Материалдар / Ашық сабақ. 1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы көтеріліс
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. 1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы көтеріліс

Материал туралы қысқаша түсінік
1836-1838 жылдардағы Бөкей ордасындағы көтеріліс
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Тексерілді» __________Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

Бөлім:

Отарлау және ұлт-азаттық күрес

Педагогтің аты-жөні:

Насыр Ж.

Күні:

14.12.2022 жыл

Сыныбы: 7 «З»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

136-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі

Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

7.3.1.5. қазақ халқының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау

7.3.1.6. ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Ұлт-азаттық көтерілістің алғышарттарын біледі;

Көпшілік оқушылар үшін:

Көтерілістің ірі шайқастары мен орталықтарына баға береді ;

Кейбір оқушылар үшін:

Көтерілістің жеңілу себептері мен тарихи маңызын талдайды.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

10 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Оқушыларды «Classtools» әдісі арқылы топтарға біріктіру.


Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында Wordwall бағдарламасы арқылы сұрақтарға жауап береді:

Сұрақар:

1.Сібір қырғыздары туралы жарғы шыққан жыл

2. Орынбор қырғыздары туралы жарғы шыққан жыл

3. Сібір қырғыздарының жарлығын жасады

4. Орынбор қырғыздарының жарлығын жасады

5. 1822 жылғы жарлық бойынша әр болыста қанша ауылдан шоғырланды 

6.1822 жылғы жарлық бойынша округтерді кім басқарды

7. 1822 жылғы жарғы бойынша қандай ауруға екпе жасауға міндеттелді

8. 1824 жылы жарғы бойынша кіші жүз аймағы нешеге бөлінді

9. Әрбір округте қанша емшіден бекітілді 

10. 1822-1824 жылдары қазақ жеріндегі реформаларды қабылдаған орыс патшасы

11. Ертістің оң жағалауындағы Семей ішкі округі құрылған жыл

12. Алатау ерекше округі құрылған жыл

13. Орынбор қырғыздары туралы жарлық бойынша әрбір отбасына салынатын түтін салығының мөлшері

14. Сібір қырғыздарының жарлығы бойынша халыққа салынған салық мөлшері

15. Аға сұлтандыққа шыққан тегi Шыңғыс әулетiне жатпайтын адамдар сайлауға түсе бастаған жыл

«Classtools» әдісі арқылы 3 топқа бірігеді.


1 топ- Исатай

2 топ-Махамбет

3 топ- Жәңгір



Оқушылар өз ойларын ортаға салады.



Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу










Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Оқулық, жұмыс дәптерлер,

Слайд,

Стикерлер.

Топ аты жазылған қағаздар








Жаңа сабаққа кіріспе

7 мин.


Ұжымдық жұмыс.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы видеоролик көрсетіп, жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.


Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Интерактивті тақта

Видеоролик


Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.


Т оптық жұмыс

15 мин.

1-тапсырма.

«Постер қорғау»

1 топ- Исатай «Көтерілістің шығу себептері»

2 топ-Махамбет

«Ірі орталықтары мен хан ордасын қоршауы»

3 топ- Жәңгір

«Жеңілу себептері мен тарихи маңызы»


Дескриптор

- Көтерілістің басталу себептерін толыққанды талдайды

-Көтеріліс кезінде болған ірі шайқастар мен хан ордасын қоршауға алынғаны туралы айтады

-Махамбет пен Исатай бастаған көтерілістің жеңілу себептері мен қазақ тарихында алатын орны жайлы сипаттайды

Топтар бір-бірімен ой бөліседі.



Мәтіннен ең маңызды, маңызды, жеткілікті түрдегі маңызды ақпаратты анықтайды.


Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Интерактивті тақта

Оқулық

Сурет

Қосымша мәліметтер


Б екіту

5 мин.


2-тапсырма.

«Белгілер сөйлейді» әдісі.

Әр топқа өз тапсырмасына қарай белгілермен немесе таңбалармен арнай тапсырма беріледі.

Кестеде берілген сұрақтардың дұрыс немесе бұрыстығын белгілеп шығады

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.



Дескриптор:

-Берілген шашыраңқы әріптерді жинақтау арқылы керек деректерді жазу









Сабақтың соңы


Кері байланыс

3 мин.

.


«ҚҚҚ» әдісі.

1-құнды

2-қызық

3-қиын

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.



Оқу тапсырмасы:

Бүгінгі тақырыпты туралы қосымша ақпарат көздерінен оқып, оқулықтың 87-бетіндегі сұрақтарды орындау

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.







Жаңа сабақты қосымша ақпарат көздерінен оқып, тест тапсырмасын орындайды

Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

Дескриптор:

-Қосымша ақпараттан жаңа сабақты оқиды

-Тест орындайды



Shape1



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!