Бөлім:
|
10-бөлім: Ғылыми
фантастика
|
Педагогтің аты-жөні
|
Cұраған
А.
|
Күні:
|
13.05.2024
ж.
|
Сынып: 7
«А»
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қыран жетпеген жерге
қиял жетеді. Оқшау сөздер.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен
аяқталуын болжау;
7.4.4.5 оқшау сөздердің
қызметін түсіну, ажырата
білу
|
Сабақтың мақсаты:
(бағалау
критерийлері)
|
-
мәтін үзінділерін тыңдай
отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын
болжайды;
-
оқшау сөздердің қызметін
түсінеді, ажырата біледі.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
2-3 минут
|
Ұйымдастыру
Сәлемдесу,
түгендеу
Психологиялық
ахуал.
«Ұшақтар» әдісі арқылы армандары
жазылған қағаз ұшақтарды ұшыру арқылы жағымды орта
қалыптастыру.
«Ұшақтар» Арман жазылған ұшақ
маркасы бойынша топқа бөлу.
1-топ:
Арман
2-топ:
Қиял
|
Амандасады, сабаққа
назарын аударады.
Ұшақтарға армандарын
жазып ұшырады. Қолында қалған арманды оқып, ұшақтағы маркасы
бойынша топқа бөлінеді.
|
Ынталандыру сөздерін
қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
|
Ұшақтар
|
Сабақтың басы:
5
мин
|
«Миға шабуыл» әдісі
«Өнер-білім бар
жұрттар»
Сабақ мақсатымен
таныстыру.
|
Өлеңді тыңдап «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтарға
жауап беріңіз.
Өнер - білім бар жұрттар
Тастан сарай салғызды;
Айшылық алыс жерлерден,
Көзіңді ашып - жұмғанша,
Жылдам хабар алғызды.
Аты жоқ құр арбаны
Мың шақырым жерлерге,
Күн жарымда барғызды.
Адамды құстай ұшырды;
Мал істейтін жұмысты
От пен суға түсірді;
Отынсыз тамақ пісірді,
Сусыздан сусын ішірді.
Теңізде жүзді балықтай,
Дүниені кезді жалықпай,
Білгендерге осылар
Бәрі - дағы анықтай,
Білмегенде танықтай;
Біз де бекер жатпалық,
Осыларға таныспай;
Ат өнері білінбес
Бәйгеге түсіп жарыспай;
Жетелеуші сұрақтар:
-
Ақын келешекті қалай елестеткен?
-
Ақынның қиялынан туындаған мәселелер қазіргі таңда жүзеге
асты ма?
-
«Қыран жетпеген жерге қиял жетеді» дегенді қалай
түсінесіздер?
-
Қиял адамға қаншалықты қажет?
-
Арман мен қиялдың айырмашылығы
қандай?
Дескриптор:
Оқушылар сабақ
мақсатымен танысады.
|
«Одағай сөздер» арқылы
бағалау
«Бәрекелді»
«Қап»
«Жарайсыңдар»
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы:
10 мин
5
мин
5 мин
10 мин
|
«Болжау» әдісі. Тыңдалым мәтінімен
жұмыс.
Тілдік бағдар!
«Оқшау сөздер»
Жеке жұмыс. «wordwall.net» қосымшасы
«Асықтар» ойыны
|
1-тапсырма. Ертегіні мұқият тыңдап,
қиялдай отыра оқиғаның жалғасын болжаңыз, суретке салып
көрсетіңіздер.
Дескриптор:
Суреттерді, сөйлемдерді салыстыру арқылы ережені
құрастырыңыздар.
Дескриптор:
Суреттерді салыстырады;
Ойын ортаға салады;
Ереже шығарады.
2-тапсырма. Сөйлемдегі оқшау сөздің
қай түрі екенін анықтаңыз.
Дескриптор:
3-тапсырма. Асықтарды иіріп өлең
үзіндісін оқы, оқшау сөздерді түріне қарай
ажырат.
-
Ойпырмай, тура ғой, байқашы
алды-артына!
-
Ұялма, балам, жоғары шық.
-
Меніңше, сенің айтқаның дұрыс.
-
Қазақтың даласы, шіркін, кең байтақ
қой!
-
Әрине, оның айтқаны дұрыс.
-
Тәйт, қалжыңды қой.
-
Астапыралла, зәремді ұшырдың ғой қай-қайдагыны
айтып.
-
Шындығында, Абайдың айтқаны айдай анық келді
ғой.
-
Қап, оны кеше сұрау керек еді.
Пай-Пай!
Дескриптор:
|
«Одағай сөздер» арқылы
бағалау
«Бәрекелді»
«Қап»
«Жарайсыңдар»
«Шапалақ»
әдісі
|
https://youtu.be/4fyIHygfZ2M?si=DAUQ2XjZoGL5gmGN
А4
маркер
Презентация
Интербелсенді тақта
https://wordwall.net/ru/resource/71838399
|
Сабақты қорытындылау
5
мин
|
ҚБ
«Socrative» әдісі
|
QR код арқылы кіріп
тапсырмаларды орындап баллдарын алады.
Бағасын бағдарлама өзі есептейді.
|
Ынталандыру сөздерін
қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
|
https://b.socrative.com/teacher/#import-quiz/76709026
|
Сабақтың соңы:
(2 мин)
|
Рефлексия
«Padlet» тақтасы
әдісі
Бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс
алу
Үй
тапсырмасы: Көркем шығармадан оқшау
сөз түрлеріне 5 мысалдан теріп жазыңыздар.
|
QR скайнерлеу арқылы кері
байланыс береді.
Бүгінгі сабақта мен...
-
Барлығын түсіндім
-
Енді түсініп келемін
-
Түсінбедім
Үй тапсырмасын жазып
алады.
|
Ынталандыру сөздерін
қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
|
https://padlet.com/suraganaktoty/padlet-ws4ua89sq78q37z5
|