Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ. 9 сынып. "Экожүйедегі энергия тасымалының тиімділігі"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Экожүйедегі энергия тасмалының тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық перамида түрлері. |
||||||||||||||||||||||||||
Күні |
Мұғалімнің есімі
|
|||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны
|
||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
9.3.1.2-энергия ағынының тиімділігін есептеу. 9.1.3.1- энергия биомасса және сандар перамидаларын салыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: энергия ағынының тиімділігін есептеу, биомасса сандар перамидасын салыстырады. Оқушылардың басым бөлігі: экожүйедегі энергия тасмалының тиімділігін талдайды. Кейбір оқушылар:экологиялық перамида түрлері арқылы қоректік тізбектердің өзара байланысын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||
Ойлау деңгейі |
Талдау,қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) |
|
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: Тақырып бойынша мәтінді оқиды және топпен талқылайды (көрсетілім,оқылым, айтылым, тыңдалым) |
|||||||||||||||||||||||||
Терминология: Пордуценттер - Producers, Консументтер - Consumers, Редуценттер - Decomposer. |
||||||||||||||||||||||||||
Сөз тіркестері: энергия ағыны тасмалының тиімділігі анықтап,биомассаларды қалай есептеуге болады? |
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Өзіне және өзгелерге құрметпен қарау,шығармашылық және зерттеу жұмыстарын сыни тұрғыдан ойлау,қарым-қатынас жасау қабілеттерін дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Химия,география |
|||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
8 сынып. Қоректік тізбектер. |
|||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі. (оқушылармен амандасу, жағымды ахуал туғызу, атмосферасын қалыптастыру). Шаттық шеңберін құру. Мозайка әдісі бойынша 3 топқа бөлу.
Үй тапсырмасына шолу.Ілеспе сұрақтар Ой қозғау: сабақ мақсатына жоспарланған көрсетілім ұсыну (бейнеролик) 1.бейне ролик туралы ой пікірлер тыңдау. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау. Кері байланыс
|
Көрсетілім (Bilim Land)
|
||||||||||||||||||||||||
ортасы: |
Топтық жұмыс: «FILA» әдісі арқылы талқылау. Оқушылар дайын ақпаратарды пайдаланып, постер дайындайды. (мәтін,таратпа материал) 1 - топ: Экожүйедегі энергия тасмалының тиімділігі түсіндіру. 2 - топ: Энергия ағыны және қоректік тізбектерді түсіндіру 3 - топ: Экологиялық перамида түрлерін талдау. ҚБ: «Екі жұлдыз бір ұсыныс». Жеке жұмыс:
ҚБ. Өзара бағалау. Дайын жауабы ұсынылады Жұптық жұмыс: Жеке жұмыс: қоректік тізбек құру. Суреттер қиындылары арқылы қоректік тізбектер құру.(Модельдеу)
Дескриптор: экологиялық пирамида арқылы қоректік тізбектегі энергия ағынын түсіндіреді Жеке жұмыс: №1. Шымшықтардың (екінші реттік консумент) 1кг массасында 4000 ккал энергиясы бар делік, ал ормандағы фотосинтездің ПӘК-і (КПД) 2% ды құрайды. Үстінен 2*107 ккал күн энергиясы түскен бірлестікте салмағы орташа 20гр. осы құстардың қанша жоғарғы саны тамақтана алады . №2 Суқоймасында массасы 8кг шортан өсу үшін қанша мөлшерде планктон (кг) қажет? ҚБ. Өзін өзі бағалау. Дайын жауабы ұсынылады.
|
https://www.youtube.com/watch?v=RYV1Rcu7t0o экологиялық пирамида Bilim Land
|
||||||||||||||||||||||||
А яқталуы 4-5 мин |
Р ефлексия: Есте сақтау керек маңызды бір нәрсе
Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе
Сіз бұрыннан біілетін үш нәрсе
Сіз үйренген төрт нәрсе
Үйге тапсырма : №1.Азотпен көмір тектің табиғи айналымының сызбасын құрастыру. №2. Туғанда 1айда бөлтіріктің массасы 1 кг болды, ол тек қояндармен ғана (орташа массасы 2 кг) қоректенді дейік, қасқыр 40кг салмақ жинау үшін қанша қоян жеді? Ал қояндар қанша(кг) шөп жеген болар еді? |
|
||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Оқушылар біліміне сәйкес әртүрлі тапсырмалар беремін. Жұптық жұмысқа қабілетті оқушылардың белснеділіктері арқылы «диалог және қолдау» қағидатын жүзеге асырамын. Қабілетіжоғары оқушыларға кеңейтілген тапсырмалар беру арқылы ішкі уәждерін дамытамын. «тапсырма» қағидаты жүзеге асады. Бағалау қағидаты сабақтың өн байында жүзеге асады. |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
- Оқушылардың оқу мақсаттарына жетудегі білімдерін анықтау барысында мадақтау тәсілдерін қолдану. -Оқу барысында ауызша кері байланыс жасап отыру. «Екі жұлдыз бір ұсыныс». -Дайын жауап. «Өзара бағалау». - Оқушылардың оқу мақсатына жеткендігін анықтау барысында бағалау критерилері ммен дискрипторлар қолдану. -Рефлексия. «Перамида» |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау |
||||||||||||||||||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |