Материалдар / Ашық сабақ 1916жылғы ұлт-азаттық қозғалыс 9-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ 1916жылғы ұлт-азаттық қозғалыс 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
жас мамандарға арналған ҰБТ-ге әдістемелік көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Желтоқсан 2019
1018
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Маштаков Мұхамбет Исатайұлы

БҚО Казталов ауданы

Қоныс ОЖББМ

тарих пәнінің мұғалімі


Сыныбы: 9



Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт –азаттық қозғалыс

Мақсаты:


Ұлт-азаттық қозғалыстың сипаты мен нәтижесі туралы білім беру

Күтілетін нәтиже:

А) Көтерілістің басшылары, себептері мен нәтижесін біледі

В) Көтерілістің ірі орталықтарында болған оқиғаларды салыстырып сипаттайды

С) Көтерілістің маңызына өз ойларын қосып, баға береді

Негізгі дерек көздері

Оқулық (9-сынып), Қазақстан картасы, ноутбуктер,SWOT кестесі, тест сұрақтары,кері байланыс парағы, стикер парақшалары,маркерлер

Бағалау көздері

Формативті (топтық өзара бағалау) / суммативті (тақырыптық тест)

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Ұйымдастыру.

Сәлемдесу. «Бөлмедегі заттар» ойсергегін ұйымдастыру.

Сыныпты екі топқа («Жетісу» «Торғай») бөлу

«стикердегі диалог» әдісі арқылы үй тапсырмасына шолу жасау.



Оқушылар сыныптағы кез-келген затпен өзінің көңіл-күйін білдіреді.

Мұғалімнің нұсқауымен стикерлерді таңдап сол бойынша екі топқа бөлініп отырады.

Стикерде бір сұрақ пен бір жауап беріледі. Оқыған сұрақтың жауабы өзгенің стикерінде беріледі. Сұрақтың жауабын тапқан оқушы сұрағын оқиды, осылай сұрақ-жауап тұйықталғанша жалғаса береді.

Тұсаукесер

Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерін оқушыларға баяндап өту.



Ой қозғау сұрақтары арқылы жаңа тақырыпты ашу.



Оқушылар мұғаліммен бірігіп, талқылайтын тақыырыптың мақсаты мен күтілетін нәтижелерін айқындайды.

Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.




Негізгі бөлім


Екі топқа тақырыпқа шолу жасап шығуға уақыт береді Оқушыларға жаңа тақырыпты түсінуі үшін «SWOT кестесі» әдісі арқылы берілген тапсырманы орындап, талқылауды ұсынады.


Қаупі Мүмкіндігі


Әлсіз тұстары Күшті жақтары


«Ұсыныс-жұлдыз» беру әдісі арқылы белсенділерді, баяндауларын, тақырыптың ашылуына баға беруді сұрайды.


Смайликтер арқылы бағалау

«Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі арқылы негізгі бөлімді

пысықтайды.Тапсырманы екі шеңбер түрінде(оқушылар боас шеңберге тақырыпқа қатысын теріп жазады), немесе парақшаларға мәтін ретінде(тақырыпқа қатысты сөйлемдердің астын сызады) ұсынуға болады.


Ырғыз,Торғай уездерінде дала ақсүйектерінің 9 өкілі хан сайланды.Қарашақ болысында Н.Қияшев хан сайланды. Атаман Дутов Орынборды басып алды. Түркістан өлкесінде 347 адам атылды. Қарқара жәрмеңкесін 5 мың көтерілісші басып алды.372 толқулар мен көтерілістер орын алды


Оқушылар тақырыптың өзекті тұстарын, өз ойлары мен көзқарастарын байланыстыра отырып кесте бөлімдеріне түсіреді.Жұмыстарын бір-біріне баяндайды, ұсынылған критерийлер бойынша өзара топтық бағалау жүргізеді.









Ұсынылған сөздердің ішінен тақырыпқа қатыстыларын тауып сыныпқа баяндайды,мұғалімен бірлесе жалпылама тексереді.


Қорытынды


























































































Сабақ соңындағы кері байланыс









Үйге тапсырма


Сабақты қорытындылау,суммативті бағалау жүргізу мақсатында бағалау шкаласымен бірге «қалыптастырушы тест» ұсынады.

1.1916ж.ұлт-азаттық көтерілістің негізгі себебі болған Патша жарлығы шықты

А) 1916ж. 25 мамыр

В) 1916ж. 25 маусым

С) 1916ж. 25 шілде

Д) 1916ж. 25 тамыз

Е) 1916ж. 25 қазан

2.1916ж. Патша жарлығына сай тыл жұмыстарына бұратана халықтардан Түркістан мен Дала өлкесінен қанша адам алу көзделді

А) 200 мың

В) 300 мың

С) 400 мың

Д) 500 мың

Е) 600 сың

3. «Қазақ» газетінде жарияланған «Тағы да соғыс» атты мақаланың авторы

А) Т.Рысқұлов

В) Ә.Бөкейханов

С) А.Байтұрсынов

Д) М.Дулатов

Е) С.Сәдуақасов

4. 1916ж. көтеріліске шыққан халықтың бірінші кезекте атқарған шаралары

А) жазалаушылармен шайқасты

В) орталықтарды басып алды

С) отарлауға дейінігі мемлекеттік басқару жүйесін қалпына келтірді

Д) патша үкіметіне өтініш-хаттар жолдады

Е) қазақ ауылдарын тонады

5. «Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды» деп жазды

А) Т.Рысқұлов

В) Ә.Бөкейханов

С) А.Байтұрсынов

Д) М.Дулатов

Е) С.Сәдуақасов

6. 1916ж. Ырғыз,Торғай уездерінде хан сайланған дала ақсүйектерінің өкілдері саны

А) 6

В) 7

С) 8

Д) 9

Е) 10

7. 1916ж. ұлт-азаттық көтерілістің ірі орталықтары

А) Семей,Ақмола

В) Торғай,Жетісу

С) Орал, Торғай

Д) Ырғыз,Орал

Е) Әулиеата,Жетісу

8. 1916ж.20шілдеде Түркістан өлкесінің генерал-губернаторы болып тағайындалды

А) Перовский

В) Фольбаум

С) Колпаковский

Д) Куропаткин

Е) Сперанский

9. 1916ж. көтерілістің Жетісудағы жетекшісі

А) А.Иманов

В) Ж.Мәмбетов

С) Т.Бокин

Д) Ә.Жанбосынов

Е) Б.Әшекеев

10. 1916ж. көтерілістің Торғайдағы жетекшісі

А) А.Иманов

В) Ж.Мәмбетов

С) Т.Бокин

Д) Ә.Жанбосынов

Е) Б.Әшекеев

11. 1916ж. көтерілістің Қарқарадағы жетекшілерінің бірі

А) А.Иманов

В) Ж.Мәмбетов

С) Т.Бокин

Д) Ә.Жанбосынов

Е) Б.Әшекеев

12. 1916ж. тамыз айында 5 мың көтерілісші басып алған жәрмеңке

А) Қоянды

В) Тайыншакөл

С) Петровка

Д) Қарқара

Е) Жаркент

13.1916ж. көтеріліс кезіндегі Жетісу генерал-губернаторы

А) Перовский

В) Фольбаум

С) Колпаковский

Д) Куропаткин

Е) Сперанский

14. 1916ж. қазан айында Торғайды қоршаған А.Иманов әскерінің саны

А) 5 мың

В) 10 мың

С) 15 мың

Д) 20 мың

Е) 25 мың

15. 1916ж. Қазақ жеріндегі қазақтардың саны кеміді

А) 600 мыңға

В) 800 мыңға

С) 500 мыңға

Д) 1 млн-ға

Е) 300 мыңға


Бағалау нормалары:


Балл

Баға

13-15

«5»

8-12

«4»

0-7

«3»



Кері байланыс парағын таратады.




§4. қайталау

Көтеріліс басшыларына сипаттама жазып келу


Оқушылар тақырыптық қорытынды тест сұрақтарына жауап беру арқылы жаңа сабақты бекітіп қорытындылайды,өзара бағалау жүргізеді.






















































































Оқушылар ұялы телефон суреттеріне бір-біріне сабақ барысындағы жұмыстары үшін, мақтау сөздерін жазады. Кейбіреуін сыныпқа оқытуға болады




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!