Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ 5-сынып Тақырыбы: Айға сапар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ашық сабақ
Қазақ тілі 5-сынып
Бөлімі: 9.Аспан әлемінің құпиялары
Тақырыбы: Айға сапар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.Аспан әлемінің құпиялары |
Мектеп: №11 Б.Момышұлы атындағы ЖОМ |
|||||||||||||
Күні:19.04.2018 |
Мұғалімнің аты- жөні: Нурмаханбетова М. |
|||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Айға сапар |
||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.Т/А4.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы ойды анықтау; 5.ӘТН4.5.Төл сөз,төлеу сөз,автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдыру. |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
1. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды; 2.Төл сөз,төлеу сөз,автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін біледі, төл сөзді төлеу сөзге айналдырады. |
|||||||||||||
Тілдік мақсат: |
Тірек сөздер мен терминдер: Аспан әлемі,шоқжұлдыз ай,күн,жер,жұлдыз,ғаламшар-3тілдік баламасы. |
|||||||||||||
Бағалау критерилері |
1.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтай алады; 2.Төл сөз,төлеу сөз,автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін біледі, төл сөзді төлеу сөзге айналдыра алады. |
|||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жаратылысқа деген сүйіспеншілік, табиғатты сүюге тәрбиелеу. |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
қазақ әдебиеті,жаратылыстану. |
|||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
"Жүректен-жүрекке","Допты лақтыру","Бұрыш "стратегиясы,"Суретті құрастыр","Диалогті сұхбат" |
|||||||||||||
Бастапқы білім |
Қазақ халқы және астрономия. |
|||||||||||||
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут |
Сәлемдесу.Түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: "Жүректен-жүрекке "әдісі арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру. Сынып реттілігін қадағалау. Қораптан күн,жұлдыз,айдың суреттерін алғыза отырып,топқа бөлу. 1.Үй тапсырмасы бойынша "Допты лақтыру"әдісімен өткен сабақты пысықтайды. 2.Бір-бірімен байланыса отырып әр топ толық жауап ұсынады. Аспан денелері,шамдары туралы деректері + ай мен күн туралы + 3 тілде баламасы + қосымша ізденген деректері. Оқушылардың өз ойларын айтуға үйрете отырып,тақырып бойынша қаншалықты түсінгендерін анықтау. Мұғалімнің кері байланысы |
1-топ: "күн" 2-топ: "Ай" 3-топ: "Жұлдыз" "Допты лақтыру" |
||||||||||||
Сабақ ортасы 18 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақтың соңы 6 минут Кері байланыс 2 минут |
Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Оқулықта берілген сұрақтар бойынша оқушыдан жауап алынады.
"Бұрыш"стратегиясы.Топпен жұмыс Мұғалім оқушыларға тыңдалым мәтінінің негізінде проблемалық сұрақ қояды.Оқушылар алдында "келісемін", "келіспеймін", "екі ойлымын" деген сөздер бар. Артынша,топпен ақылдаса отырып,әр топтан бір өкіл шығады және өз көзқарасын дәлелдейді. 1.Мәтін ішінен тірек сөздер шығарып,қосымша сұрақтар қою арқылы негізгі ойды анықтаймыз. 2.Оқушы жауабының ішінен төл сөз,төлеу сөз,автор сөздері анықталады. Дескриптор: 1.Мәтіннен тірек сөздерді таба алады,сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтай алады 2.Төл сөз,төлеу сөз,автор сөздерінің жасалу жолдарын біледі Сергіту сәті -Орнымызда тұрамыз,қолдарымызды созамыз.Мен санаған кезде алдымен оң жаққа қарай бұрылып,айналамыз,сосын сол жаққа қарай.Жарайсыңдар!
Ойын "Суретті құрастыр" -Балалар алдымыздағы пішіндерді пайдалана отырып, ойын ойнайық.Қиындыларды құрастырып,ненің суреті шыққанын айтады. -Ал енді біз сендермен ғарышқа ұшамыз Қане кері санайық 5, 4, 3, 2, 1, ұшты Ұшар кезде біз дұрыс дем алуымыз керек. Ол үшін қолымызды ішімізге қоямыз, ауаны мұрнымызбен жұтып, ауызымыздан шығарамыз.Балалар,біз ғарышқа да жеттік. Жарайсыңдар,ал енді орнымыздан тұрып,дүрбілерімізбен жан -жағымызға қарайықшы.Не көріп тұрмыз? Қандай планета көріп тұрсың? Ол қандай екен?
Жұптық диалогті сұхбат құру (дәптермен жұмыс) 1.Сұхбат құру.Төл сөз 2.Төл сөзді төлеу сөзге айналдыру (ауызша)
Дескриптор 1.Төл сөздерді кірістіріп сұхбат құрып жаза алады 2.Төл сөзді төлеу сөзге айналдырып айта алады
Сөздердің 3 тілде баламасын шығару ---Жерде, Земля, Earth ---Аспан, Небо, Sky ---Ғарыш, Космос, Space ---Ай, Луна, Moon ---Жұлдыз, Звезда, Star ---Күн, Солнце, Sun Дескриптор: 1.Мәтіннен тірек сөздерді таба алады; 2.Сөздердің 3тілдік баламасын шағара алады;
1.Жұмбақты шешу Бірде орақ бірде доп, Бірде бар да бірде жоқ, қараңғыда жымыңдайды, жанады жарық түссе бірден сөніп қалады. 2.Жұмбақ шешіміне байланысты мәтін құрап жазады 3.Төл сөз, төлеу сөз, автор сөздерін мәтінге келтіріп жазады.
"Білім қоржыны" кері айланыс ---өте жақсы түсіндім,мен үшін қызықты болды; ---мен сабақты жақсы түсіндім; ---тақырып бойынша әлі де ізденуім керек;
Үйге тапсырма: Төл сөз,төлеу сөз,автор сөздерінің ережелерін жаттап келу мысалдар келтіру.
|
Мәтінмен жұмыс
Кестемен жұмыс
Төл сөз Төлеу сөз Автор сөзі
"Бұрыш" стратегиясы
Ойын "Суретті құрастыр"
Диалогті сұхбат
Сөздердің 3 тілдегі баламасы
"Білім қоржыны" |
||||||||||||
Рефлексия 2минут
|
"Рефлексиялық шеңбер" - Оқушылар шеңберге тұрып төмендегі сұрақтарға жауап береді -Сабақ барысында көңіл күйіңіз қандай болды,неліктен? -Бүгін не білдіңіз,сіз үшін не жаңалық болды? -Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? -Сабақта қандай қиындықтар туындады? -Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен?
|
"Рефлексия |
||||||||||||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
«Бағдаршам» әдісі арқылы берілген тапсырмалар бойынша оқушылардың материалды қалай меңгергендігін анықтап отырамын |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||
|
|
Оқу құралдарымен жұмыс жасау және қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы айтып өтемін |
||||||||||||
Рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
|||||||||||||
Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||
Жалпы бағамдау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты )? 1:
2. Сабақты бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты )? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері,қиыншылықтары туралы не анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |