|
Педагогтің аты-жөні: |
Нұрмаханова А |
|
Күні: |
22.11.2024 ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: (лицей сағаты) |
Орталық жүйке жүйесі. Мидың құрылысы мен атқаратын қызметтері |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар орталық жүйке жүйесі және мидың құрылысы мен атқаратын қызметтерін сипаттап бере алады. |
|
Құндылыққа баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық (Бақылау ,өлшеу, модельдеу,таным обьектілерінің құрылымын анықтау. Әр түрлі таным құралдарын қолдану,әлем туралы білімін жинақтай алу)
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, таңғы тілек білдіру Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Оқушыларды жұптастыру ( жаңғақ дәндері арқылы)
Сұрақ-жауап айдары. Бүгінгі сабағымызды STEM технологиясы бойынша жүргіземіз
|
|||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
Жаңа сабақ: |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау мақсатында термин сөздер арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. 1.Гематология 2.Кардиология 3. Урология 4. Миология 5. Эндокринология
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. «Орталық жүйке жүйесі. Мидың атқаратын қызметі мен құрлысы» “Балалар кітапханасы” жобасы аясында үйге берілген тапсырма А. Беляевтің «Профессор Доуэлдің басы» атты шығармасы оқып келу. ҒЫЛЫМ: «Сұрақтар сұхбаты» әдісі арқылы үй тапсырмасына шолу жасау.
Қорытынды: А.Беляев оқырмандарға қымбат және қажетті адам бойындағы ең маңызды нәрсе - арман үшін немқұрайлылықпен, жақсылық үшін зұлымдықпен әрқашан барлық жерде бітімсіз күресу қажеттілігі туралы айтады. Бейне алды сұрақтар: -Біздің ағзамызды басқарып тұрған қандай мүше деп ойлайсыңдар? Бейнефильм көрсету. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі күннің ретін жазып,дәптермен жұмыс жүргізеді. 1. Шығарманы жазуға авторға не түрткі болды? 2. Хирург Керннің іс –әрекеті мен мақсаты 3. Мари Лоран кім? Ол зертханада нені байқады? 4. Профессор Доуэль кім болған? 5. Фантастикалық шығарманың соңы медицинада қандай жаңалықтардың ашылуына септігін тигізді? 1. Ми қандай бөлімдерден тұрады? 2. Жұту, түшкіру, сілекей бөлу рефлекстері мидың қай бөлімінде жүзеге асады? 3. Ортаңғы ми қандай рефлекстерді іске асырады? |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Қалыптастырушы бағалау. |
Презентация
телефон . Парақшалар 10 –сынып “Руский язык и литература ”оқулығының 148 беті Парақшалар Стикерлер
|
||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
Технология: .
|
Оқушылар технология бөлімінде Gamma платформасы арқылы презентация жасап қорғайды 1. Үлкен ми сыңарларының бөліктеріндегі аймақтардың қызметі 2 Мидың құрылысына сипаттама береді. |
- Тапсырманы сипаттап түсіндіреді. - Сұрақтарға жауап береді. |
АКТ ны пайдалану арқылы презентация жасайды. |
||||
|
|
Инженерия: Ми бөліктері суреттерінің қималарын құрастырып,бөлімдері мен қызметтерін баяндайды. |
-Сұрақтарға жауап береді. - Тапсырманы сипаттап түсіндіреді. - Суретпен жұмыс жасайды. |
Презентация, Телефондар Стикер |
|||||
|
|
Математика: Ойлы болсаң, озып көр! Логикалық есептерді шығарады. |
1.Қандай зат сөйлемейді, бірақ миллиондаған сөздерді сақтай алады? 2.Қандай заттың басы бар, бірақ миы жоқ; қолдары бар, бірақ ұстай алмайды; аяқтары бар, бірақ жүре алмайды? 3.Астанадан Қарағандыға жету үшін 2 сағат 30 минут қажет. Ал Қарағандыдан Астанаға қайтуға 150 минут керек. Неге олай? 4.12 қабатты үйде лифт бар. Үйдің 1 қабатында 2 адам, 2 қабатта 4 адам тұрады. Жоғарылаған сайын адам саны осылай екі есе арта береді. Сұрақ қай қабаттағы лифттің шақырғыш түймешесі ең көп басылады?
5.Адамның үлкен ми сыңарларының жалпы ауданы шамамен 2200 см. Егер ми қыртысының қалыңдығы орташа есеппен 3 мм болса онда ми қыртысының көлемін есептеңіз. |
Парақшалар, жұмыс дәптері Стикер |
|||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия Үйге тапсырма:
|
Жеке жұмыс: «Нысана » әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Зерттеу жұмысы: |
1.Орталық жүйке жүйесі нені құрайды? А. жұлын мен ми Б. Жұлын мен түйін 2.Жүйке жасушасына тән негізгі қсиеттер А..қозғыштық және өткізгіштік Б. жиырылғыштық және қозғыштық 3.Дененің қимыл әрекетін басқаратын ми бөлімін тап А. Мишық Б.Ортаңғы ми 4.Жұлын қай ми мен байланысады? А. .сопақша Б.аралық 5. Миды зерттейтін әдіс А. эндокринология Б. электроэнцефал - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... Ми аурулары: энцефалит, менингит ауруларын зерттеу. |
Мұғалім оқушыларды мадақтау және стикер арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! . |
Стикерлер Стикерлер Презентация жасау |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 9 сынып (фак сабақ) ми бөлімдері
Ашық сабақ 9 сынып (фак сабақ) ми бөлімдері
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нұрмаханова А |
|
Күні: |
22.11.2024 ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: (лицей сағаты) |
Орталық жүйке жүйесі. Мидың құрылысы мен атқаратын қызметтері |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар орталық жүйке жүйесі және мидың құрылысы мен атқаратын қызметтерін сипаттап бере алады. |
|
Құндылыққа баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық (Бақылау ,өлшеу, модельдеу,таным обьектілерінің құрылымын анықтау. Әр түрлі таным құралдарын қолдану,әлем туралы білімін жинақтай алу)
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, таңғы тілек білдіру Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Оқушыларды жұптастыру ( жаңғақ дәндері арқылы)
Сұрақ-жауап айдары. Бүгінгі сабағымызды STEM технологиясы бойынша жүргіземіз
|
|||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
Жаңа сабақ: |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау мақсатында термин сөздер арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. 1.Гематология 2.Кардиология 3. Урология 4. Миология 5. Эндокринология
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. «Орталық жүйке жүйесі. Мидың атқаратын қызметі мен құрлысы» “Балалар кітапханасы” жобасы аясында үйге берілген тапсырма А. Беляевтің «Профессор Доуэлдің басы» атты шығармасы оқып келу. ҒЫЛЫМ: «Сұрақтар сұхбаты» әдісі арқылы үй тапсырмасына шолу жасау.
Қорытынды: А.Беляев оқырмандарға қымбат және қажетті адам бойындағы ең маңызды нәрсе - арман үшін немқұрайлылықпен, жақсылық үшін зұлымдықпен әрқашан барлық жерде бітімсіз күресу қажеттілігі туралы айтады. Бейне алды сұрақтар: -Біздің ағзамызды басқарып тұрған қандай мүше деп ойлайсыңдар? Бейнефильм көрсету. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі күннің ретін жазып,дәптермен жұмыс жүргізеді. 1. Шығарманы жазуға авторға не түрткі болды? 2. Хирург Керннің іс –әрекеті мен мақсаты 3. Мари Лоран кім? Ол зертханада нені байқады? 4. Профессор Доуэль кім болған? 5. Фантастикалық шығарманың соңы медицинада қандай жаңалықтардың ашылуына септігін тигізді? 1. Ми қандай бөлімдерден тұрады? 2. Жұту, түшкіру, сілекей бөлу рефлекстері мидың қай бөлімінде жүзеге асады? 3. Ортаңғы ми қандай рефлекстерді іске асырады? |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Қалыптастырушы бағалау. |
Презентация
телефон . Парақшалар 10 –сынып “Руский язык и литература ”оқулығының 148 беті Парақшалар Стикерлер
|
||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
Технология: .
|
Оқушылар технология бөлімінде Gamma платформасы арқылы презентация жасап қорғайды 1. Үлкен ми сыңарларының бөліктеріндегі аймақтардың қызметі 2 Мидың құрылысына сипаттама береді. |
- Тапсырманы сипаттап түсіндіреді. - Сұрақтарға жауап береді. |
АКТ ны пайдалану арқылы презентация жасайды. |
||||
|
|
Инженерия: Ми бөліктері суреттерінің қималарын құрастырып,бөлімдері мен қызметтерін баяндайды. |
-Сұрақтарға жауап береді. - Тапсырманы сипаттап түсіндіреді. - Суретпен жұмыс жасайды. |
Презентация, Телефондар Стикер |
|||||
|
|
Математика: Ойлы болсаң, озып көр! Логикалық есептерді шығарады. |
1.Қандай зат сөйлемейді, бірақ миллиондаған сөздерді сақтай алады? 2.Қандай заттың басы бар, бірақ миы жоқ; қолдары бар, бірақ ұстай алмайды; аяқтары бар, бірақ жүре алмайды? 3.Астанадан Қарағандыға жету үшін 2 сағат 30 минут қажет. Ал Қарағандыдан Астанаға қайтуға 150 минут керек. Неге олай? 4.12 қабатты үйде лифт бар. Үйдің 1 қабатында 2 адам, 2 қабатта 4 адам тұрады. Жоғарылаған сайын адам саны осылай екі есе арта береді. Сұрақ қай қабаттағы лифттің шақырғыш түймешесі ең көп басылады?
5.Адамның үлкен ми сыңарларының жалпы ауданы шамамен 2200 см. Егер ми қыртысының қалыңдығы орташа есеппен 3 мм болса онда ми қыртысының көлемін есептеңіз. |
Парақшалар, жұмыс дәптері Стикер |
|||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия Үйге тапсырма:
|
Жеке жұмыс: «Нысана » әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Зерттеу жұмысы: |
1.Орталық жүйке жүйесі нені құрайды? А. жұлын мен ми Б. Жұлын мен түйін 2.Жүйке жасушасына тән негізгі қсиеттер А..қозғыштық және өткізгіштік Б. жиырылғыштық және қозғыштық 3.Дененің қимыл әрекетін басқаратын ми бөлімін тап А. Мишық Б.Ортаңғы ми 4.Жұлын қай ми мен байланысады? А. .сопақша Б.аралық 5. Миды зерттейтін әдіс А. эндокринология Б. электроэнцефал - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... Ми аурулары: энцефалит, менингит ауруларын зерттеу. |
Мұғалім оқушыларды мадақтау және стикер арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! . |
Стикерлер Стикерлер Презентация жасау |
||||
шағым қалдыра аласыз



















