Материалдар / Ашық сабақ 4-сынып А. Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің іліміндегі өмірдің мақсаты
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ 4-сынып А. Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің іліміндегі өмірдің мақсаты

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға А. Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің іліміндегі өмірдің мақсаты туралы түсіндіре отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қараша 2021
373
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

Ғасырлар даналығы

Педагогтың аты – жөні


Күні


Сынып: 4

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

3

Сабақтың тақырыбы

А. Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің іліміндегі өмірдің мақсаты

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Адамның өмірлік мақсаты

Құндылығы

Ақиқат

Қасиеттері

Білім іздеу, қарапайымдылық, кішіпейілдік.

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға А. Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің іліміндегі өмірдің мақсаты туралы түсіндіре отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу.

Міндеттері

  1. Білімділік: Оқушыларға өмір бойы білім іздеу керектігін үйрету.

  2. Дамытушылық: Оқушылар бойындағы кішіпейілдік қасиеттерін дамыту.

  3. Тәрбиелік: Оқушыларды қарапайымдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті


Оқушының әрекеті

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Жағымды көңіл – күй


5 Т – ережесі:

    1. Тәртіп.

    2. Талап.

    3. Тыныштық.

    4. Тазалық.

    5. Татулық.

«Нұрға бөлену» мәтінін оқу

5Т ережесін еске түсіреді


Көздерін жұмып отырады.

Алған әсерлерімен бөліседі.

«Хрустальная грусть» композициясы

  1. Үйге тапсырманы тексеру

«Талаптыға нұр жауар» мәтінін оқып келу.

Сұрақтар:

Қос ана Абайға қандай тәрбие беруді көздеген еді?

Абайдың мінезінде қандай ерекшелік болды?

Жас Абайдың ауыз әдебиетін сүюі неден байқалады?

Ел тарихына қызығушылық Абайға қалай әсер етті?

Талдау бойынша сұрақтарға жауап береді

Оқулық.

wikipedia.org

  1. Сабақтың дәйексөзі.


Ғылым таппай мақтанба,

Орын таппай баптанба.

Абай Құнанбаев

Абай (Ибраһим) Құнанбайұлы (1845-1904) — ақын, ағартушы, жазба қазақ әдебиетінің, қазақ әдеби тілінің негізін қалаушы, философ, композитор, аудармашы.

Сұрақтар:

1. Орын таппай баптанба дегенді қалай түсінесіз ?

2. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз?


Оқушылар бір неше рет қайталап, дәптерге жазып алады. Талдау сұрақтарына жауап береді.


  1. Оқиға айту (Әңгіме)

Абай Құнанбайұлы

(1845 - 1904)

Абай – қазақ халқының ұлы ақыны. Ол 1845 жылы 10 тамызда Семей облысы Шыңғыстаудың баурайында Қасқабұлақ қайнарының маңында дүниеге келді. Оның азан шақырып қойған аты – Ибраһим.

Алайда сүйікті немересін Зере әже: «Абай болсын, аман болсын», - деп, Абай атап кеткен.

Абай – текті жердің баласы. Оның арғы атасы Ырғызбай тобықты руының батыры болған. Әкесі Құнанбай баласының дарынын ерте жастан-ақ байқайды. Ал Зере әжесі мен Ұлжан анасы қазақтың ауыз әдебиетіне қызығатын Абайды поэзия мен шығармашылыққа баулыған жандар. Әсіресе халық ауыз ертегілері мен жыр-дастандарды бала Абай сүйіп тыңдайтын.

Абай әуелі ауылдағы Ғабитхан молдадан сауатын ашады, сосын 3 жыл медреседе оқиды. Ол бірнеше тілдерді оқып үйренеді, озат шәкірт атанады.

Абай бала жасынан кітапқа құмар болды, араб-парсы және көне түркі әдебиетінің үлгілерімен танысты. Абай қазақтардың дәстүрлі әдет-ғұрып заңы мен ислам дінінің қағидаларын терең меңгерді. Абай халық ауыз әдебиетінің үлгілерін өте жақсы білді. Мектеп қабырғасында оқып жүрген кезінде-ақ өзінің алғашқы өлеңдерін жаза бастады.

Ақынның «Жаз», «Күз», «Қыс», «Жазғытұры», «Ғылым таппай мақтанба», «Интернатта оқып жүр», «Сегіз аяқ» өлендерінің сол кездегі адамдардың тұрмыс жағдайларын түсіну үшін маңызы зор. Мысалы:

Бес дұшпаның, білсеңіз.

Талап, еңбек, терең ой,

Қанағат, рақым, ойлап қой.

Абай қазақ қоғамын ерінбей еңбек етуге шақырды. Өзінің кейбір замандастарының бойындағы жаманшылық мінездерді — жалқаулықты, еңбексіздікті, көрсеқызарлықты, алауыздықты, надандықты жеріне жеткізе әшкереледі.


Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар:

1. «Адам болам десеңіз» деген өлең жолын қалай түсінесіңдер?

2. Адам бойындағы жақсы қасиеттерді дамыту үшін не істеу керек?

3. Достарыңның бойындағы ізгі қасиеттер туралы әңгімелеп беріңдер.


  1. Шығармашылық жұмыс.

1 - тапсырма

Абайдың даналық сөздері

Абай атаның даналық сөздеріндегі көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып жазады


  1. Жобалау қызметі




  1. Топпен ән айту

Абай біздің бабамыз

Өлеңін жазған Әбдіраш Жарасқан

Әнін жазған Баянғали Әлімжан


Оқушылар мұғаліммен бірге ән шырқайды

Тақтада ән мәтіні көрсетіледі


  1. Үйге тапсырма

Жастарға (Үзінді) Шәкәрім Құдайбердиев.

Оқушылар үйге тапсырманы жазып алады

Оқулық

  1. Сабақтың қорытынды сәті.


Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық.













Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!