Материалдар / АШЫҚ САБАҚ 8КЛ аЛГЕБРА
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

АШЫҚ САБАҚ 8КЛ аЛГЕБРА

Материал туралы қысқаша түсінік
Лессон стади апталығында 8 сыныпта өткен ашық сабақ
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

8.3С Статистика элементтері

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда

Жумаканова Ж.Е

Күні:

28.02.23ж

Пән/Сынып:

Алгебра, 8 К сынып.

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.3.3.2жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру;

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:

  • таңдаманы жиілік кестесі түрінде ұсына алады;

  • жиілік алқабын сала алады;

  • деректерді интервалдық кесте түрінде; жиіліктер гистограммасы түрінде ұсына алады.


Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы тақырыптарын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру;

Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.

Үй тапсырмасын айту.











Оқулық


10мин

Негізгі бөлім


  1. Интервалдық кесте дегеніміз не?.


  2. Гистограмма қалай тұрғызады?


  3. Варианта деген не?


  4. Жинақталған жиілік қалай есептеледі?



Тапсырма: Орманды алқапта 59 қайын бар. Олардың биіктіктері жақын метрге дейін жуықталып, кестеге толтырылған:

Биіктік (м)

5-9

10-12

13-15

16-18

19-28

Қайын саны

14

18

15

4

8

(а) Оқушы гистограмманы салды:

Оқушының гистограмманы салуында қателерді табыңыз?

Бұл тапсырманы орындауға оқушыларға уақыт беріледі. Бұл сызылған гистограмманың әрбір қателері бүкіл сыныппен талданады. Жалпы бұл гистограмманы салуда 3 қате бар, олар:



Сұрақтарға жауап береді.








1-қате:бағандар арасы бос болмауы тиіс;

2-қате:интервалдар шекаралары дұрыс анықталмаған,дұрысы: [4,5; 9,5), [9,5;12,5), [12,5;15,5), [15,5;18,5), [18,5;28,5), өйткені қайын биіктігі үзіліссіз шама, ол 5-9м болса, ол жуықтаумен алынғандықтан [4,5;9,5) болады.

3-қате:Бұл интервалдық қатар және осы қатар интервалдары әр түрлі болғандықтан ортината осі жиіліктермен емес, жиілік тығыздығы болуы тиіс.














Дескриптор:

-Жиілік кестесін дұрыс құрады;

-Жиілік алқабын дұрыс салады;

-Жиіліктердің интервалдық кестесін дұрыс құрады;

-Жиілік гистограммасын құрады.











Интернет ресурстары






25 мин













Бекіту тапсырмасы

Тапсырмалар. №1. мектептегі оқушылардың саны туралы ақпарат берілген. Таңдаманың интервалдық кестесін құрыңдар, жинақталған жиілігін табыңыз,гистограммасын салыңыз, 19-20, 21-22, 23-24, 25-26, 27-28 интервалдарын алыңыз.



1

Жасөспірімдер жасаған телефон қоңырауларының санын зерттеу үшін, сегізінші сынып оқитын 50 оқушыдан сұхбат алынды.

«Сен кеше қанша қонырау шалдың?» сұрағына мына жауаптарды алдық:

саны

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

жиіл

5

8

12

9

6

3

3

2

1

0

0

1

Берілген кесте бойынша жинақталған жиілігін тауып, жиілік алқабын салыңыз.


Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.





Қосымша тапсырма:

Сыныптастарынның бойының ұзындықтарын жазыңдар. Мәліметтер бойынша варициялық қатар жазыңдар, вариациялық қатарды интервалдарға бөліңдер; жиіліктің интервалдық кестесін құрастырыңдар және гистограмманы салыңдар.





Дескриптор:

-Жиілік кестесін дұрыс құрады;

-Жиілік алқабын дұрыс салады;

-Жиіліктердің интервалдық кестесін дұрыс құрады;

-Жиілік гистограммасын құрады.



Дескриптор: Білім алушы

    • Таңдаманың интервалдық кестесін құрады;

    • Кестедегі мәліметтер бойынша гистограмма салады;

    • жиілік алқабын салады.















Интернет ресурстары.


























Қосымша тапсырма оқулықпен жұмыс


1.

Сыртқы жиынтық бағалау тапсырудың алдында оқушылар бір емтиханды өздері таңдаған пән бойынша тапсыруы керек. Таңдау физика, химия, биология және информатика пәндері арасында өтеді. Оқушылардың қай пәнді таңдайтыны туралы сауалнама өткізіліп, 50 оқушыдан алынған жауап қорытындысы мынадай болды: (ф – физика, х – химия, б – биология, и – информатика)

ф, б, ф, ф, х, х, ф, и, ф, и, х, и, и, б, б, и, ф, х, ф, х, ф, х, ф, ф, х, ф, х, ф, и, ф, ф, х, ф, ф, х, ф, х, ф, х, х, ф, х, и ф, ф, ф, б, б, х, и.

- Жиіліктер кестесін құрыңдар

    • Салыстырмалы жиілігін табыңдар;

    • Таңдаманың интервалдық кестесін құрыңдар;

    • Кестедегі мәліметтер бойынша гистограмма салыңдар;

Дескриптор: Білім алушы

    • Таңдаманың интервалдық кестесін құрады;

    • Кестедегі мәліметтер бойынша гистограмма салады;



Дескриптор: - Жиіліктер кестесін құрады;

    • Салыстырмалы жиілігін табады;

    • Таңдаманың интервалдық кестесін құрады;

    • Кестедегі мәліметтер бойынша гистограмма салады;



Парақша

5 мин








Бүгінгі сабақта:

- жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы береді.



Рефлексия

  • Бүгін мен сабақта мынаны игердім:

  • Мен сабақтың бұл бөлігіне сенімдімін:

  • Бұл бүгін мен үшін сабақтың ең қиын бөлігі болды:

  • Бұл қиын болды, себебі:

Тақырыпты меңгергенін анықтау.

Үйге тапсырма. Жаңа тақырыпты оқу сұрақтарға жауап беру.

Бағалау.



Кері байланыс














Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!