Материалдар / Ашық сабақ Абай ЖОМ 5 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Абай ЖОМ 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақта пайдаланылған жаңаша әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, барлық оқушының белсенділігін және қабілетін арттыру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қазан 2021
280
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2.5.

Мектеп: Абай атындағы жалпы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Рахманова Д

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

20-21. Менің алғашқы программам. Scratch ойын программалау ортасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.2-қадамды сөз түрінде ұсыну

5.3.3.1-тармақталу пәрменін және ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scratch)

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: программа ұғымын біледі;

Көпшілік оқушылар: қадамды сөз түрінде ұсынады;

Кейбір оқушылар: лего конструкторы мен Scratch программа блоктарының ұқсастықтарын ажыратады

Бағалау критерийі

  • программа ұғымын атап айтады;

  • қадамды сөз түрінде ұсына алады;

  • лего конструкторы мен Scratch программа блоктарының ұқсастықтарын ажырата алады

Тілдік мақсаттар

Программа – бағдарлама - program, Алгоритм-algorithmi-алгоритм;

Құндылықтарға баулу

Құндылықтарға баулу арқылы топтық жұмыста қарым-қатынас жасау, жауапкершілікке, шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау өмір бойы оқуға дайын болуға тәрбиелейді.

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, технология, еңбекке баулу

Алдыңғы білім

Лабиринт. Виртуалды лабиринт

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин









Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. Оқушылар «Гүлмен тілек» әдісі арқылы бір-біріне жылы лебіз білдіреді. «Құрастырмақ» әдісі арқылы түрлі-түсті конструкторларды құрау арқылы 2 топқа біріктіремін. Үй тапсырмасын «Қар кесегі» әдісі арқылы 2 топтың оқушылары сұрақтары бар мыжылған парақшаларды бір-біріне лақтыру арқылы сұраққа жауап береді.

  1. Лабиринт дегеніміз не?

  2. Виртуалды лабиринт дегенді қалай түсінесіңдер?

  3. Лабиринттік қандай ойындар бар? Мысал келтіріңдер

Түрлі түсті қағаздар









Қармақ, балықтар

Сабақтың ортасы

10 мин

«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға лего конструкторын көрсетіп ой тастау арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашып аламын.

«Кинометафора» әдісі бойынша жаңа тақырыпты оқушыларға желі арқылы лего конструкторын, скретч программасын көрсету арқылы баланың ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.

Scratch (Скретч) – бастауыш сынып пен орта буын оқушыларына арналған визуалды нысанға бағытталған программалау ортасы. Программаны іске қосқанда алғаш терезе интерфейсі пайда болады. Тіл ауыстыру, Мәзір, Нысан орындайтын әрекеттер қатары, скрипт таңдау блогы, скрипт облысы, спрайт жобасының бас кейіпкері, Негізгі жұмыс алаңы (сахна), спрайт. Программа терезесін 3 бөлікке бөлуге болады: 1-Негізгі жұмыс алаңы, 2-Скриптілерді таңдау блогы, 3-Скриптілер облысы. 2003 ж. Массачусетс Технологиялық институтының зеттеушілер командасы Митчелл Резниктің жасады. 2007 жылы пайдалануға ұсынды.

1 тапсырма

Жаңа сабақты бекіту мақсатында «SMART» әдісі арқылы «sharades» ойынын ойнатамын. Ойынның шарты Смарт телефон арқылы жаңа термин сөздерді 3 тілде айту керек жылдам уақытпен санап тұрады және дұрыс жауапқа жасыл қате жауапқа қызыл түстер көрсетіп. Соңында балл көрсетіп береді. Екі топтың қайсысы шапшаң және сабақта терминдерді қаншалықты есте сақтағанын анықтау. Қай топ көп термин айтса сол топ жеңімпаз болады

АКТ.

Видео ролик www.google.kz сайтынан фильм

Суреттер, электрондық тапсырмалар




10 мин














10 мин








2 тапсырма

Топтық жұмыс. «Баскетбол» ойыны арқылы сұраққа жауап беру арқылы ақиқат не жалған екенін тауып допты шеңберге салу.

Дескриптор

- программа ұғымын біледі;

- алгоритм түрлерін ажырата алады;

Жылы лебіз арқылы бағалау


3 тапсырма

Жұптық жұмыс. «Зерттеушілік конференциясы» әдісі

Парақшадағы тапсырмаға қарап жұп ішінде өз алгоритмдік ойындарын талдайды. Компьютерлік ойын құрады .

1-топ: Мысық кейіпкерін енгізіп сахна жасау

2- топ: Адам кейіпкерін енгізіп сахна жасау

Дескриптор:

- қадамды сөз түрінде ұсынады;

- тармақталу пәрменін программалау кезеңінде қолдану ;

Қалыптастырушы бағалау : «Басбармақ»

Кері байланыс



Плакат, маркерлер, түрлі-түсті бояулар


Оқулық












Оқулық, интернет



Сабақтың соңы

5 мин


  1. Сабақты бекіту:

Программа дегеніміз не?

Скретч қандай программа?

Үйге тапсырма: 21. Менің алғашқы программам №4 тапсырма (121-бет)




Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. «Кинометафора», «Ой қозғау», «Санамақ», «Өрмекші», «Ойлан тап» әдістер

Ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асырамын.

Әр тапсырма кезінде дескриптор арқылы бағалап отырамын.

Жылы лебіз

«Басбармақ»


Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?







Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!