Сабақ реті: 9-сынып
күні:
Сабақтың
тақырыбы:Ацетилен
Сабақтың
мақсаты:
1.Білімділік: Ацетиленнің құрылысы,
изомерленуі,физикалық, химиялық қасиеттері, қолданылуы туралы
түсінік қалыптастыру.
2.Дамытушылық: Оқушылардың өз бетінше жаңа
білімді игеру іскерліктерін, шығармашылық қабілетін дамыту. Пәнге
деген қызығушылығын арттыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды ізденімпаздыққа, өз
бетімен білімдерін тексеріп бағалауға, адамгершілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
сабақ
Сабақтың өту әдісі:
сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі:таблицалар, зертханалық
құралдар, кальций карбиді, фенолфталеин.
Пәнаралық байланыс: Физика, математика,
биология.
Пайдаланылатын әдебиеттер: «Химия оқулығы»,
«Есептер жинағы», «Химия мектепте»
журналы
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
1. Амандасу
2.Оқушылардың сабаққа қатысуын
тексеру
3.Оқу құралдарын
тексеру.
4.Сабақтың мақсатын
жариялау.
5.Топтарға бөлу.
Сабақтың ұраны:
«Сын тұрғысынан
ойлаймыз,
Білімнің терең жеріне
бойлаймыз»
II.
Үй тапсырмасын тексеру:
Жұмбақ жасыру,
Мұнай, газ, тас көмірді
түзетін,
Құрамына екі элемент
кіретін,
Жанғанда көміртек диоксидін
бөлетін
Органикалық затты кім бар
білетін?!
III. Қызығушылығын ояту:
Ой
қозғау сұрақтары:
1.Құрамына әрдайым көміртек кіретін
қосылыстар:
А.
Органикалық заттар
С.Негіздер
В.
Бейорганикалық заттар
Д. Қышқылдар
2.Органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс
теориясын кім ашты:
А.
А.М.Бутлеров
С. С.Аррениус
В.
Д.И.Менделеев
Д. М.В.Ломоносов
3.
Көміртек пен сутектен тұратын органикалық
заттар:
А.
Көмірсулар
С. Спирттер
В.
Көмірсутектер
Д. Альдегидтер
4.
C2H6қандай зат:
А.
Метан
С.
Этан
В.
Пропан
Д.
Этен
5.Мына заттың:
CH3-CH-CH3аты:
CH3
А.
2- метил бутан
С. 2-метил этан
В.
2-метил пропан
Д. Бутан
6.Құрамы бірдей, құрылысы әртүрлі болғандықтан
қасиеттері де әртүрлі болатын заттар:
А.
Гомологтар
С. Мономерлер
В.
Полимерлер
Д. Изомерлер
7.Сутекті қосып алу
реакциясы:
А.
Дегидротациялау С. Дегидрлеу
В.
Гидрлеу
Д.
Қосылу
8.Тетраметил метанның
формуласы:
А.
СН3-СН2-СН3
С.
Н3С-СН2-СН2
СН3 СН3
СН3
В.
Н3С-С-СН3
Д.
СН3-СН2-СН-СН2-СН3
СН3
СН3
9.
Бірдей молекулалар қосылып, үлкен молекула түзілу
процесі:
А.
Гидрлеу
С.Полимерлену
В.Дегидрлеу
Д.Димерлену
10.Этиленнің формуласы:
А.СН3-СН3
В.
НС СН
С.Н2С СН2
Д.Н2ССН
СН3
11.Қанықпаған көмірсутектерге тән
реакция:
А.
Қосылу
С. Орын
басу
В.
Алмасу
Д.Айырылу
12.СnН2n – қандай көмірсутектердін жалпы
формуласы:
А.
Алкан
С.
Алкен
В.
Алкадиен
Д.Алкин
IV.Мағынаны ашу:
Ацетилен құрылысы, алынуы, қасиеттері (162-163)
бет (жеке, жұппен, топпен талқылап,
жариялау).
Оқушылар топтық жұмыс ережелерімен таныс болуы
керек немесе интерактивті тақтада жазулы
тұрады.
1.
Ойды қайталамау.
2.
Сөзді бөлмеу.
3.
Топта бірі-бірі сыйлау, тыңдау.
4.
Пікір таласты ұрысқа айналдырмау.
5.
Сыпайы сөйлеу.
V.
Жаңа сабақты бекіту.
А.Ацителеннің құрылысы,гомологтық
қатары.
Ә.Ацетиленді алу.
Б.Физикалық қасиеттері,
қолданылуы.
В.Химиялык қасиеттері.
VI.
Өзіндік жумыс. Ж.И.Г.С.О
1
1-топ Төмендегі қосылыстарды халықаралық атау
жүйесі бойынша атаңыздар:
А)
Н3С - СН2- СН3
С)
СН3 - СН – СН3
В)CН2 CН2
СН3
Д)
НС С - СН2 – СН2 -
СН3
Көмірсутектер.
2-топ Мына қосылыстардың құрылым формулаларын
жазыңдар.
А.
Бутин-1
С.
Гексен-3
В.
бутадиен-1,3
Д. Пентин-2
III
– топ
1)Мына айналымдарды орындауға мүмкіндік беретін
теңдеулерін жазыңыз.
С2Н6 С2Н4
С2Н5ОН
2)
SP3; 109028
SP2; 1200
SP,
1800
IVтоп1) Бутадиен туралы не
білесіз?
2)
Ацетиленнің жану реакциясының термохимиялық теңдеуі
бойынша:
2С2Н2 + 5О2= 4СО2 + 2Н2О+ 2600
kДж
5,6л ацетилен (қ.ж) жанғанда бөлінетін жылудың
мөлшерін есептеңдер.
a)
Қорытынды ой қозғау«Ацетилен»(еркін жазу).
б)
лездеме сұрақтар:
1.Ацетилен қанықпаған көмірсутек екенін
дәлелдеңіз.
2.Полимерлену дегеніміз
не?
3.Ацетиленнің тримерленуін
жазыңыз.
4.Ацетилен қандай химиялық реакцияларға
түседі?
5.«Көмірсутектер» кесте
толтыру.
VII. Бағалау: өз бетімен білім алады, құрамын,
изомерін, атауын, физикалық, химиялық қасиеттерін
біледі.
VIII. Үйге тапсырма:
Гексиннің барлық изомерлерін жазып
келу