Ашық сабақ " Қазақстанның пайдалы қазбаларын өңдеу"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ " Қазақстанның пайдалы қазбаларын өңдеу"

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға жаңартылған білім мазмұны бойынша сабақ жоспары үлгісі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы:

Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6 «А» Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстанның пайдалы қазбаларын өңдеу

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары «оқу бағдарламасына сәйкес)

6.3.3.4 Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өндеудің ірі орталықтарын атау және көрсету

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы:

Табиғи ресурстарды ажырата алады

Оқушылардың көпшілігі:

Пайдалы қазбалардың орналасу заңдылығын біледі

Оқушылардың

кейбірі:

Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өңдеудің ірі орталықтарын анықтайды

Бағалау критерийі

Білу: Пайдалы қазбалардың орналасу заңдылығын анықтап,біледі

Түсіну: Табиғи ресурстарға байланысты термин сөздердің мағынасын түсіндіреді

Қолдану: Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өңдеудің ірі орталықтарын картадан көрсетіп, жіктейді

Тілдік мақсаттар

Оқылым-айтылым: Мәтінді оқиды, топтық жұмысты бірлесе отырып орындайды, тапсырмаларды бір-бірімен пікір алмаса отырып орындайды.

Тыңдалым-жазылым: Бір- бірлерін тыңдайды, зерттейді, керегін түртіп алады. Алған білімдерін өмірде қолдана біледі.

Пән бойынша сөздер мен терминдер: табиғи ресурс,байыту,комбинат,өңдеу орталықтары

Құндылықтарға баулу

Өзін-өзіне және айналадағы адамдарға құрмет: Оқушы үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетіп, сыныптастарын құрметтеп тапсырмаларды белседі орындауға ат салысады.

Академиялық шындық: Берілген әр тапсырмада шынайылық пен әділдікті жоғары ұстанады. Бағалау кезінде де әділ, шынайы бағалайды.

Ашықтық: Топтық жұмыс барысында бір-бірлерімен бірігіп жұмыс жасайды, әр тапсырмаға мұқият қарайды. Бір- бірлерінің пікірлерін маңызды санайды.

Пәнаралық байланыс

Химия: пайдалы қазбаларды өңдеу

АКТ-ны

қолдану дағдылары

PowerPoint таныстырылымы

Осыған

дейін меңгерілген білім

Қазақстанның жер қойнау байлықтары









Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған сабақ түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы





Ұйымдастыру кезеңі:оқушыларды түгелдеу,

сергіту сәті «Шаттық шеңбері» әдісі (оқушылар үлкен шеңберге тұрады, кезектесіп тілек айтады).

Топқа бөлу: Шартты белгілер арқылы 3 топқа бөлдім.

1 топ «Жанатын пайдалы қазбалар»

2 топ «Рудалы пайдалы қазбалар»

3 топ «Рудасыз пайдалы қазбалар»

4 топ «Болашақ энергиясы»

Алдыңғы білімді: «Серпілген сауал» әдісі арқылы сұраймын. Оқушылар бір біріне допты лақтыру арқылы кезектесіп сұрақ қояды.

Қазақстанның жер қойнау байлықтары

1. Табиғи ресурс дегеніміз не?

2. Пайдалы қазбалардың кен орны дегеніміз не?

3.Таулы аймақтарда орналасатын пайдалы қазбаларды ата? (мәрмәр,тақтатас,әктас)

Қима қағаздар

Доп




Сабақтың ортасы






























Тақырыпқа байланысты бейнефильм көрсету.Байыту – металдың үлесін жоғарылататын немесе түрлі қоспалардан арылтатын үдеріс. Байыту кезінде металл зиянды қоспалардан (күкірт,кремний, мышьяк) ажыратылады.

1-тапсырма

«Бірге ойлаймыз»

Оқушыларға талқылау үшін тапсырмалар беріледі,топтар постер қорғайды

1 топ - мыс және темір-балқытушылар

2 топ - мұнай-газ өңдеу кәсіпорындары

3 топ - шахтерлер (қоңыр және тас көмір)


Дескриптор:

1.Пайдалы қазбаларды өңдеудің ірі орталықтарына сипаттама береді

2. Картадан топқа сәйкес табиғи ресурстарды табады және көрсетеді


2-тапсырма

«Қар кесегі»

Әрбір топ окушылары басқа топтарға бағыттап параққа сұрақ жазып лақтырады. Сұрақтармен кезек-кезек алмасады.

Оқушылар тақырыпты пысықтайды.


Дескриптор:

Сұрақтардың нақты болуы және дұрыс жауап беруі


3-тапсырма

Географиялық диктант.

(оқушылар көп нүктенің орнына тиісті сөзді қояды.)

1. Көмір кен орындары: (Қарағанды,Екібастұз)

2. Мұнай кен орындары: (Қашаған,Теңіз,Құмкөл)

3. Газ кен орындары:(Қарашығанақ,Жаңажол)

4. Темір кен орындары: (Соколов-Сарыбай,Қашар)

5.Түсті металл кен орындары: (Жезді,Қоңырат,Васильков)



Интербелсенді тақта





Плакат

Маркерлер

Қазақстанның физикалық картасы












Қима қағаздар










Интербелсенді тақта

Жұмыс дәптері






Сабақтың соңы

Бағалау

Кері байланыс: Әрбір оқушы тақтада ұсынылған «Табысқа жетудің сатысы» деген ағаштың суретіне стикерді жабыстырады.


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану



Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақтың мақсаттары, немесе оқу мақсаттары шынайы және қол жетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Оқушыларды оқу деңгейіне байланысты, тақырыпты қабылдауына қарай жоғары, орта, төмен деңгейлерге бөліп, деңгейлік тапсырмалар бердім.



Қорытынды бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты.)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарды не нәрсеге назар аудару қажет?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.12.2019
1292
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі