Сабақ
тақырыбы
|
Көшпелілердің киіну
мәдениеті №1
Nomads dress
culture
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
7.2.5.3.Оқушыларға
көшренділердің киіну мәдениеті, оны жасау технологиясы туралы
мағлұмат беру.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлығы: мәтінмен танысады,
дара, күрделі сөздерді ажыратады, мәтінге жоспар
құрады.
Көбі: мақал-мәтел мен ырымға
қатысты нақыл сөз екенін ажыратады, мәтіннен жалғауларды ажыратады,
жазылу емлесін түсіндіреді. Мәтінге сүйеніп диалог
құрады.
Кейбіреуі: мәтіндегі
фразеологизмдерді табады, мағынасын түсіндіреді. Мәтін бойынша
пікірін жазады.
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Мәтінді мақал-мәтел мен
фразеологизмдерді пайдаланып мазмұндайды, жалғауларды
ажыратады.
|
Сабақтың
түрі
|
Жаңа
сабақ
|
Оқыту
әдістері
|
СТО, АКТ, ДО,дарынды
балалармен жұмыс, ОҮБ, жас ерекшеліктеріне қарай
оқыту.
|
Дереккөздері
|
Тақырыпқа қатысты
презентация, суреттер, кестелер, интербелсенді тақта, кластер,
маркелер, доп
|
Тапсырмалар
|
|
Сабақ барысындағы
мұғалім мен оқушының іс-әрекеті
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің
іс-әркететі
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Оқушыларға
психологиялық ахуал туғызу
|
«Кімнің жады мықты?» тәсілін пайдаланады. Оқушыларға қыз
баланың киімдерінің суретін көрсетеді. Бір секундтан кейін суретті
атап шығуды тапсырады.
Оқушыларға
тапсырмаларды орындау арқылы сабақ соңына дейін қыз баланы ұлттық
нақышта киіндіру ұсынылады.
|
Оқушылар суретті есте сақтағандары бойынша қайтадан атап
шығады.
|
Топқа
бөлу
|
Үш тілде санау арқылы
топқа бөледі.
|
Оқушылар «бір», «два»,
«three» деп үш тілде санау
арқылы топқа бөлінеді.
|
Алдыңғы
білім.
|
«Крестиктер мен нөлдіктер» әдісін қолданады. Интербелсенді
тақтадан сұрақтар көрсетіледі.
Сұрақтар:
Көне түркі жазба ескерткіштері қай ғасырды
қамтиды?
What age did the ancient
Turkic culture cover?
Көне түркі жазуы қандай
жазу?
What is an ancient Turkic
inscription?
Көне түркі жазба ескерткіштері арқылы нені біле
аламыз?
What can we learn from ancient
Turkic inscriptions?
Көне түркі жазба ескерткіштері қай аймақтардан
табылған?
Where are the ancient Turkic
inscriptions found?
|
Оқушылар дұрысы жауабын Х, қате жауабын О деп
белгілейді.
|
I.Қызығушылықты ояту
Ағылшынша аудармасы қалай?
Бас
киім-headgear
Шалбар-trousers
Көйлек-dress
|
«Мюнстерберг» әдісін қолдану арқылы
мақалдың бірінші жолын тапқызады.
Шошақпішулібөрікқаусырмалыбешпенткеңбылғарыбелдіктерішалбаркөйлеккиізтозбайдыетік.
«Бірлігі күшті ел азбайды»
Мұғалім тақтаға мақалдың жалғасын іліп
қояды.
Мұғалім оқушылардың
тапқан мақалдары арқылы сабақтың тақырыбы не туралы болатынын
сұрайды.
|
Оқушылар сөздердің
арасынан мақалды тауып оқиды.
|
Ой түрткі
Жеке
жұмыс
|
Слайд арқылы киім
суреттерін көрсетеді.
|
Оқушылар суретке қарап
ойланады, жеке-жеке жауап береді.
|
II.Мағынаны тану.
Тыңдалым
|
Аудиожазбадан
«Көшпелілердің киіну мәдениеті» мәтінін
тыңдатады.
|
Аудиожазбадан мәтінді
тыңдайды.
|
Оқылым
Жеке жұмыс
6-тапсырма
|
Мәтінді әр оқушыға бір
сөйлемнен оқытқызады.
|
Оқушылар мәнерлеп,
түсініп оқиды.
|
Жазылым
Топпен жұмыс
1-тапсырма
Жоспар-plan
|
Оқушыларға мәтінге
байланысты жоспар құрғызады.
|
Нақты деректер мен
авторлық көзқарасты ажыратады.
|
7-тапсырма
Топпен
жұмыс
|
Семантикалық картаны
толтыруға береді.
|
Оқушылар киім
атауларының дара немесе күрделі екенін ажыратып, кестеге
салады.
|
8-тапсырма
|
Мәтінде аталған
киімдердің атауларынан кластер
құрғызады.
|
Кластер құрады, киім
атауларын табады, түсінік береді.
|
Салыстыру
Топпен жұмыс
3-тапсырма
|
-
Мақал-мәтел
|
Нақыл
сөз
|
Кісінің кісілігі
киімінде емес, білімінде.
|
Бөтен адамға бас киім
бермейді.
|
Жамаулы киім де
жаңбырға жарайды.
|
Киімнің жағасын басуға
болмайды.
|
Кең киім тозбайды, тар
киім тез тозады.
|
Аяқкиімді төңкеріп
қоюға, теріс киюге болмайды.
|
Ит те киімге қарап
үреді.
|
Киімді оң қолдан бастап
киіп, сол қолдан бастап шешеді.
|
Ұқсастығы: мағыналы, терең ой
бар.
Айырмашылығы: мақалда үндестік бар,
нақыл сөз қарапайым түрде
хабарланады.
|
|
Айтылым
4-тапсырма
Жұппен жұмыс
Диалогтік оқыту
|
Мәтінге сүйеніп, диалог
құрғызады.
-Сақтардың көшпелі өмірге ыңғайлы болған киімдері
қандай?
-Сақ көсемі не киген?
|
Диалог құрады, жұппен орындайды.Бір оқушы сұрақ жазса,
екіншісі жауабын жазады.
|
Жазылым
10-тапсырма
|
Мәтіннен жалғауларды
тапқызады.
|
Көптік, септік, тәуелдік жалғауларды ажыратады. Жазылу
емлесін түсіндіреді.
|
Сергіту сәті
|
Жаңылтпашты слайд арқылы
көрсетеді.
Үш кіші ішік піштік,
Бес кіші ішік піштік,
Неше кіші ішік піштік?
|
Оқушылар жаңылтпашты топпен жатқа айтып
жарысады.
|
Тыңдалым.
Тілдік бағдар.
|
Аудиожазбаны қайтадан тыңдатады. Мәтіннен фразеологизмдерді
табу тапсырылады.
|
А оқушылары фразеологизмдерді теріп алғанша, В,С оқушылары
33-беттегі мақал-мәтел ережесімен
танысады.
|
|
«Дербес пікір жазу» тәсілін пайдалану арқылы мәтін мазмұны
бойынша пікір жазғызады.
|
Мәтін мазмұны бойынша өз пікірлерін жазады.
Дәлелдейді.
|
Кері байланыс
|
«Алма ағашы»
Суретті іледі. Алма суреттері
таратылады.
Қызыл алма-«Түсінікті болды, себетке салып алып
кетемін»
Жасыл алма-«Мен үшін
түсініксіз»
|
Оқушылар алма суреті арқылы өз ойын
білдіреді.
|
Бағалау
|
Қиналатын, қателіктер жіберетін, жақсы жауап берген
оқушыларға ауызша түсінік береді.
|
Қателіктерін түзеуге
тырысады.
|
Үйге тапсырма
|
Үйге тапсырма береді. 5-тапсырма.Маөал-мәтелдің жалғасын
табу керек екенін түсіндіреді.
|
Ізденеді.
|