Сабақта меңгерілетін оқу
мақсаттары
|
7.2.1.1-Күрделі шығармашылық
идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі
техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді
таңдау және негізделген түрде
анықтау
|
Басталуы
|
Оқушылармен сәлемдесу.
Құндылықтарды еске түсіру.
Сабақтың басында оқушылардың
дайындығын тексеру.
Сабақ басында техника
қауіпсіздігі мен санитарлы-гигиеналық нормалар туралы нұсқама
жүргізу.
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты:
Алған білімдері мен тәжірибелерін қолдана отырып болашақ іс –
әрекеттерін анықтау және шығармашылық қызметін
жоспарлау
Дескриптор:
-
Білім
алушы
-
Болашақ іс-әрекеттерін
анықтайды;
-
Шығармашылық қызметін
жоспарлайды;
-
Батикке арналған жұмыс құралын
дайындауды үйренеді;
-
Матаға сурет нобайын
салады.
Үй тапсырмасына
шолу
Гжель
кескіндемесі
Хохлома
кескіндемесі
Батик кескіндемесіне қысқаша
тоқталып, мәлімет беру
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне
сәттілік тілейді.
|
Қалыптастырушы
бағалау: Бірін –бірі
бағалау.
|
Оқулықтағы түсініктемелер мен
берілген суреттер
|
Ортасы
|
Қазақстандық суретші Камила
Жапалова еңбектерімен таныстыру, ерекшелігін атап
өту.
Батик жасау түрлеріне
тоқталу:
Штапм
Кракле
Түйінді
Батик жасауға
дайындық:
Сұрақ-жауап
айдары:
-
Балалар, осы сұрақтарға дұрыс
жауап беріп жасырылған суретті ашуымыз
керек
-
Бұйымның нобайын жасауды неден
бастайды?
Жауабы: Бұйымның көлемін,
пропорциясын жобалау
Жауабы: Жұмыс барысы, нобай,
құрал-жабдықтарды есептеу
Жауабы: Өмірде, тұрмыста
әсемдікті, дизайн элементі ретінде қажет.
(Ж)(Қ) Сарамандық
жұмыс
Жасалу ерекшеліктерін
түсіндіру.
Оқушыларға сарамандық жұмысты
орындау үшінтүрлі көрнекілік, иллюстрациялық және
видеоматериалдарды (халық қолөнер бұйымдары немесе көркемдік жазба
техникасында орындалған сәндік-қолданбалы өнер заттарының
иллюстрацияларын) қолдануына ұсыну.
|
Оқушылар топтасып
ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу
дәптеріңе жазып, суретке
түсіреді.
Оқушылар бұл тапсырманы жұпта
бағалайды.
|
Дискриптор
Қоршаған
ортадағы визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде
анықтауды үйренеді;
күрделі
шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары
мен тәсілдерімен жұмыстарды орындауға үйренеді.
|
|
Аяқталуы
|
Сабақты
қорыту
Зымыран
сұрақтар:
-
Батик өнері қай елде
шықты?
-
Батиктің қандай түрлері
бар?
-
Батиктен қандай бұйымдар
жасауға болады?
-
Батик сөзі қандай мағына
береді?
-
Қазіргі заманда батик өнері
қажет пе?
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін
оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды
талқылау
«Бағдаршам» әдісін
қолдану
|
|
Оқушылардың айтқан
жауаптарына пікір қалдыру.
|
|