресурстарының азаюынан тоқтататын үш шешу жолын ұсыныңыз.

Бағалау критерийлері

Дескрептор

Дүниежүзіндегі су қорларының азаюына әсер етуші факторларды жіктей алады.

Су ресурстары картасын пайдалана отырып тұщы су көздерінің азаю себептерін одан туындайтын себептерді анықтап, шешу жолдарын ұсынады.

Су қорларының болашағына болжам жасай алады.

Дүниежүзіндегі елдердің су қорларының болашағына болжам жасайды


Зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады




3 мин

Ұйымдастыру

Оқушылардың назарларын сабаққа аудару

Топқа бөліну. Топ мүшелеріне рөлдер бөліп беру (топ басшысы, уақыт шектеуші, хатшы, баяндаушы)






5 мин

Қызығушылықты ояту

Топтар тарсиа мейкер жаттығуы арқылы, сұрақтардың жауабын таба отыра, түрлі фигулалар құрастырады

Әрбір топ фигура ішінен бірнеше ақпаратты оқиды

Бағалау: өзін-өзі тексеру (презентациядағы жиналған дұрыс фигура және дұрыс сәйкестіктер көрсетіледі)






2 мин

Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.

  1. Презентациядан түрлі суреттер көрсетіледі. Оқушылар суреттерді сипаттайды.

  2. Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар сабақтың тақырыбына шығады. Сұрақ қою және сұрақтарға жауап беру арқылы, сабақ мақсатын болжайды

  3. Сабақ мақсаттары мен бағалау крийтерийлері анықталады



5 мин

Терминдермен, жаңа сөздермен жұмыс жасау

Апат дегеніміз не?

Апат - (гр. katastrophe - өзгеріс, төңкеріс) кенеттен болған ауыртпалық; арты қайғыға соқтыратын жағдайлар - қирау, бүліну, жойылу

Бейнебаянмен жұмыс

Су апаттары туралы репортаж көреді.







5 мин

Су тасқыны – бұл қардың еруі, жауын-шашын, суды желмен айдаған және кептелу кезінде өзендердегі, көлдер мен теңіздердегі су деңгейінің көтерілуі нәтижесінде жерді айтарлықтай су басу

Сел – тау өзенінің өз арналарынан кенеттен көтеріліп, деңгейінің күрт өзгеруі және тау жыныстарының бұзылуынан болатын қуатты ағын.

Қар көшкіні – тау шыңдары мен беткейлеріндегі қар және мұздықтардың төмен қарай сырғуы және секундына 20-30 метр жылдамдықпен қозғалатын қар жиыны.

Су апаттарының себебін, салдарын анықтайды








10 мин




















10 мин

ТОПТЫҚ ЖҰМЫС

1 ТОП – ЖАЗУШЫЛАР (су апаттары туралы репортаж жасайды (мәлімет жинайды)

  • Тапсырма дескрипторы:

  • Су апаттарының түрлерімен таныстырады, анықтамасын береді

  • Су апаттарының белгілерін сипаттайды

2 ТОП – ЗЕРТТЕУШІЛЕР (картамен жұмыс жасайды)

  • Тапсырма дескрипторы:

  • Қазақстан территориясы бойынша су апаттарының (су тасқыны, қар көшкіні, сел) таралуын картадан көрсетеді

  • Таралу себебін түсіндіреді

3 ТОП – САРАПШЫЛАР («фишбоун» әдісі арқылы су апаттарын талдайды)

  • Тапсырма дескрипторы:

  • Балық қаңқасына су апаттарының себебі мен салдарын анықтайды

  • Қорытынды жазады

4 ТОП – СУРЕТШІЛЕР (су апаттары туралы инфографика жасайды)

  • Тапсырма дескрипторы:

  • Су апаттарын алдын-алу бойынша инфографика жасайды

Бағалау: оқушылар ұнаған жұмысына стикерге кері байланыс жазып, іледі



Бекіту:

Оқушылар сабаққа байланысты білімдерін жинақтап, 1 сөйлемнен айтып шығады


Сабақтың соңы



3 мин

Кері байланыс. Рефлексия

Сұрақ

Сауалнама

Мен сабақта ....... жұмыс жасадым

Белсенді/Селқос

Сабақтағы өзімнің жұмысыма ........

Ризамын/Риза емеспін

Сабақ мен үшін ....... болып көрінді

Қысқа/Ұзақ

Мен сабақта .....

Шаршамадым/Шаршадым

Менің көңіл күйім ......

Жақсарды/Нашарлады

Сабақ материалы мен үшін ......

Пайдалы/Пайдасыз

кері байланыс (office.com)

кері байланыс (office.com)

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы

Қабілеті жоғары оқушылар:

  • Топта ұйымдастыру жұмыстарын  орындай алады;

  • Сабақ бойындағы тапсырмалар оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады.

Қабілеті орта оқушылар:

  • Мәтін оқи отырып, тапсырмаларды орындауда осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді;

  • Тақырыпқа қатысты тапсырмаларды орындайды

Қабілеті төмен оқушылар:

  • Тапсырмаларды топта орындайды

  • Кескін картаға елдерді қоныстануына байланысты белгілейді

  • Мұғалімнің қолдауы;

  • Кері байланыс береді

  • Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;

  • Оқушылар өзара бағалайды;

  • Қалыптастырушы бағалау


 

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!