Әлем әдебиетіПәні: қазақ әдебиеті | Мектеп:Абай атындағы № 26 орта мектебіПән мұғалімі: Шегебаева Гулжан Муслимовна |
Күні:11.05.18жСыныбы: 8 | Қатысқандар саны: 25 | Қатыспағандар саны: 0 |
Сабақтың тақырыбы | Әбілхасан Рудаки «Өмір маған ақыл айтты»өлеңі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар өз беттерінше ізденіп,тақырыптың идеясын ашады, қорытынды шығарып,дағдылары дамиды;Әдет-ғұрыпты құрметтеуге имандылыққа тәрбиеленеді; |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы орындай алады:көркем шығарманың мазмұнын түсінеді, үзінділерді мәнерлеп оқиды;Оқушылардың көпшілігі орындай алады: өлеңді жатқа айтып, мазмұнын аша алады;Оқушылардың кейбірі орындай алады: кейіпкерлердің заманауи жаңашылдығын салыстырып баға бере алады. |
Бағалау критерийі | - көркем шығарманың мазмұнын түсінеді- өлеңді жатқа айта алады;- өлең мазмұнын аша алады;- кейіпкерлерді салыстырып баға бере алады; |
|
|
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: тақырыбы мен идеясын анықтайды;Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: түсіну жауап беру;Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: оқып білім алу, еңбек ету. |
Құндылықтарға баулу | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы және адамгершілікке баулу. |
Пәнаралық байланыс | Әлем әдебиеті,музыка. |
Алдыңғы оқу | Шығармашылық жұмыс |
Сабақ барысы |
|
Жоспарланған уақыт | Сабақ жоспары | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңіСыныпты қима суреттер арқылы 3 топқа бөлемін.1- топ «Талап»2-топ «Қанағат»3-топ «Еңбек»Үй тапсырмасы:Эссе «Өмір сүрудің мәні» | Мозайка(қима суреттер)
Миға шабуыл |
Сабақтың ортасы | 1-тапсырма. Жеке жұмыс.1.Өмірлік ахуал дегеніміз не?2.Ақынның қандай шығармалары бар?Дескриптор- ақынның өміріне шолу жасайды;-сұрақтарға жауап береді.ҚБ. (жұлдызшамен)2-тапсырма. Топпен жұмыс.Өлеңді мәнерлеп оқып,тақырыбы мен идеясын анықтайды.Дескриптор- өлеңді мәнерлеп оқиды;- тақырыбы мен идеясын ашады;ҚБ.(смайликтермен)3-тапсырма.Топпен жұмыс.1-топ.Әр шумағының мағынасын ашатын мақал-мәтелдер мен өсиет сарынын табыңыздар. 2-топ. Өлеңді композициялық құрылысына талдайды.3-топ. «Жамандықтан жирен, жақсылықтан үйрен» тақырыбында шағын эссе жазу.Дескриптор-ақын шығармаларын салыстырады;-композициялық құрылысына талдайды;-эссе жазады.ҚБ.(жұлдызшамен) | «ПОПКОРН» әдісі
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
«ВЕНН диаграммасы» әдісі
«Автор орындығы» әдісі |
Сабақтың соңы |
|
Кесте толтыру |
Кері байланыс
|
|
|
|
|
|
Саралау – қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау –оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы АКТ мен байланысы. |
Барынша қолдау көрсету: тақырыпқа қатысты ақпараттарды суреттер арқылы табады, ауызша сұрақтарға жауап береді.Орташа қолдау көрсету: тақырып аясында жұптасып постер қорғайды, өз ойын айтады.Аз қолдау көрсету: нақтыақпаратты қосымша ақпаратпен салыстырады, мәтін құрайды. Өз бетінше ізденеді. | Дескриптор нәтижесінде оқушыларға қалыптастырушы бағалау жүргізіледі( жұлдызшалар арқылы). | Сабақ үрдісінде қауіпсіздік ережелерін сақтауға мән берілу керек. Интерактивті тақта, аудиожазба қойылады. |
РефлексияСабақ мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? )1. Ақындардың нақыл сөздерін салыстыру.2. Жаманнан жирену, жақсыдан үйрену. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1. Түрлі әдіс-тәсілдер қолдану.2. Аудиожазба көрсету.Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?1. Топпен жұмыс баланы ынталандырады.2. Жұппен жұмыс жеке жұмыс жасауына ықпал етеді. |