|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: XVIII ғасырдағы Үндістан және Ұлыбритания |
Мектеп: «Абылай хан атындағы орта мектеп - бақшасы» КММ |
|
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жагалбаева Б. С. |
|
||
|
Сынып: 7. |
Қатысқандар: - |
Қатыспағандар:- |
|
|
|
Пән: Дүниежүзі тарихы |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ағылшындар саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды? |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.6 – еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау; 7.4.1.4 – «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Ағылшындардың Үндістанды отарлауының дәстүрлі қоғамға ықпалын сипаттайды,«экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын анықтайды; Оқушылардың басым бөлігі: Ағылшын отаршылдарының жергілікті халықтың әлеуметтік - қоғамдық, экономикалық дамуына ықпалын талдайды, Үндістандағы тауар – ақша қатынастарының отарлық сипатын «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдары негізінде дәлелдейді; Кейбір оқушылар: Шығыстың дәстүрлі қоғамдарының көпшілігі еуропалық отаршыл күштің алдында дәрменсіздік танытуын анықтайды. Отарлық жүйенің Үндістанның экономикасына тигізген әсерін бағалайды; |
|||
|
Бағалау критерийі |
- Шығыс елдері неліктен қоғамдық даму жағынан Батыс елдерінен артта қалып қойғандығын анықтайды; - «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарына анықтама бере отырып, Шығыс мемлекеттерінің экономикалық, саяси және мәдени жағынан артта қалуын сипаттайды; |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Лексика мен терминология:- монополистік капитал, метрополия, империализм, инвестиция, фактория,фарфор Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Шығыстың аса бағалы тауарлары - «Еуропа – басқа халықтарға үлгі болады» деген түсінік қалыптасты, себебі Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? ..........неліктен Қытай мен Жапония «Жабық есік» саясатын ұстады? Жазылым үшін ұсыныстар «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарына анықтамсын жазу |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Мемлекет тәуелсіздігі қашанда ең бірінші құндылық екеніне баулу« «Қазақстан тәуелсіздігі мен Астана» құндылығын Мәңгілік ел» идеясымен байланыстыру. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
География (П. 2. 2 – бөлім, 9 – 10 бет.), Қазақстан тарихы |
|||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Еуропалық державалардың Ост – Үнді компаниясының құрылуы және отаршылдықты басталуы. Үндістанды еуропалықтардың отарлай бастауы тарауы бойынша сабақты қайталау. (24 – 26 б) |
|||
|
Сабақ барысы |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0 – 7 мин |
Ұйымдастыру (Амандасу, оқушыларды түгендеу, ) Қызығушылығын ояту «Суреттер сөйлейді» әдісі. 3 – топқа бөлу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Өткен сабақ бойынша. Параграф 4. Ұлы Моғол империасының дағдарысы және оның ыдырауы. XVII – XVIII ғасырлардағы Үндістан. 1) Ұлы Моғол мемлекетін құрған кім? 2) Ұлы Моғол мемлекетінің дағдарысқа ұшырау себептері. 3) Каста дегеніміз не? 4) Еуропалық державалардың Ост – Үнді компаниясының құрылуы және отаршылдық қалай басталды? «Шеринг» әдісі арқылы жауап береді. Барлығы шеңберде отырады, жүргізуші бастап, кезекпен барлығы тақырып бойынша түйінді ойды қорытындылайды. Идеялар қайталанбау керек. Бағалау: «+» ,«-», керемет. |
Интербел сенді тақтадан 3 елдің картасы көрсетіледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 мин 3 мин 3 мин 5 мин 3 мин |
Жаңа сабақ бойынша ой – қозғау. «Stop» кадр. «Ост – Үнді» компаниясы туралы бейнефильм көрсету. Топтың атты неліктен мемлекеттердің атымен қойылды? Оқушылардың пікірін тыңдау. Әр топ өз атауларын картадан көрсетеді. 1- тапсырма: Топтық жұмыс. Оқулықпен жұмыс. «Джигсо» әдісі. 1- топ. Еуропалықтардың Шығыс елдерін отарлаудың 3 кезеңін айтасыңдар. 2 – топ. Англия мен Голландияның отарлау саясатын түсіндіресіңдер. 3 – топ. Еуропа мемлекеттерінің отаршылдық экпансиясы , шығыс халықтарының тарихи тағдырына тигізген кері әсерін айтасыңдар. Дискриптор: - Отарлау үдерісінің үш кезеңіннің ерекшеліктерін сипаттайды; - Ағылшындар мен голландықтар дүниежүзілік сауданы нығайту мақсатында отарлық иеліктерінде сауда факторияларын дамытуын айтады. - Отарлық жүйенің отар елдер экономикасына тигізген әсерін айқындайды. ҚБ. «Жапондық бағалау» әдісі Кері байланы: Мұғалім топтардың жұмысын тыңдап, талдау жасайды. «Жетон» арқылы бағалау. 2 - тапсырма. А – деңгейі. Ашық тест 1. 1784 жылы алғашқы орыс елді мекендері ____________ да пайда болды. 2. XVII ғасырдың басында __________ елдердің ішінде ______ және ____________ саясат жүргізуде ___________алғашқы орынды иеленді. 3. __________ принципі жолында __________XIX ғасырдың бірінші жартысында ___________ жүргізді. 4. Ағылшын, _________ ,_________ , ___________ компаниялары бастаған Шығыс елдерін отарлау әрекеттері көптеген ____________ мен _________ тәуелсіздігінен айырып, _______елдерге, кейбірін ________ ______ елдерге айналдырды. Дискриптор: Бос орындарға керекті сөзді мәтінен оқып, тауып жазады. 1. XVII – XVIII ғасырларда алғаш пайда болған орыс елді мекенін жазады. 2. XVII ғасырдың басында отаршылдық саясат жүргізудегі алғашқы орынды иеленгендігін жазады. 3. Англия мен Франция арасындағы отарлық бәсекелестіктің тууын жазады. 4. Компаниялардың арасындағы отарлық иеліктер үшін және саудадағы үстемдік үшін бәсекелестіктің нәтижесін жазады. В – деңгейі. Сәйкестендіру кестесі.
Дескрипторы - термин сөздердің анықтамасын сәкестендіреді. - Тауар – ақша қатынасының дамуына тигізген әсерін анықтайды. С – деңгейі. Кесте толтыру. Ұлы державалардың отарлық иекіктер
Дискриптор: - Еуропалықтардың басқыншылық әрекетін жазады.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жагалбаева Балгын СеилгазыевнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ. Ағылшындар саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды? 7 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ. Ағылшындар саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды? 7 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Ағылшындардың Үндістанды отарлауының дәстүрлі қоғамға ықпалын сипаттайды,«экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын анықтайды;
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













