Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Мәтінді түсініп оқиды және мазмұнын игереді, үстеудің
мағыналық түрін біледі.
Оқушылардың басым
бөлігі: Мәтін бойынша тірек сөздерді жазады, нақтылау сұрақтарын
құрастырады, үстеулерді сөйлемде орынды
қолданады.
Кейбір
оқушылар: Мәтін бойынша өзі жайлы дәлелдемелер мен негізгі ойды
білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, құттықтау құрастырып жазады,
үстеуден болған синоноимдерді түрлендіріп
қолданады
|
Пәндік лексика мен
терминология
|
отбасылық
әдет-ғұрыптар, шілдехана, тұсау кесу дәстүрлері, мезгіл үстеуден
болған синонимдік қатарлар (кеш- бейуақыт, ымырт, ақшам, көз
байлана, кешқұрым; таңертең- азанда. Таң ата, күн рауандана
бастағанда; қазір – осы мезетте);
|
Басы
2 мин
5
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен Google Meet платформасы мен WhatsApp
желісінде сәлемдесіп, түгендеу.
«Бүгінгі сабаққа тілек».
Өткен сабақты еске түсіру.
Ой қозғау.
«Тақырыпты болжау,
ойтүрткі
- Мына суреттерден нені көріп тұрсыздар?
- Суреттегі салт-дәстүрлерді атаңдар слайдтан көрсету.
1.Табиғи мұра деген не?
2.Табиғи мұра деп аталуын мысалдармен
дәлелде?
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
анықталады
|
Google Meet платформасы мен WhatsApp желісіне
қосылады
Оқушылар суреттер бойынша сұрақтарға жауап
береді, ойлау дағдылары қалыптасады
|
Мұғалімнің ауызша мадақтауы
|
Google Meet
WhatsApp
https://youtu.be/MRjeHgx-bsU
Слайд №1-2
|
Сабақтың ортасы
3 мин
5 мин
3 мин
10 мин
5 мин
|
Мұғалім Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен
салт-дәстүрлері туралы түсінік береді.
1- Тапсырма «Сәйкестендіру»
әдісі
learningapps.org платформасына
өтіп, балаға қатысты салт-дәстүрлерде айтылатын
құттықтау сөздерді сәйкестендіру ойыны
ойнатылады
Дескрипторлар:
2-тапсырма
Мәтінді оқып, үстеу сөздерді табыңдар. (Жұптық
жұмыс)
Кешегі күні бойғы әрекеттен кейін, тұяқ серіппей
қатып ұйықтап қалыппын. Әжем жұлқылап оятты.
— Қожа. Қожатай. Әкем-ау, сен бүгін сабағыңа
бармаушы ма едің?
Көзімді ашып алып, қабырға сағатқа қарасам,
сегізге он бес-ақ минут қалған екен. Атып түрегеліп, тез киіндім
де, беті-қолымды шайып жіберіп, бір кесе айранды тікемнен тік
тұрған күйде қотара салдым. Кеше титықтап келіп, сабақ қарауға
мұршам болмап еді. Бүгінгі болатын пәндерді сумкама асығыс салып
алдым да, мектепке жүгірдім
Дескрипторлар:
3-тапсырма
Оқылым тапсырмасы 4 балдық
жүйе
Тұтас мәтін бойынша «Quizizz» әдісі арқылы
тест тапсырмаларына жауап беріңіздер.
Тұтас мәтін бойынша келесі сұрақтарға жауап
беріңіздер.
1. Қасқыр бейнесінде айтылған қасиеттердің
мәні не?
-
Адам бойындағы жақсы
қасиеттер
-
Адамның өмір сүру барысында айқындалатын
қасиеттер
-
Адам бойындағы жаман
қасиеттер
-
Адамға мүлде тән емес
қасиеттер
-
Адамның өмір сүру барысында кедергі келтіретін
қасиеттер
2. «Қай қасқырды асырасаң, сол жеңбек», -
деген қарт үндістің ақылының мәнісі неде?
-
Қарт үндіс өз ойын айтты
-
Қарт үндіс ертегі айтты
-
Осы қасиеттердің қайсысын бойыңа жиып өссең
сондай адам боласың дегені
-
Әңгімеге қасқырдың еш қатысы
жоқ
-
Қарт үндіс қасқырды ерекше құрметтеп, соған
табынатын болғандықтан
Дескрипторлар:
|
Слайдта көрсетілген ресурстарды
талқылайды
Слайдтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді
дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін
жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Слайдта берілген қорықтарды тауып жауап береді,
логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары
қалыптасады
Интернет желісін, онлайн мектеп материалдарын
пайдаланып шығу тегін анықтайды.
Оқушылар уақытқа қарай тапсырманы
орындайды
PISA бағдарламасы бойынша қазақ тілі пәнінен
тест тапсырмалары
|
ҚБ «өзін өзі тексеру»
ҚБ «дұрыс, бұрыс» әдісі
5 баллдық жүйемен бағаланады
Орынмен бағаланады
|
Слайд №3
Слайд №4
https://learningapps.org/display?v=pepffxhdn21
Слайд №5
Слайд №6-7
Онлайн мектеп
Слайд №8-12
|
Сабақтың соңы
5 мин
2
мин
|
Кері байланыс «БЛОБ АҒАШЫ»
ӘДІСІ
Үйге тапсырма: Үстеулерді қатыстыра отырып,
«Салтымнан таны халқымды» тақырыбында шағын мәтін жазыңыз.
Дескриптор:
Құрылымын сақтай отырып, мәтін
жазады;
Тақырыпта салт-дәстүрлер түрі, тәрбиелік мәні мен
маңызы туралы жазады
Үстеулерді қолданады
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына
байланысты кері байланыс жасайды.
|
Kundelik.kz
оқушыларға кері байланыс бере отырып
қойылады
|
Google Meet
WhatsApp
Слайд
№13-15
|