Материалдар / Ашық сабақ 6-сынып математика
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ 6-сынып математика

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ. Тақырыбы: "Тікбұрышты координаталар жүйесі"
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Ақпан 2024
269
0 рет жүктелген
1300 ₸
Бүгін алсаңыз
+65 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +65 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар


Бөлім:

6.3С Координаталық жазықтық

Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып: 6 «а»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тікбұрышты координаталар жүйесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.3.2.3 кесінділердің, сәулелер немесе түзулердің бір-бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графиктік тәсілмен табу;

Сабақтың мақсаты:


-координаталық жазықтық ұғымын біледі;

-тік бұрышты координаталар жүйесін салады;

-координаталар жүйесінде нүктені оның координаталары бойынша салу және

координаталық жазықтықта берілген нүктенің координаталарын табады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

(2-3 минут)



Ұйымдастыру

Сәлемдесу, түгендеу

Психологиялық ахуал.

«Куб» әдісі



Топқа бөлу.

«Карточка» арқылы

Әр карточканың артында 2 түрлі сөз жазылып тұрады (І топ - Интервал, ІІ топ - Кесінді) Сол арқылы 2 топқа бөлінеді.

Амандасады, сабаққа назарын аударады.














Тақтаға ілінген

карточкаларды таңдайды.


Топқа бөлінеді.


Топ басшысын таңдайды.

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы












Әр оқушыға «Бағалау траспортирі» таратылады


Кубик















Топқа бөлуге арналған карточкалар суреттермен.


Бағалау транспортирі

Сабақтың басы:

(4-5 мин)


Үй жұмысын тексеру

Жауаптары таратылады сол арқылы бір-бірін тексереді

Кілттері таратылады

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы


Жұмыс дәптері



Сабақтың ортасы:

(30 мин)


Сұрақтар.

а) егер екі түзу тік бұрыш жасап қиылысса, олар ... түзулер деп аталады.

б) егер екі түзу қиылыспаса, олар ... түзулер деп аталады.

в) … ║ деп аталады, егер олар қиылыспаса.

г) … ┴ деп аталады, егер олар бұрышпен қиылысса.

  • Суреттен қандай түзулер көруге болады?(8 слайд)

  • Параллель және перпендикуляр түзулерді табыңыз, оларды атаңыз және символ арқылы жазыңыз.

Жаңа сабақ:


Координаталық жазықтықтың координаталар жүйесі берілген жазықтық екенін түсіндіру ұсынылады.)

Тікбұрышты координаталар жүйесі екі сандық жүйенің тік бұрыш жасап қиылысуынан пайда болады.

Горизонталь сызылған және солдан оңға қарай бағытталған координаталық түзу абсциссалар осі деп аталады. Тік сызылған және төменнен жоғары қарай бағытталған координаталық түзу ординаталар осі деп аталады.

Абциссалар осі мен ординаталар осінің қиылысу нүктесін координаталар басы деп атайды.

Координата – объектінің орналасқан орынын анықтайтын, деректер жинағы. Координаталар осі жазықтықты 4 бұрышқа бөледі. Оларды координаталық ширектер деп атайды. Жартылай оң осьтерден құрылған ширек (үстінгі оң жақ бұрыш) (I) ширек деп саналады. Ширектерді (немесе координаталық бұрыштарды) сағат тіліне қарсы санаймыз.

Топтық жұмыс:

1. Координаталық жазықтық теориялық түсінік беріңіз. 2. Координаталық жазықтықта барлық координаталары тек қана теріс мәнді болатын ширекті үш нүктені мысалмен көрсетіңіз. 3. Координаталық жазықтықта барлық координаталары тек қана оң мәнді болатын ширекті үш нүктені мысалмен көрсетіңіз.

I топқа

  1. (0; 0), (- 1; 1), (- 3; 1), (- 2; 3), (- 3; 3), (- 4; 6), (0; 8), (2; 5), (2; 11), (6; 10), (3; 9), (4; 5), (3; 0), (2; 0),

(1; - 7), (3; - 8), (0; - 8), (0; 0); Көзі: (3; 10).

Берілген нүктелерді координаталық жазықтықта белгілеп, шыққан суретке түсінік беріңіз..

ІІ топқа

1. ABCD тік төртбұрышының А(-2;-2);

B(-2;2); C(4;2) төбелері бойынша D-нің координаталарын анықтаңдар. Берілген тік төртбұрыштың периметрін есептеп табыңдар. Бірлік кесінді 1 см-ге тең.

Сергіту сәті (3 мин)


Тексеру

1. Координаттық жазықтықта P(-5;3), M(6;-4), C(2;3), K(-5;-1) нүктелерін белгілеңіз. ІІІ ширекте орналасқан нүктені көрсетіңіз.



Жеке жұмыс.


Хайролла Тілеубек тапсырмасы.

1. Осы нүктелерді координаталары бойынша белгілеңіз. Ол нүктелерді қосқан кезде сурет пайда болады.

Ай: (-4;4),(-7;2),(-11;3),(-12;5),(-12;7),(-11;9),

(-7;10),(-4;8),(-7;9),(-9;8),(-10;6),(-9;4),(-7;3)

Жұлдыздар: (-2;3),(1;3),(4;3),(7;3),(10;3),(1;6),

(4;6),(7;6),(10;6),(4;9),(7;9),(10;9)

Сұрақтарға жауап береді













































































Сұрақтарға топта жауап береді















Топпен есептер шығарады


































Жеке тапсырманы орындайды


Бағалау транспортиріне белгілейді


Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы




















Бағалау транспортиріне белгіленеді.


Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы














Бағалау транспортиріне белгіленеді.





















Бағалау транспортиріне белгіленеді.

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы



Кері байланыс құралы.























Қосымша 1


Жауап кілттері



















Қосымша 2





















Қосымша 3


















Қосымша 1


































Жұмыс дәптері.

Оқулық

Сабақты қорытындылау

(4-минут)

«Plickers» платформасы арқылы тест орындайды

Сабақты өтілген тақырып бойынша қорытындылау.

Qr код арқылы тестке жауап береді.

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы


Әрбір баланың жеке Qr коды таратылады.

Сабақтың соңы:

(3 мин)


Рефлексия

Бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс алу

«Мұғалімге хат» әдісі


Үй тапсырмасы

1084

Бүгінгі сабақтағы алған білімдері бойынша берілген стикерлерді тақтада тұрған телефонның суреті бар плакаттың ішіне салады, кері байланыс береді.










Үй тапсырмасын жазып алады

Өздерін бағалау

Бағалау парағы бойынша қорытынды шығару

Стикер


Плакат
















6 сынып оқулығы
































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!