|
Бөлімі |
7.1 В |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Сүлеймен Мәлика Бөріқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу; 7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді тепе-тең түрлендіруде тиімді қолдана алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
10 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Қысқаша көбейту формулалары бойынша 4 топқа біріктіру. Сабақ мақсатын жариялау. 1-ші топ: а2 –в2 2-ші топ: (а+в )2 3-ші топ: ( а+в)3 4-ші топ: а3+в3 (а-в)(а+в); а2+2ав+в2; а3+3а2в+3ав2+в3; (а+в)(а2-ав+в2)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Слайд 6, 7 бойынша үй тапсырмасы тексеріледі. \ №126 1) = 5(а2-в2)=5(а-в)(а+в) 2) = 3(m2-n2)=3(m-n)(m+n) 3) = а(а2-1)=а(а-1)(а+1) 4) = в(в2-1)=в(в-1)(в+1) 5) = 7(х2-у2)=5(х-у)(х+у) 6) = 4 m(m2 -n2)= 4 m(m-n)(m+n) 7) = 5(х2-4у2)=5(х-2у)(х+2у) 8) = ав(а2-в2)=ав(а-в)(а+в) №127 1) = 2m(а+в)+ (а+в) =(а+в)( 2m+1) 2) = 2а(х+у)+(х+у)= (х+у)(2а+1) 3) = 4х(m-n)- (m-n) =(m-n)(4х-1) 4) = х(а-в)+(а-в) =(а-в)(х+1) 5) = 5х(а+в)-(а+в)=(а+в)(5х-1) 6) = 4у(k-p)-( k-p)= (k-p)(4у-1) 7) = 3m(х+у)- (х+у)= (х+у)(3m-1) 8) = 2а(х-у)-(х-у)=(х-у)(2а-1) III.«Белгісіз өрнекті анықта» 1) (а-b) (а2 + ав +b2) = а3-b3 2) с2+ 4ас + 4а2 = (c+2a) 2 3) 0,008 + 0,12а + 0,6a2 + а3 =(0,2+а)3 4) с2 - 16bс +64b2 = (c -8b)2 5) (с-3а)(с+ 3а )=с2-9а2
|
І. Сабаққа дайындалады. Өз топтарыңның формуласын дәлелдейді
ІІ. Үй тапсырмасы бойынша кері байланыс жасайды. Бағалау парақшалары бірін-бірі бағалайды. Постермен жұмыс
III Дескриптор: 1. Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласын біледі. (1 балл) 2. Екі өрнектің қосындысының квадратының формуласын біледі. (1 балл) 3. Екі өрнектің қосындысының кубының формуласын біледі. (1 балл) 4. Екі өрнектің айырмасының квадратының формуласын біледі. (1 балл) |
Платформалар арқылы бағалау жұмыстары жүргізіледі
|
Күнделік кз, Зумм, Jamboard
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
IV. «Сәйкесін тап» Оқушыларға тең өрнектерді сәйкестендіруге тапсырма беру. Тапсырмаларды орындауға нұсқау беру.
1)
16-4х2 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлімі
7.1
В
Педагогтің аты
жөні:
Сүлеймен Мәлика
Бөріқызы
Күні:
Сынып:
7 Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Қысқаша көбейту
формулаларының көмегімен өрнектерді
түрлендіру
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары:
7.1.2.14
тиімді есептеу үшін
қысқаша көбейту формулаларын
қолдану;
7.2.1.14
алгебралық
өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге
жіктеу;
7.2.1.15
қысқаша көбейту
формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді
орындау ;
Сабақтың
мақсаты: Қысқаша көбейту формулаларын
өрнектерді тепе-тең түрлендіруде тиімді қолдана
алады Сабақтың
барысы
Сабақтың кезеңі
(уақыты)
Педагог
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы 10
мин І. Ұйымдастыру
кезеңі: Сәлемдесу. Қысқаша көбейту формулалары
бойынша 4 топқа біріктіру. Сабақ мақсатын
жариялау. 1-ші топ:
а2 –в2 2-ші
топ:
(а+в
)2 3-ші
топ:
(
а+в)3 4-ші топ:
а3+в3 (а-в)(а+в); а2+2ав+в2; а3+3а2в+3ав2+в3; (а+в)(а2-ав+в2)
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру. Слайд 6, 7 бойынша үй
тапсырмасы тексеріледі. \ №126 1) =
5(а2-в2)=5(а-в)(а+в)
2) =
3(m2-n2)=3(m-n)(m+n)
3) =
а(а2-1)=а(а-1)(а+1)
4) =
в(в2-1)=в(в-1)(в+1)
5) =
7(х2-у2)=5(х-у)(х+у)
6) =
4 m(m2 -n2)= 4
m(m-n)(m+n)
7)
= 5(х2-4у2)=5(х-2у)(х+2у)
8) =
ав(а2-в2)=ав(а-в)(а+в)
№127 1) =
2m(а+в)+ (а+в) =(а+в)( 2m+1) 2) = 2а(х+у)+(х+у)=
(х+у)(2а+1) 3) =
4х(m-n)-
(m-n)
=(m-n)(4х-1) 4) = х(а-в)+(а-в)
=(а-в)(х+1) 5) =
5х(а+в)-(а+в)=(а+в)(5х-1)
6) =
4у(k-p)-( k-p)=
(k-p)(4у-1) 7) =
3m(х+у)- (х+у)=
(х+у)(3m-1) 8) =
2а(х-у)-(х-у)=(х-у)(2а-1)
III.«Белгісіз өрнекті
анықта» 1) (а-b)
(а2 + ав
+b2) =
а3-b3 2)
с2+ 4ас + 4а2 = (c+2a) 2 3) 0,008 + 0,12а +
0,6a2 +
а3 =(0,2+а)3 4) с2 - 16bс +64b2 =
(c -8b)2 5) (с-3а)(с+ 3а
)=с2-9а2
І.
Сабаққа
дайындалады.
Өз топтарыңның
формуласын дәлелдейді ІІ. Үй тапсырмасы бойынша кері
байланыс жасайды. Бағалау
парақшалары бірін-бірі
бағалайды. Постермен
жұмыс
III Дескриптор:
1. Екі өрнектің
кубтарының айырмасының формуласын біледі. (1
балл)
2. Екі өрнектің
қосындысының квадратының формуласын біледі. (1
балл)
3. Екі өрнектің
қосындысының кубының формуласын біледі. (1
балл)
4. Екі өрнектің
айырмасының квадратының формуласын біледі. (1
балл) Платформалар арқылы бағалау
жұмыстары жүргізіледі Күнделік
кз, Зумм,
Jamboard Сабақтың
ортасы
25
мин IV.
«Сәйкесін
тап» Оқушыларға тең өрнектерді
сәйкестендіруге тапсырма беру. Тапсырмаларды орындауға нұсқау
беру.
-
С
-
К
-
Д
-
В
-
А
-
Е 1)
16-4х2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













